• Western

Resident Evil (2002)

Je mi jasné, že od sfilmovania počítačovej hry o zombíkoch nemôžem očakávať, že film bude obsahovať nejakú hlbokú myšlienku, prekreslené charaktery, ani nič podobné. Ale dej filmu je... no, vpodstate to ani žiadny dej nemá, postavy sú plytké ako jazero v púšti a z úrovne dialógov vyplýva, že buď bol scenárista pri ich písaní poriadne sjetý, alebo musí byť vážne retardovaný. Herecké výkony sú ďalšou úbohou stránkou tejto zlátaniny, no kým Michelle Rodriguez aspoň dobre vyzerá, Milla ani len to. Keď si to aj všetko odmyslím, a budem si pripomínať, že to má byť len nenáročný akčný horor, vyvstáva ďalší problém - akcie je tu minimálne a hororová scéna bola asi jedna - keď laser rozkúskoval hlavu. Rád by som spomenul aj nejaký klad, no nech premýšľam a spomínam ako chcem, nič ma nenapadá. Keby som to mal porovnávať s témou príbuznými filmami poslednej doby - 28 Days Later a Dawn of the Dead, tak je to proste neporovnateľné. Tá jediná hviezdička je z milosti. Ale veď to predsa režíroval Paul W.S. Anderson - takže to všetko už dáva zmysel - inak to dopadnúť nemohlo.

Vybíjená (2004)

Nezvyknem takýmto priblblým komédiam dávať viac ako jednu hviezdičku, no vďaka skvelému Stillerovi, krásnej Christine Taylor, podareným cameo úlohám a viacerým dobrým fórom, ktoré ma dokázali rozosmiať, dávam 3. Najväčším mínusom filmu je Vince Vaughn, ktorého civilný a veľmi nevýrazný výkon rozhodne do takejto komédie nepatrí.

Cellular (2004)

Po prvých 15 minútach to u mňa vyzeralo na čistý odpad! Otrepaný dej s nezmyslene konajúcimi postavami a stupídnymi dialógmi. No v ďalšom priebehu sa našlo pár napínavých a dramatických momentov (aj keď by sa dali spočítať na prstoch jednej ruky) a keď to ešte podporil charizmatický William H. Macy, prehuplo sa to tesne na 2 hviezdičky. Ale Kim bola dosť neznesiteľná, hlavne čo sa týka jej hysterických výlevov. Mal som chuť byť na Stathamovom mieste, aby som ju mohol navždy umlčať.

Srdce v Atlantidě (2001)

Predlohou pre tento film bola kniha Stephena Kinga Srdce v Atlantídě, ktorá bola zostavená z pôvodne vôbec nesúvisiacich 5 poviedok, ktoré však King upravil tak, aby spolu aspoň trochu súviseli. Film však spracúva len jednu z nich - Ničemní muži v žlutých pláštích, ktorá síce bola nosnou poviedkou celej knihy, no mne sa viac páčila poviedka Srdce v Atlantídě, ktorá sa zamerala na Bobbyho vysokoškolské obdobie a ktorej sfilmovania sa už určite nedočkám, vzhľadom na to, že jej názov prebrali tvorcovia tohto filmu. Pri Kingových adaptáciách veľa záleží na režisérovi. Keď sa toho chopí kvalitný tvorca (Kubrick, Reiner, Darabont, Singer), vznikne majstrovské dielo, no v rukách slabého režiséra môže aj vynikajúca predloha dopadnúť katastrofálne (To, Řbitov zviřátek...). Scott Hicks určite patrí do prvej skupiny a vzhľadom na to, že predloha bola z tých slabších, film ma milo prekvapil. Síce sa počas celého filmu nič zaujímavé nedeje, no celý čas na vás dýcha príjemná retro atmosféra, vďaka čomu film pokojne plynie a nedovolí vám nudiť sa. Príjemný film, po ktorého skončení nebudete nadávať, že ste premrhali hodinu a pol svojho života, no na ktorý si o týždeň-dva ani nespomeniete. 70%

Crash (2004)

Zo začiatku som bol trochu mimo, vzhľadom na pomerne veľký počet hlavných postáv (no vlastne v tomto filme nie je žiadna hlavná postava, všetky sú skôr vedľajšie) a ich minipríbehov, ale netrvalo dlho a začal som zdanlivo obyčajné príbehy obyčajných ľudí prežívať spolu s nimi. A keď som si už myslel, že všetky postavy poznám natoľko, že ma nemôžu ničím prekvapiť, spravili niečo, čo by som od nich fakt nečakal. Veľmi pôsobivý film o našej (alebo aspoň tej americkej) multikultúrnej spoločnosti a vzťahmi medzi jednotlivými rasami a národnosťami, ktoré v nej žijú. Navyše podporené skvelou hudbou a dobrým obsadením. Škoda len, že kvôli veľkému počtu postáv nemohli dostať herci toľko priestoru, aby mohli predviesť nejaký výnimočný herecký výkon. Snáď jediná, ktorej sa to podarilo, je Thandie Newton, pre ktorú to bola pravdepodobne najlepšia úloha jej kariéry.

Okrsek 49 (2004)

Ako človek, ktorý je z hasičskej rodiny (a aj sám som sa tomu určitý čas venoval) môžem vyhlásiť, že toto je zatiaľ najrealistickejší film o požiarnikoch. Oproti takému Backdraftu je v tomto smere o niekoľko tried lepší. Škoda slabšieho deja, ktorý je navyše dosť nešťastne rozsekaný na flashbacky. Príbeh nie je natoľko silný, aby vás dokázal vtiahnuť, ide len o čriepky života jedného obyčajného človeka, kde nechýbajú napínavé momenty, no prevládajú skôr tie nudnejšie. Tvorcom však išlo hlavne o to, aby vzdali hold ľuďom, ktorí si zvolili toto neľahké povolanie, a to sa im podarilo veľmi dobre. ***1/2

Tom a Jerry - Jak kočka dostala padáka (1940) (epizoda)

Úplne prvý diel slávnej série, na ktorom to je poznať, hlavne čo sa týka animácie. Tiež Tom sa tu ešte volá Jasper. Po nudnejšej prvej polovici sa to rozbehne v tej druhej, no tým najzábavnejším dielom sa to ani zďaleka nevyrovná.

Texaský masakr motorovou pilou (2003)

Rozhodne to už nemá tú autentickosť originálu, z ktorého vyžarovala mrazivá a desivá atmosféra. Pri pozeraní tohto remaku som však necítil nič - žiadne mrazenie, strach ani nič podobné. Bol to len obyčajný relax pri ďalšej teenegerskej vyvražďovačke. Keď už tomu chýbala atmosféra, mohlo sa viac myslieť aspoň na krvavé scény, lebo tých je tu ako šafránu. Našťastie to nedopadlo až tak katastrofálne ako "Tajomstvo minulého leta", ale asi podobne ako "Jeepers Creepers" a "Pach krvi" - proste priemer, ale na Jessicu sa celkom príjemne pozerá.

Perfektní loupež (1993)

Pokiaľ by sa dej sústredil len plánovanie a prevedenie bankovej lúpeže, mohol to byť mierne nadpriemerný film, ale scenárista to všetko skomplikoval úplne zbytočným motívom uneseného syna hlavnej hrdinky a tým výrazne utrpela kvalita výsledného diela.