• Western

Kuře s ušima (2009)

Dosť mi dojem z filmu pokazila scéna so "stolicou", ktorá bola úplne zbytočná a bez tých 20 minút by bola aj stopáž na prijateľnejšej úrovni. No rovno by som vyhodil celú postavu Ludovho kamoša, ktorá nedala filmu absolútne nič. Ten zvyšok je čistý priemer.

Noční jízda (2011)

Kým sú Dorff a Maria spolu v aute, je to ešte celkom obstojná psychologická hra, no keď sa Maria zázračne dostane z kufra, zmení sa to na nechcenú trápnu komédiu.

Knoflíková válka (2011)

Predlohu som nečítal, ani pôvodný film som nevidel, takže nemôžem porovnávať, no určite ide o vydarený film z vojnového obdobia z detského pohľadu. Skvelá atmosféra, výborne obsadení herci (hlavne detskí) a zaujímavý príbeh.

Druhý muž (2008)

Film akosi o ničom, alebo som aspoň nepochopil konanie Neesonovej postavy a o čo mu vlastne išlo. Takisto dosť zvláštne spracovanie od režiséra, keď po úvode zrazu vidíme ako Neeson vyhadzuje šaty zo skrine a netušíme, čo sa stalo, či Linney odišla alebo zomrela. Zrejme chcel byť originálny a nie všetko polopatisticky predhadzovať divákom, no stačil by aj titulok "O 6 mesiacov neskôr", lebo netušíme, či je to na druhý deň po predchádzajúcej scéne alebo po roku. A Neeson mohol zahrať smútiaceho manžela aj o čosi lepšie, lebo to skôr vyzeralo, že sa smeje a nie plače. No on prišiel o svoju Natašu až rok po natočení tohto filmu, takže to vtedy asi nevedel tak precítiť.

Tango (1993)

Francúzske komédie mám rád a čierny humor milujem, no tu z toho všetkého som našiel len čierny (bez humoru). Traja skvelí herci len plácajú nezmysly a idú odnikiaľ nikam. Dvakrát som sa pousmial, toť vše.

Zatracený otec (2001)

Silný autobiografický snímok veľkého režiséra, ktorý na sklonku života vzdáva poctu svojmu otcovi, bez ktorého pričinenia by bol popravený vo väzení koncom štyridsiatych rokov a svet by bol tým pádom ochudobnený o niekoľko jeho skvelých filmov a kníh. Práve to Giovanniho citové zainteresovanie dáva tomuto filmu vysokú kvalitu a silu, aj keď dej plynie pomaly a nič zásadné sa nedeje. Prím hrá skvelý výkon Bruna Cremera a sledovanie počínania jeho postavy, ktorá aj napriek nie najlepšiemu vzťahu so synom, robí všetko pre to, aby ho zachránil a dostal z väzenia. Priznám sa, že tento Giovanniho epitaf na mňa zapôsobil viac ako niektoré jeho klasiky zo 70-tych rokov.

Machři 2 (2013) odpad!

Už prvá minúta filmu, keď jeleň ociká Sandlera, nastaví latku kvality (v tomto prípade stupidity) filmu. Síce ani jednička nebola žiadna inteligentná zábava, no mala aspoň akú takú úroveň a pár vtipných momentov. Dvojka je ale trápnosť nad trápnosť (vymenovanie všetkých by zabralo aspoň 20 riadkov), bez akéhokoľvek deja, bez štipky vtipu, pokiaľ teda nemáte IQ pod 50. No nezvyknem dávať odpad len tak, takže som si to pretrpel až do konca, aby som našiel aspoň niečo, za čo by som mohol dať tomuto veľdielu jednu hviezdu, žiaľ, bezúspešne. Záverečná "bitka" bola dokonca asi to najhoršie, čo som kedy vo filme videl, ani v amatérskych nízkorozpočtových filmoch bez scenára by ste niečo také hrozné nevideli. Len mi bolo smutno z Buscemiho, že chudák skončil v takomto filme a tak sa tu zhovadil. U štvorky Sandler, Rock, Spade a James je to hovadenie normálne, od nich sa nič viac ani nedá čakať, treba sa ich filmom zďaleka vyhýbať.

Obchod s bílým masem (2005) (TV film)

Televíznosť z tohto filmu razí poriadne. Zbytočné naťahovanie deja na 3 hodiny, čo zahŕňa veľa obkecávačiek a nič moc sa nedeje. Z podsvetia obchodu s bielym mäsom by som čakal niečo drsnejšie a emocionálne silnejšie. Tu síce vidíme obete ako ležia na svojich posteliach v jednej miestnosti a občas ich niekam zoberú, no okrem pár faciek nevidíme, čo za svinstvo sa s nimi robí, aj keď na začiatku filmu je upozornenie, že film obsahuje nejaké drastické scény, či čo. Tu sa ženy nútia k prostitúcii a natáčaniu porna a vo filme neuvidíme ani jeden ženský prsník. Nie, že by som to vyžadoval, ale v takomto druhu filmu trochu tej explicitnej nahoty a násilia nezaškodí, ak to má zaúčinkovať na city diváka. Takto trošku zaberú tie Filipíny s deťmi a to je všetko.

Elysium (2013)

Tvorcovia sci-fi filmoch si predstavujú budúcnosť zväčša dosť zvláštne. Síce povymýšľajú kadejakých robotov, no pritom autá, autobusy a rôzne prístroje, vrátane klávesnice sú také, ako dnes, teda pred 150 rokmi. Preboha ľudia, trošku sa zamyslite, aké boli autá a klávesnice v roku 1860, pokrok ide predsa výrazne dopredu. Takže nie sa sústrediť na pár vychytávok a hurá, máme sci-fi, treba sa povenovať aj bežným veciam, vrátane oblečenia a účesov, veď fantázii sa medze nekladú. Opäť raz nevyužitý zástupca žánru. Ale ten ozdravovací prístroj bol fajn.

Útok na Bílý dům (2013)

Emmerich to jednoznačne natrel Fuquovi, jeho Biely dom je lepší vo všetkých aspektoch, s výnimkou krvavosti, ktorá tu dosť chýba a trošku znižuje tento film na úroveň rodinnej zábavy na nedeľné odpoludnie, ale podarenej rodinnej zábavy.