• Western

Sestup Orfeův (1960)

Neviem čím to je, ale tie Williamsove hry, v ktorých hral Brando mi príliš nesadli. Tie s Newmanom mi prišli omnoho lepšie a zaujímavejšie a neviem, či je dôvodom len hlavný predstaviteľ. Aj keď tu bol Brando taký nemastný neslaný, žiadne emócie, akoby bol pod sedatívami, na rozdiel od Joanne a Anny. Nepomohol ani môj obľúbenec Lumet...

The Best of Enemies (2019)

Videl som veľa filmov o KKK, ale v žiadnom nebol taký umiernený ako tu. Žiadne vešanie, žiadne podpaľovanie ani iné útoky na černošských obyvateľov, okrem jednej streľby na dom, aby sa nepovedalo. Aj Rockwell je veľmi mierny vodca KKK, nevyžaruje z neho zloba a nenávisť. Aj keď on dokáže zahrať aj riadnych hajzlíkov, tu vo vás po celý čas nevzbudzuje nejaké veľké antipatie a tým pádom presne viete, ako tento celý príbeh dopadne. Síce tu bol pokus urobiť záver napínavý a emocionálny, ale úplne zbytočne. Proste to nefungovalo ako to malo. Pre mňa určite jeden z tých slabších antirasistických filmov z juhu USA.

Hájili jsme hrad (1969)

Asi najnudnejší vojnový film, aký som videl. Prvá hodina je o tom, že Lancaster si užíva s mladou grófkou a zvyšok jednotky sa fláka a filozofuje o umení, chlebe a sexe. Neskutočne príšerné dialógy a hrozná nuda. Záver to trochu pozdvihne, niektoré ničivé scény sú super, ale celkový dojem z filmu to nezmení. Žiadna z postáv ma nedokázala zaujať, získať si ma, ich osud mi bol ľahostajný.

Insidious (2010)

Wan vie urobiť slušnú hororovú atmosféru, ale čo z toho, keď sa rozhodne sfilmovať debilný príbeh o cestovateľoch do inej dimenzie, ktorú obývajú démoni a iné divné bytosti. Asi sa hororovým scenáristom minuli všetky normálne nápady. Ten záver, keď sa Wilson vydá zachrániť syna pôsobila skôr ako paródia, to s hororom nemalo nič spoločné.

Slovo policajta (1985)

Tisíckrát ohratý príbeh pomsty, ktorý ale vôbec nefunguje. Hlavný záporák a celé to čistiace komando, to je nápad, aký je slabý už aj na B-čkové filmy. Samozrejme nechýba mladá policajtka, ktorej stačí pár minút s Delonom a už ho volá do postele. Tu sa už nedá hovoriť o klišé, je to celé poriadne spackané a nenájdete v celom filme jedinú normálnu zaujímavú pasáž.

1917 (2019)

Oplatilo sa počkať a pozrieť si film na veľkom plátne, lebo to bol skvelý zážitok. Samozrejme hlavne vďaka kamere, ktorá je fantastická nielen tým, že je "na jeden záber", ale ako úžasne prechádza bojiskom spolu s hlavným hrdinom, ani na okamih ho nespustí z očí. Ten "jeden záber" musel dať riadnu robotu a veľa času, kým to vypiplali na takú dokonalosť, každý detail je dokonale premyslený, aj keď sa niečo objaví v zábere len na zlomok sekundy, má to svoj zmysel a efekt. Úplne vás vtiahne a cítite sa, akoby ste v tých zákopoch boli aj vy. K tomu úžasná Newmanova hudba a výsledkom je zážitok, aký som z vojnového filmu nemal od Ryana. Samotný príbeh nie je nejako extra originálny a premyslený, no skvele kombinuje "oddychovejšie" konverzačné pasáže s tými vojnovými, ktoré sú naozaj napínavé, takže sa ani chvíľu nenudíte. Hlavná herecká dvojica si zaslúži uznanie už len za to, čím si chudáci museli pri natáčaní prejsť. Toto nie je hranie pred zeleným plátnom, ako to je v poslednej dobe pri vojnových filmoch zvykom. Samozrejme nechýba posolstvo o hrôzach vojny, tie kopy mŕtvych aj ranených bez príkras zanechajú v divákovi silnú stopu. Moja jediná výtka sa týka len občas zázračne pomedzi guľky pobehujúceho Schofielda, ktorého nemôžu trafiť Nemčouri ani z 5 metrov, inak bez chybičky.

