Elitní jednotka (2007)

Tak trochu akční film, tak trochu sociální brazilské drama ze slumů v Riu o marném boji policie se zločinem. Dočkáme se výcviku speciální vojenské jednotky, v jejichž patách běhá ruční kamera. Dočkáme se přestřelek. Dočkáme se diskuzí o chudobě, policejní zlovůli i korupci. Celé to však funguje překvapivě dobře a není to samoúčelné. Po stránce herecké i formální nadprůměr. A rozhodně bych autory neobviňoval z nějaké černobílosti, fašismu a propagace násilného řešení. Spíše je to jen syrový a smutný popis toho, jak některé věci na druhém konci světa fungují. A právě tohle nám asi nepřísluší soudit, protože naše životní realita je absolutně vzdálená peklu tamějších chudinských čtvrtí. Je to stejné jako když se Matias hádá se studenty a říká jim, že mají ze svých zbohatlických domů na jižní straně zcela zkreslený pohled...

Oni (2008)

Začátek vynikající, minimalistický a atmosferický, přestože sledujeme a odhalujeme jen čerstvou krizi jedné mladé dvojice, která netuší, že za pár okamžiků bude bojovat o holý život v klasickém hororovém schématu - samota, noc a vetřelci v domě. Počáteční náboj však dlouho nevydrží ( i přes magickou formuli - "podle skutečné události") a v momentě, kdy pár opustí strategicky a palebně výhodný úkryt, jsme svědky už jen ne příliš napínavé strašidelné a nápadité hry na kočku a na myš. I když musím přiznat, že záveřečný akt popravy je mrazivý.

Tropická bouře (2008)

Komedie roku se bohužel nekoná. Spíše celý štáb v čele s režírujícím B.Stillerem pomrkává na diváka, co má nakoukáno. Ve finále tak jde spíše o rozpoznávání narážek, přesahů a vychytávek, což může být pochopitelně zábava v nějaké vědomostní soutěži, ale plynulou komediální filmovou jízdu z toho neuděláte... Místy hlušina, místy rozbředlé do mnoha rovin, přepálené a nezachrání to ani hvězdné herecké obsazení (namaskovaného Cruise jsem při prvním výstupu málem nepoznal).

96 hodin (2008)

Tátovi unesou jeho holčičku. Jenže tak dlouho se kradou holky z letiště, až se objeví rodič, který na telefon únosce odpoví slovy : "To, co ale mám, je neobvyklý druh schopností. Schopností, které jsem potřeboval celou svou kariéru. Schopností, které jsou noční můrou pro lidi, jako jste vy..." a jemuž v krvi kolují geny rodinných mstitelů à la Charles Bronson. Po dlouhé době velmi dobrý Liam Neeson ve snímku podle jasné a mnohokrát kopírované šablony, která však perfektně sedí, příjemně ubíhá a nabízí porci skvělé staromódní akční zábavy.

Oprávněné vraždy (2008)

Postavit před kameru vedle sebe po 13 letech od fantastického Nelítostného souboje dvě herecké legendy Pacina a De Nira mohlo být obrovskou událostí, ale nesmělo by to být s daným scénářem a nezajímavým režisérem. Výsledkem je velké rozčarování a další z téměř zbytečných filmů, kterých je v poslední době bohužel až příliš. Ani samotné herecké duo toho v této detektivce moc nepředvádí a já se skoro bráním napsat, že si jen tak přivydělali na důchod nebo se jim prostě jen nechělo sedět doma...

Babylon A.D. (2008)

Diesel je pořád sympaťák, ale Kassovitz už není ani zábavným řemeslníkem. Nezáživná a nekoukatelná slátanina. Film zbytečný i pro police videopůjčoven.

Re - cycle (2006)

Mám rád asijskou kinematografii a konkrétně u té japonské počítám i s jistou mírou rozvláčnosti a pomalejšího tempa. Toto však byla opravdu nuda a silně "recyklovaná". A těch pár fantazijních výjevu a podivností to bohužel nezachránilo.

Křižovatka osudu (2007)

Po prvních minutách absolutně předvídatelné. A také ne příliš uvěřitelné. Možná i proto to ve mně, i přes rádoby silné téma, nezanechalo žádné emoce.

Neuvěřitelný Hulk (2008)

Bezradný film - jak herecky, tak po stránce scénáře. Trikově i akčně nevýrazné. Odsouzen k zapomnění ještě před závěrečnými titulky. U jedničky jsem byl po všech strákách spokojenější.

Pád (2006)

Rozpolcenost. To je první slovo, které mě napadlo jak u The Cell, tak u The Fall. Rozpolcenost jak formální, obsahová, tak i emoční při samotném sledování. U Cely tuto dvojakost prezentovala rovina kriminálního thrilleru a rovina exkurze do mysli masového vraha. U The Fall to je nemocniční dějová linie a příběh vyprávěný zraněným kaskadérem. V obou filmech jsou sekvence mimo reálný svět audiovizuálně úchvatné a jsou důvodem proč ani na jeden film nezapomenete. Bohužel starší Cela zůstala v tomto ohledu nepřekonaná. Tarsem vytvořil její svět z ničeho (i přes přiznanou inspiraci Saudkovými fotografiemi) a jeho obrazová fantazie brala dech. The Fall v tomto aspektu malinko pokulhává, protože fascinaci pískem, vodou a koňmi jsme již viděli a samotné putování po architektonických skvostech celé planety, které jsou sice snímány nápaditě a na efekt, nemá takovou tvůrčí sílu a originalitu jako „kulisy“ zvrácené mysli. Místy to spíše připomíná dokumenty z produkce National Geographic nebo Baraku – Odysseu Země a obsahově dobrodružství Barona Prášila. A děj? Postavy 5 poutníků nejsou nijak zajímavé ani charismatické, což ovšem neplatí o postavě malé Alexandry, která je zahrána na výbornou. Vlastní příběh pak není tak epický ani osudový za jaký se vydává, a to ani v momentech jeho prolínání se skutečným osudem vypravěče.Proč tedy takové hodnocení? Protože jsem byl nucen přemýšlet, místy jsem byl okouzlen a za úvodní černobílou pasáž.