• Thriller

Poslední K.O. (2014)

Pro mě naprosto super překvapení. Pomalé, na dialozích postavené drama o zkrachovalém boxerovi, který se zapletl se špatnými lidmi. Film má skvělou atmosféru a co je na něm nejlepší, minimálně se v něm stříhá. Většina obrazů je natočena statickou kamerou na jeden záběr, takže herci musí odehrát třeba pětiminutové scény na jeden zátah. A působí to osvěžujícím a autentickým dojmem. Corey Stoll je skvělý herec, který si zaslouží větší uznání a dobrý je i Billy Crudup jako výstřední a neustále dobře naladěný gangster, ze kterého jde strach. Jediné zásadní mínus je, že podobný příběh už tu byl hodněkrát. Ale proč se na to nepodívat znovu, když je zpracování kvalitní? Film je dost upovídáný, ale herci zvládli všechny dialogové scény na jedniču a zdařilá je i výprava. Na to že údajně stál 1 milion dolarů, nepůsobí vůbec levně. Pro mě trochu matoucí je plakát, který černo-modrou barevnou paletou spíš navozuje dojem, že půjde o drama z řad New Yorské policie. Každopádně, pokud někdo čeká film o boxu, měl by se "Skleněné bradě" vyhnout. Tohle je spíš chrarakterová studie a příběh o tom, jaká rozhodnutí člověk v životě dělá a jaké to mívá následky. Kdo čeká Rockyho, bude zklamaný.

Road Wars (2015)

Tak není to až taková katastrofa. Jeden z lepších Azyláckých filmů. Ti se opět snažili napakovat na uvedení nového Mad Maxe. Tentokrát ale jeho příběh namixovali se zombie hororem. Na můj vkus bych ale uvítal kratší stopáž, častější akci a víc zombíků. Ti ve skutečnosti nejsou moc zombíci a mnohem víc se podobají upírům ze Stakelandu. Na film bylo evidentně málo peněz, takže se nikdo nenamáhal některé scény přetočit. Dočkáme se tedy několika pěkných záběrů, kdy postavy prožívají stráááášně dramatickou situaci a v pozadí jede auto. Tedy ne že by v postapo budoucnosti nejezdila auta, ale... No, věrohodnosti to prostě nepřidá. Každopádně oproti nedávno uvedené a naprosto strašné cormanovce Water Wars jsou Road Wars solidní kousek, který dokáže občas navodit potřebnou atmosféru. 50%

Vengeance of a Soldier (1986)

Zábavnej a svižnej béčkovej akčňák, kterej spíš působí jako levná italská produkce. Kariéra Johna Savage začala v půlce 80. let stagnovat a tenhle film je toho jen smutným důkazem. Na druhou stranu se tu pořád něco děje. Po první melancholický půlhodině, kdy se hlavní hrdina vrací do svýho rodnýho města, začne akce a skončí až se závěrečnými titulky. Herci víceméně mizerný, jedinej kdo to tu herecky táhne je Savage, kterej se předvedl jako překvapivě kompetentní akční hrdina.

Život naruby (2014)

Je sice fajn, že se režisér Patterson nesnažil tyhle střípky ze života bankovního lupiče natočit podle zajetých postupů, bohužel se mu ale nepodařilo najít žádnou novou cestu. Chápu, že záměrem nebylo vyprávět nějaký souvislý děj, ale tvůrcům se za něj bohužel nepodařilo najít adekvátní náhradu a po chvilce se situace začnou nezáživně opakovat. Problémem je i tempo, kdy se zdá, že film je tak o hodinu delší, než ve skutečnosti je. Rozpočet evidentně nebyl vysoký a výprava je na úrovni levných dobových exploatačních thrillerů o sériových vrazích. To by ale tolik nevadilo, kdyby měl film hlavního hrdinu, kterému by divák mohl fandit. A ten tady bohužel chybí. Sturgess je talentovaný herec, ale tady se příliš nepředvedl. Těžko věřit, že by takovému slizounovi s knírkem skákaly ženské do postele. Na podobnou roli bych si představil někoho jako třeba Stephen Dorff a ne malátného Sturgesse. Castingový omyl je Christopher Lambert. Ten dokáže dobře zahrát, když mu dají odpovídající roli, ale postavy hrůzu nahánějících gangsterů fakt nejsou jeho parketa. Rozhodně tedy ne pod vedením režiséra Pattersona. A nakonec největší hřích tohohle filmu: absence dobového soundtracku. Kurva, chlapi, tohle jsou 80. léta! Na osmdesátkový pecky ale v rozpočtu evidentně nezbyly prachy, takže se musí divák spokojit s jakousi anonymní náhražkou. Škoda, příběh Eddieho Dodsona by si zasloužil lepší zpracování.

