Poutník - nejlepší příběh Paula Coelha (2014)

Bavil jsem se i přes to, že jsem nečetl žádnou Coelhovu knihu. Místy tedy těch flashbacků bylo na mě až moc, ale nešlo o nic vyloženě závadného. Hezky nasnímané, hudba a zvuky také na slušné úrovni. Poctivé tři hvězičky. A jedna věc mi utkvěla v paměti - proč má Paulo za mlada mnohem výrazněji klenutý nos než ve starším vydání? :-)

Život je život (2015)

Co si budeme povídat, poslední Cieslarův snímek je v podstatě děsná blbina. Ale upřímně - dlouho jsem se v kině tak nenasmál. Minimálně v první třetině. Od půlky kadence výborných hlášek silně zeslábne a komediální nádech se přetransformuje do rádobysilného pseudodramatu. Kdyby se autoři nejprve rozmysleli, co vlastně chtějí natočit, neutrpěl by Život je život na hloupou roztrhanost a slabý scénář. Ondřej Vetchý a Simona Stašová v hlavních rolích naprosto perfektní. Horší tři.

Šílený Max: Bojovník silnic (1981)

Ne tak skvělé, jak si z dřívějška pamatuji. Záporáci mi přišli hrozně směšní a nepochopil jsem, proč se autoři rozhodli zařadit do filmu několik zrychlených scén. Kladní hrdinové všichni neuvěřitelně naivní. I po třiceti letech jde ale pořád o kus kvalitní filmařiny, zejména co se týče akce. Na pět hvězd to ale nestačí...

Pořád jsem to já (2014)

Přímo se nabízí porovnat Still Alice s též loňským snímkem The Theory of Everything. Jiní hrdinové a zápletka, ale podobné téma zákeřné nemoci. Zatímco Stephena Hawkinga zradilo tělo, Alice Howland postupně přichází o to nejdůležitější ve svém životě - myšlenky a vzpomínky. V reálu si neumím představit ani jedno a smekám před lidmi, kteří si v podobných situacích dovedou zachovat chladnou hlavu. Příběhy silné, ale filmařsky nejsem ani z jednoho filmu moc unesen. Still Alice se mi líbilo o fous více a to hlavně díku prostému faktu, že nebylo tak utahané jako The Theory of Everything a něco se v něm děje. Naopak mi ale přišlo, že někdy probíhá nemoc hodně skokově a všechno se uděje strašně rychle. Alice se chová úplně normálně a takřka v minutě se z ní stane skoro nesvéprávná bytost. To se mi moc nelíbilo. Jasně, prodloužením stopáže by zase nemusela vyznít pointa. Těžko soudit. Tento druh filmů si prostě žádá nejen herecké výkony, ale i kvalitní režisérský dohled a scénář. Ty jsem bohužel nedostal. Hodinu po zhlédnutí jsem možná přemýšlel nad pomíjivostí života a podbnými věcmi, ale na druhý den ve mně nezůstalo nic, vůbec nic. Julianne Moore jsem ale věřil každé slovo a Oskara si pro sebe urvala oprávněně. I přes to se mě Alice nedotkla tak, jak jsem možná čekal.

Kingsman: Tajná služba (2014)

Matthew Vaughn se svou tvorbou už začíná pěkně profilovat. A také s ní strčí do kapsy většinou svých současných souputníků. Kingsman nepostrádá tradiční vaughnovskou dávku nadsázky, pubertálních vtípků, hravého vizuálu a astronomického obsazení. Všichni tady mluví o bitvě v kostele - ta se mi také líbila - ale nejlepší podle mého byl Colin Firth vs. pár gangsterů v typicky anglickém lokále. Ten film je natřískaný vším možným až po strop, ale na pět hvězd mu ještě něco chybí. Jen prostě teď nedokážu říci co. Zatím ohodnotím střízlivými čtyřmi hvězdami a uvidíme podle případných dalších projekcí.

Kung Fury (2015)

Tak tohle je konec. Totální úlet a masakrózní akce. Člověk se až diví, co se dá do půlhodiny filmu všechno narvat. Thor, dinosauři, kung-fu, David Hasselhoff, nacisté, létající auta, oživlé videoherní automaty a tuny dalších magořin. Chyběly mi už jenom nějaké zombie. Brutální pocta všemu možnému, na co si dokážete vzpomenout. Hotline Miami meets Far Cry: Blood Dragon. Plná palba.

Tajemná řeka (2003)

Docela podařený snímek s dobrou atmosférou. Když se ale zpětně ohlédnu, skoro ničím mě nezaujal a marně hledám něco zapamatováníhodného. Z daného tématu se dalo určitě vykřesat mnohem více. Scénář se místy nemůže rozhodnout, co chce vlastně přesně vyprávět a žánrové přeskoky moc smysluplné nejsou. Psychologický thriller? Rodinné drama? Temná kriminálka? Nevím. Pokud sledujete děj pozorně, skoro od začátku víte, jak celý případ dopadne. Překvapivé odhalení na konci se tak stane vlastně jen potvrzením vašich závěrů. Herecké obsazení skvělé, Sean Penn tradičně vynikající. Spíše průměr, trochu horší tři.

San Andreas (2015)

Poprvé v životě jsem měl tu čest se 4DX (a ještě navíc ve 3D) projekcí a musím říci, že očekávání splnila do puntíku. Až na zbytečné vrnění sedaček třeba při zavírání dveří od auta celá tahle technologie opravdu umocňuje zážitek v kině. Sedadla se houpou podle pohybu kamery (při pohledu do velké hloubky fakt síla) nebo se třesou a hází podle toho, co se ve filmu zrovna děje. Nejlepší moment nastal, když se na scéně začal vrtulník točit dokola. Kolem mě létal popkorn, kabelky i jejich majitelky. Všechno tohle je ještě umocněno kouřovými, vodními a větrnými efekty. Ty podle mého názoru nebyly rušivé, právě naopak. Totální masakr a jestli něco, tak tohle doporučuji zažít aspoň jednou v životě. Čtyřmi hvězdičkami hodnotím hlavně kvůli možnosti vidět San Andreas takhle neobvyklým způsobem. Jinak jde o celkem obyčejný katastrofický film s patřičnou dávkou rodinných vztahů, dojemných scének a samozřejmě happy endem. Dwayne Johnson se film od filmu trochu zlepšuje, ale pořád mu ty charakternější role moc nevěřím. Akce je přehledná a docela v pohodě sestříhaná, destrukce a efekty výborné. Transoceánské kargo lodě se přímo v ulicích San Franciska asi nevidí každý den. Celkově spokojenost a pěkný zážitek. EDIT: nakonec mírním nadšení na tři, protože mimo vizuálu nemá San Andreas moc co nabídnout a pár dní po projekci si krom efektní podívané vlastně nic jiného nevybavuji.

Šílený Max (1979)

Jako předchůdce výborné dvojky a vtažení do děje dobré, ale nic víc. Postavy se často chovají úplně, ale úplně nelogicky a záporákům v podobě motorkářského gangu nevěříte ani tu ruku na řetězu. Na tu dobu celkem povedené automobilové honičky, ale to je tak vše. Mel Gibson vlastně ani moc nehraje a pořádně se předvedl až ve druhém díle. Miller se zkrátka měl tehdy ještě co učit. Slabší dvě.