• Western

Děsná hlína (1994)

Mám rád čierny humor, ale toto ma vôbec nebavilo a ani pointa to už nemohla vylepšiť. Celé je to natočené dosť zmätočne a hlavne nudne. A vôbec som nepochopil tú amnéziu hlavnej hrdinky.

Němý svědek (1999)

Detských svedkov vraždy sme už vo filmoch mali habadej, aj tých nemých, takže jediná vec, ktorá mohla zaujať, odpadá. V tom, ako 10-ročné dievčatko ťahá vždy za dlhší koniec povrazu s nájomných vrahom, by jej závidel aj sám Kevin. Aj keď tvorcovia nám veľmi neodhalia spôsoby, ako sa z niektorých situácií dostane (ako vyliezla na strechu výťahu, ako prišla na to, že je vrah v byte...) Zbytočne vypisovať všetky nezmysly tohto filmu, je ich tu na každých 10 minút tucet. Chudáci Holanďania, že sa toho museli zúčastniť a chudák William Hurt, kam až jeho kariéra padla. Tento film som si pozrel na jeho pamiatku a budem spomínať hlavne na jeho úlohy v skvelých filmoch z rokov 80tych RIP

Černá vdova (2005)

Neviem, aký vzťah mali Dafoe a Giada Colagrande, ale z tohto filmu mám dojem, že si len chceli povolene zasúložiť a tak spolu napísali scenár, Giada sa ujala réžie a strihli si hlavné úlohy. Iný zmysel tohto filmu fakt nevidím, scenár je úplne nulový, ženská príde do domu po svojom ex, zoznámi sa s Dafoeom, zájdu spolu na večeru a potom už jej Dafoe vyberie z rozkroku tampón a líže ju, kým ona menštruuje. Tomuto asi niekto hovorí umenie... Ja nie som konzervatívny, nič proti takýmto praktikám, ak to niekomu chutí, ale ten film nemá nič, čo by ho držalo pokope, aj dialógy sú šeď, celé to smeruje odnikiaľ nikam, postavy sú nijaké, ani kladné ani záporné. Proste nula bodov vo všetkých smeroch. A Cassel a De Bankolé sa tu objavili asi z nejakého kamarátstva, lebo tie ich "úlohy" by zvládol hocikto priamo z ulice. Jediné pozitívum je nahá Giada, za to tá jedna hviezdička.

New Orleans Uncensored (1955)

Ďalší z rady propagandistických filmov, ktoré sa točili v 50-tych rokoch za účasti policajných a bezbečnostných zložiek USA, kde opäť raz predstavujú svoju úspešnú operáciu, pri ktorej zneškodnili tých zlých a proradných gangstrov. Nemám rád tieto filmy, ani nie tak kvôli tomu, že vyzdvihujú štátne inštitúcie a občas aj nejakého toho odvážneho občana, ale pre ten otravný popisný voiceover nesúci sa celým filmom a hrozne amatérsku filmárčinu. To je krásne viditeľné pri bitkách (dokonca aj v ringu), horšie nasnímané pästné súboje by ste dlho hľadali a o nič lepšie nedopadne ani záverečná strieľačka. Herci komplet od A po Z len korunujú celý ten amaterizmus, nedokážu zahrať ani tých pár dramatických okamihov, čo sa vo filme objavia. A aj samotný príbeh je veľmi slabučký, taký, ktorý by sa objavil v novinách niekde na 25. strane v 10 riadkovom malom stĺpčeku a po ktorom by ani pes neštekol. To sa v tom New Orleans fakt nedialo nič zaujímavejšie? Veľmi slabé 2 hviezdy.

Ulička přízraků (2021)

Nie som del Torov fanúšik, všetky jeho filmy mi prídu priemerné, snáď len s výnimkou Faunovho labyrintu, ktorý bol mierne nadpriemerný. Nightmare Alley by som dal zhruba na úroveň Labyrintu. Vizuál je podmanivý, ale asi sa del Toro až príliš sústredil na krúženie kamerou a o to menej sa venoval príbehu. Keď to porovnám s pôvodným filmom z roku 1947, tam to bolo naopak a práve preto sa mi originál páčil viac ako tento remake. Škoda premrhanej príležitosti, hlavne s takýmto skvelým obsadením, lebo príbeh mal čo ponúknuť. Aj atmosféra 40-tych rokov sa dala zvládnuť lepšie, práve na ňu som sa tešil, lebo retro filmy mám veľmi rád. Jediným dôvodom, prečo idem na 4 hviezdy sú práve herci, hlavne Bradley a Willem, Cate ma tu trochu sklamala. S iným režisérom to mohla byť fakt pecka, taký Nolan, Fincher alebo aj Spielberg, takto u mňa len 70%.