Já, porota (1982)

Od Mickey Spillaneho jsem nikdy nic nečetl a postavu Mikea Hammera znám jen z TV seriálu, kde ho hrál Stacy Keach, takže v podstatě nevím, jak moc tohle zpracování odpovídá knižní předloze. A vlastně je mi to jedno. Já, porota je totiž jako samostatný film naprosto parádní expoloatační nářez. Scenárista Larry Cohen není žádné ořezávátko a dopřává divákovi všechno ve zvýšených dávkách. Hned několik záporáků, včetně CIA a blonďatého úchyla, co zabíjí ženy. Místo běžného sexu jsou tu dokonce orgie, modelka Barbara Carrera se tu promenáduje nahá a s hlavním hrdinou má vcelku odvážnou erotickou scénu. A pak je tu ještě slušná porce krvavé akce, která vyvrcholí solidním akčním finále, za které by se nestyděl ani Rambo. Tohle by dneska filmařům jen tak neprošlo. Armand Assante by se na původní pojetí postavy asi moc nehodil, ale do téhle osmdesátkového verze sedne dokonale. Je charismatický a má v sobě vyváženou dávku inteligence a vnitřního vzteku, která je na podobnou roli potřeba. Jediná zásadní výtka jsou některí wtf scény. Např. scénu s vraždícím asijským kuchařem jsem nepochopil ani po druhém shlédnutí. Ale komu to vadí, když je zbytek taková zábava.

Šakal (1997)

Jako samostatný film to není vůbec zlé, ale film bohužel nezapře dobu svého vzniku. Je hlučný a ve všem totálně over the top, což se bohužel trochu tluče s elegantní jednoduchostí a precizností jeho předchůdce.

Absolution (2015)

Žádný překvapení se nekoná. Průměrná a solidně zábavná Seagalovka, která vybočuje především tím, že tu má Seagal parťáka. A vůbec ne špatnýho. Byron Mann je sympaťák a do týmu se Seagalem by ho měli dávat častěji, protože jim to spolu funguje. Dokonce i souboje jsou solidně a dynamicky natočený. Zásadní mínus je Vinnie Jones jako hlavní záporák. Ten dokáže bejt dobrej, když mu dá někdo odpovídající roli. Tady bohužel působí se svým podmračeným kukučem jako parodie na ruskýho mafiána. Z béčkových vod se dal určitě vylovit lepší záporák. Třeba takový Johnny Messner by byl pro Seagala dobrým soupeřem. Celkově jedna z lepších Seagalovek.

Impulse (1984)

Nijak zásadní, ale řemeslně dobře odvedený film, na který se už téměř zapomnělo. Příběh malého města, jehož obyvatelé pomalu ztrácejí rozum není nijak nový, ale když se zpracuje dobře, nemá si divák na co stěžovat. Což je i tenhle případ. Má to sympatické herce i solidní atmosféru. Žánrově to není až tak lehce zařaditelné. Označení jako Mysteriózní/Sci-fi/Thriller je možná poněkud zavádějící. Lidi ve městě prostě ztrácejí zábrany, chovají se násilně a hlavní hrdinka a její přítel, doktor, se snaží přijít na to proč. Stejně zavádějící je i plakát, který spíš odkazuje na nějaký erotický thriller. Celkově solidní film, který by si zasloužil, aby ho znalo víc lidí. 70%

Grizzly zabiják (2015)

Skvělý obsazení, slušnej scénář a působivá atmosféra hnusně rozmoklých lesů. Postavy jsou sympatický a vztah mezi bratry dostatečně zajímavej, takže mi ani tak nevadilo, že se medvěd ukázal pořádně až na konci. Triky tak strašný taky nejsou, teda až na ty závěrečný digi plameny. Na video titul to má i solidní výpravu a nepůsobí to levně. Ve všech směrech slušná práce. 70%

Terminator Genisys (2015)

Znovu se ukázalo, že filmový kriticí vědí kulový a ty český obzvlášť. Terminátor Genisys totiž rozhodně nedělá sérii ostudu, jak se z recenzí mohlo zdát. Člověk se sice občas může ztratit v časových paradoxech, ale film po něm pedantsky nevyžaduje, aby všechno do puntíku chápal. I když má divák o něčem pochybnosti, vždycky je z děje poznat kdo, proč a proti komu. Příběh je na blockbuster ambiciózně složitej a naštěstí i přehlednej a dle mýho názoru i docela povedenej. Herci jsou taky fajn. Arnold samozřejmě nezklamal a Clark i ta paní z Hry o trůny hrajou dobře. Speciální zmínku ale zaslouží Jay Courtney. Ten mi na rozdíl od ostatních, nikdy nevadil, ale můžu s klidným svědomím prohlásit, že tady byl dokonce skvělej. Reese samozřejmě hraje jinak než Biehn. Především proto, že jednička byla temnej sci-fi thriller, zatímco tohle je klasickej učesanej a optimističtějším blockbuster, kvalitou v pohodě srovnatelnej např. s třetím dílem. Vyvedla se i akce. Je jí dost a co je nejlepší, je naprosto přehledná. Pokud někoho vytáčí třaslavá kamera (zdravíme Elysium), tady se jí nedočká. A ani ty triky nejsou nakonec tak zlý, jak se psalo. Jako fanoušek série jsem spokojenej. TG je divácky velmi příjemnej film, kterej si určitě pustím znovu.