Zuřivost (1978)

V 70-tych rokoch bol De Palma ešte podpriemerný režisér a keď sa k tomu pridá mizerný B-čkový scenár, nemohlo to dopadnúť dobre. Nezachráni to ani Kirk. Príbeh je na hlavu, koniec je úplne dementný a tie spomalené zábery je niečo strašné. Aspoň máme v tomto filme niekoľko hereckých debutov - Daryl Hannah, James Belushi či Dennis Franz.

Oscar 2020 (2020) (pořad)

Odkedy sa prijali opatrenia na šetrenie času, vrátane zrušenia moderátora večera, tak už to nie je zábavná show, ale len odovzdávanie s pár vtípkami odovzdávajúcich a pár pesničkami. Takže ťažko sa tu nájde moment, ktorý by ste si zapamätali, čo je škoda. Pár vtipných momentov to malo, pár dojemných rečí ocenených tiež, nechýbali typické politické narážky týkajúce sa rovnoprávnosti, proste klasika. Čo sa týka výsledkov, bol som o niečo spokojnejší, než posledné roky, aj keď s pár kategóriami som sa s akademikmi nezhodol. Oceňujem, že sa odhodlali k takému prelomovému kroku a ocenili cudzojazyčný film v hlavnej kategórii, to som pri ich konzervatívnosti nečakal. Možno príde doba, keď sa zruší kategória cudzojazyčný film a bežne sa päť takýchto filmov ocitne medzi nominovanými za najlepší film. Nechajme sa prekvapiť.

Malé ženy (2019)

Ak zoženiete dostatočne talentované mladé herečky, tak na tejto klasike nemôžete nič pokaziť, čo je aj tento prípad. Greta Gerwig chcela do tejto adaptácie vniesť niečo svojské, aby sa odlíšila od tých ostatných a preto sa rozhodla pre akési podivné puzzle, čo sa týka chronológie scén. Počítala s tým, že tento príbeh musí určite poznať každý, takže je úplne jedno, ako sa bude v deji skákať. No pokiaľ je niekto nedotknutý týmto príbehom, bude mať sakra problém sa vyznať v tom, čo sa deje. Bolo to moje tretie stretnutie s rodinkou Marchových (po 33 a 94), no aj mne chvíľu trvalo sa v tom zorientovať. Ten strih je úplne zbytočný a zmätočný, kvôli čomu u mňa týmto Little Women patrí až tretie a posledné miesto. Nie žeby som mal niečo proti nelineárnej postupnosti, v niektorých filmoch to má svoje opodstatnenie, pokiaľ to je premyslené. Tu to ale bol čistý kalkul, len aby sa Greta odlíšila a zaujala "originálnym" spracovaním.

Harriet (2019)

Väčšina komentujúcich sa vezie na čoraz populárnejšej vlne kritiky Akadémie, ktorá je občas oprávnená, lebo je veľa príkladov, kedy sa nominácie aj samotné ceny neudeľovali tým najlepším, ale buď za zásluhy alebo aby sa uspokojili určité menšiny. To však s týmto filmom nijako nesúvisí, lebo nominácie pre Cynthiu Erivo aj pieseň Stand Up, sú oprávnené. Inak by to bolo, keby išlo nomináciu za najlepší film, kam by som ho ani ja, ktorý mám tieto typy filmov rád, nezaradil. Každopádne ide o kvalitný film po všetkých stránkach, občas trošku zidealizovaný a prehnane heroizujúci, ktorý ale má čo povedať a toto 40% hodnotenie tu je čisto len na základe vzdoru skupiny divákov (haterov) proti Oscarom.