Úniková klauzule (1996) (TV film)

Lacne a naivne vyzerajúci TV thriller, ktorého pointa je jedna z najblbších, aké som videl. Celý ten záver je jedna veľká blamáž, prvá polovica ešte celkom ušla. 30%

Drahá Brigitto (1965)

Priemerná komédia, ktorú vyťahuje do nadpriemeru James Stewart, ktorý je v úlohe roztržitého profesora úžasný, takéto úlohy mu boli šité na mieru. Námet je celkom zaujímavý, filmy o génioch mám rád, no občas je trošku pritiahnutý za vlasy - ako sa tento talent prejaví doslova zo dňa na deň a ako chrlí tie výpočty rýchlejšie ako počítač (to je chyba vtedajších nedokonalých počítačov)... Ale s tými dostihmi to už scenáristi prepískli, iste, dá sa vypočítať pravdepodobný víťaz v čomkoľvek, ale hazard je trochu iná disciplína, kde matematika nedokáže zohľadniť všetky premenné, to by potreboval vedieť aj to, ako sa ten kôň alebo džokej vyspia a mnoho iných zdanlivo nepodstatných vecí a keď víťaz vyhrá o pár centi, tak to je z veľkej časti o náhode... Ale vďaka Jimmymu to bolo fajn a príjemne to zbehlo.

Poslední noc v Soho (2021)

Vizuál je úžasný, vypiplaný, hlavne tie scény s Eloise a Sandie v odrazoch zrkadiel. Horšie je to ale so scenárom, ktorý riadne pokrivkáva, až sa stáva chromým. V polke filmu som mal chuť Eloise strčiť do blázinca a zahodiť kľúč, tak mi šla na nervy. A vôbec sme sa nedočkali vysvetlenia tých jej prízrakov z minulosti, bola nejaké médium alebo o čo tu šlo? V závere sa film pretransformuje v klasický thriller-horror, v ktorom ma nič neprekvapilo. Škoda, prvá pol hodina sľubovala viac. 70%

When the Daltons Rode (1940)

Tento western je dobre natočený, má švih, humor a slušné akčné scény, no dopláca na to, že v tejto dobe sa točili zidealizované westerny o najväčších zloduchoch Divokého západu, takže aj tu sú Daltonovci príjemní milí chlapci a len kvôli nevraživosti okolia po tom, čo jeden z nich zapríčiní smrteľnú nehodu, sa pod vplyvom okolností uchýlia k vykrádaniu bánk a vlakov. Zaujímavosťou je, že Randolph Scott tu asi ani raz nevystrelil.

Pod rouškou temnoty (2022)

Liam pomaly mieri do filmových B-čkových vôd, ktoré okupujú Willis, Cage či Cusack. Toto síce ešte nedosahuje až takú prízemnú úroveň, ale už k tomu má veľmi blízko. Dobrým základom pre to je debilný dej, nad ktorým sa normálnemu divákovi, ktorý počas sledovania filmov neuvádza mozog do stavu OFF, musí ten mozog zastavovať. Ako jedna scéna strieda druhú, tak aj jedno WTF strieda druhé. Ďalším problémom sú herci, či už tí, ktorí hrajú novinárov, alebo tí od FBI, rad radom neschopné indivíduá, pri ktorých som si celý čas hovoril, odkiaľ ich vytiahli, lebo nemajú ani na takýto podpriemerný film, s výnimkou Neesona a Quinna. No a najhoršie je, že už aj vizuál pripomína tie lacné sračky od vyššie spomínanej trojice, čo pri Neesonovi nikdy nebolo, než už bol dej akokoľvek stupídny. 30%