Nepřítel lidu (2005)

Ano, je pravda, že v severských filmech je krajina součástí děje a vlastně jednou z postav, to je to první, co diváka napadne. A potom ojeté klišé, že některé otázky jsou prostě nadčasové... a ty morální dvojnásob. Vzhledem k tomu, jak skromná je nabídka norských filmů u nás, si "Nepřítel lidu" pozornost určitě zaslouží. Škoda jen, že uvěřitelně rozjeté drama tvůrci uhráli v posledních minutách někam do smířlivého ztracena: Ibsenovi by se to zřejmě taky nezdálo. V tomto směru v rámci současných norských snímků dokázal jít dál režisér Erik Poppe v "Neviditelných", kde v závěru diváka tvrdě konfrontoval s realitou, to je větší umění.

Síla Severu (2005)

Tvorbu Ole Christiana Madsena je zajímavé sledovat: každý další jeho film je naprosto odlišný od těch předchozích, žánrově i stylově, všechny ovšem spojuje výborná kamera Jørgena Johanssona. "Nordkraft" navíc povyšuje zvuková stopa a hudba.

Pět lží (2007)

Klasická evropská mozaika, ve které nechybí téma homosexuality, černých gastarbeitrů (zde spíše nevěsta přes internet), mentálně i fyzicky retardovaných, lidí paralyzovaných citově, životními prohrami, traumaty z dětství nebo nenaplněnými ambicemi. Vzhledem k tomu, že Lars D.K. Jacobsen filmem debutuje, určitě budu zvědavá na jeho další film, třeba jen proto, že na rozdíl od jiných podobných skládanek mám pocit, že tuším, co chce říct ...a cítím za jednotlivými příběhy snahu o výpověď víc než manýru.

Hon na ponorku (1990)

Ze všech agentů Ryanů se mi právě Baldwinův důstojník líbí nejvíc. O filmu nemluvě.

Dokonalý svět (2010) (seriál)

Z "Dokonalého světa" je znát vtip, nadhled a především skutečnost, že Mirka Vopavová, které seriál napsala, je inteligentní a schopná žena.

Ono (1966)

"Ono" je prý nejlepší film Ulricha Schamoniho. No, nevím, ale určitě solidní dobová výpověď , když zapomenu na tu pro mne otravnou nediegetickou hudební stopu.

The Brown Bunny (2003)

Duševní zdraví Vincenta Galla je myslím zbytečné rozebírat.

Hluboké hrdlo (1972) odpad!

Učebnicový film? Proč ne? Vždyť je skutečně 100%: 50% nuda a 50% fraška, kterou je nemožné dodívat bez zrychlení přehrávače.