• Krátkometrážní
  • Hudební

Marilyn Manson: Born Villain (2011) (hudební videoklip)

Překvapivě podprůměrnou hudbu doplňuje výborný klip. Doufám, že Shia natočí celovečerňák, nejlépe i ve spolupráci s Mansonem, protože by šlo určitě o zajímavý zážitek.

Pod kupolí (2013) (seriál)

Zpočátku se mi to opravdu líbilo. A drželo se mě to asi do půlky první série. Pak prvotní nadšení opadlo, což jsem pokládal za jen mírný pokles, který se zas vyváží, jenže ono to od té chvíle šlo tak nějak s dalšími díly pořád víc dolu a finále mě nechalo vcelku chladným. Jedna z věcí, co mě mrzí a vyloženě se nabízí, je málo postav. Očekával jsem více dějových linií, což předpokládám v knize také je (nečetl jsem), zvlášť když porovnám s televizní adaptací Svědectví, která měla okolo čtyř hodin a dějových linií se tam vešlo mnohem víc, než tady. Na druhou sérii jsem zvědavý, ale moc od ní nečekám. 1. série - 65% ; 2. série - 60%.

Hellraiser: Inferno (2000)

Myslím, že nebýt Pinheada (který je na plátně nanejvýš minutu), cenobitů a kostky, tak se jedná o na sérii naprosto nezávislý film, který by v titulu mohl mít klidně jen "Inferno". Na druhou stranu je to po slabém čtvrtém dílu, rozhodně zajímavé oživení a nový pohled na svět této horrorové série. Cenobiti vypadají opravdu působivě a scéna s hlazením je určitě jednou z nejlepších. Kdyby se druhá polovina tolik nevlekla, tak jdu s hodnocením ještě výš. Mé pořadí oblíbenosti jednotlivých dílů: 1, 2, 3, 5, 4.

Vlastní zbraň podmínkou (2012)

Opravdu příjemný a pozitivní film se silnou myšlenkou, velmi povedeným spracováním a výborným hereckým obsazením!

Ptáčata (2011)

Smekám před Elginem Jamesem a jeho citlivou režií, ale hlavně před Juno Temple. Bez ní by snímek nebyl rozhodně tím, čím je. Respektive hlavně na ní celý snímek stojí. Co se celku týče, nejedná se o nic, co by ještě na filmovém plátně nebylo, ale o to vůbec nejde. Je to podáno opravdu úžasne. Výborná atmosféra, nádherné prostředí, příběh, který si na nic nehraje a celé to přirozeně plyne. Chvíli jsem váhal dokonce nad pěti hvězdičkami, uvidím po druhé projekci. A na závěr musím říct, že Juno Temple je společně s Chloe Moretz a Carey Mulligan podle mně nejlepší z mladých hereček vůbec a já se opravdu těším, co nám v budoucnu předvede!

Na cestě (2012)

On The Road byl jeden z mých nejúžasnějších knižních zážitků vůbec. Kniha oplívá neuvěřitelnou atmosférou svobody, nevázání se, naprostého oproštění se od jakýchkoli hodnot a racionality. Při čtení máte chuť naplno žít, máte chuť si užívat každou chvilku života, každý nádech vám příjde jako něco tak nádherně posilňujícího. Nejde tam ani tak o příběh, o zápletku nebo tak. Jack Kerouac nám vyobrazil své vlastní zážitky, u kterých jde o sžití se s postavami a zejména o tu naprosto jedinečnou atmosféru. Jsem toho názoru, že převést do filmu tohleto kouzlo je asi nemožné. Tudíž bych viděl možnou variantu vnést do toho trochu režijního autorství. Což je paradox, páč by mě pak zas možná rozčilovalo, že to není věrné předloze. Každopádně neříkám, že nejde tato kniha zfilmovat, ale tady se to bohužel nepovedlo. Walter Salles se drží věrně předlohy (jelikož jsem četl nezkrácenou původní verzi knihy bez pseudonymů tak, jak ji Kerouac psal na jednotný svitek bez formování textu, samozřejmě tedy převedený do knižní formy, nemůžu soudit, co všechno z románu ve filmu není, protože mě tam toho pochopitelně bude chybět ještě mnohem více.). To je tedy určitě plus. Dalším kladem je určitě výborný Viggo Mortensen, přesně takhle si představuji Billa Burroughse a přál bych si, aby si tuto roli někdy zopakoval. Tady už bohužel klady z mé strany končí. Hlavní dva představitelé mi nesedli. Sam Riley, který hrál Kerouaca (Sal) byl jakž takž přijatelný. Za to Garrett Hedlund byl podle mně jakožto představitel Neala Cassadyho (Dean) prostě pořád moc v pohodě. Teď si možná klepete na čelo, co to tu plácám, ale schválně si pusťte na youtube nějaké video s Cassadym a pochopíte. Sem tam byly záblesky, že by snad při větší míře uvolněnosti mohl Hedlund aspoň trošičku na Cassadyho vlnu vkročit, ale ta přehršel energie, neposednost a impulsivitu, kterou jsem cítil při čtení, tady prostě nebyla. Stewart mi nevadila, ale opět mi to nepříjde jako nejšťastnější volba. Buscemi každopádně potěšil. Představitel Allena Ginsberga (Cale) taktéž nebyl špatný. Nejsem vyloženě zklamán. Moc jsem od toho nečekal. A jelikož ve filmu Kvílení, byli všechny tři ústřední postavy (Allen Ginsberg, Kerouac, Cassady) naprosto přesně vyobrazené, až jsem se nestačil divit. Nevěřil jsem, že by se to mohlo povést znovu. Škoda. Rozhodně oceňuji, že se někdo pustí do zfilmování takto legendárního díla. Uvidíme, jak dopadne Big Sur.

Ladič pian (2010)

Úžasný snímek, za mě jeden z nejlepších krátkometrážních, co jsem viděl. Rozhodně se těším na další snímky Oliviera Treinera, protože Ladič pian by si zasloužil klidně celovečerní podobu. Po všech stránkách strhující. Atmosféra!

Best Coast: Our Deal (2011) (hudební videoklip)

Především za Chloe (ta holka je neuvěřitelně nádherná a charismatická, podle mně jedna z nejlepších mladých hereček) a hudbu. Viděno v nezkrácené verzi.

Sleepwalkers (1992)

Jedna hvězda za nádhernou Mädchen Amick a zejména scénu, kdy tancuje v kině. Pak cameo Stephena Kinga, ústřední gramofonová skladba a určitě za zmínku stojí i Alice Krige. Toť vše. Zezačátku nadějné náznaky, ale už první vražda je natolik špatně udělaná a směšná (v tom špatném slova smyslu, kdy vás to svou béčkovostí otravuje), že je veškerá atmosféra pryč. Od scény na hřbitově pak už není vůbec, o co stát. Pod taktovkou někoho režijně schopnějšího možná. Mick Garris přece jen natočil i přijatelné snímky, ale tohle je rozhodně jeho nejhorší. Každopádně jako Kingova povídka to je nepochybně výborné, škoda že ji nevydal.