Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

Nebyla jsem zklamaná, ani ohromená. Na to, jak vyprázdněnou naraci film má, utekl svižně. Co mi ovšem překáží, je, jak z příběhu začíná prosakovat jeho nepůvodnost a inspirační zdroje, ovšem uznávám, že svět Rowlingové je výtečně propracovaný a suverénní. Pohádka "O třech bratřích" je vizuálně super. Filmy s Harry Potterem divák prostě musí mít rád, jinak nepřekousne tu hromadu nesnesitelné vaty s puberťákama ve vleku hormonů. Je ale určitě zajímavé sledovat, jak se dětští herci vyvíjejí, nebo naopak, jak se ztrátou roztomilosti začínají být znát jejich herecké mantinely. A Ralph Fiennes přehraje s přehledem každého...i s maskou na tváři. A já se těším na červenec a na závěr. 70%

Náhlé vzplanutí (1972)

Myslím si, že "Náhlé vzplanutí" není o feminismu nebo o emancipaci, přestože zajímavé momenty nabízí i v tomto směru, ale jen a jen o ženě, která neví, co chce. Nechápu, proč bych jí měla fandit, nemyslím si, že svůj boj prohrála: nějak nemám pocit, že by vůbec bojovala. Pokud můj vztah k feminismu byl odjakživa lhostejný, tak lhostejný zůstane, tento film navíc "ženu, která chce být jen ženou" ukazuje skutečně jako nezodpovědnou matku, která po "štastném" rozvedení se nakonec stejně skončí v manželství...navíc s prvním mužem, který ji po rozvodu oslovil a který ji srazí o společenskou třídu níž, tak co řešit. Matka, která se chce osamostatnit, prostě musí být bohatá, to je jediné tajemství, taky se nesmí bát předsudků, reakcí okolí a společnosti. A musí se snažit. Jinak té výborné kamery bych si bez předchozího upozornění asi nevšimla, Margarethe von Trottová se mi ovšem líbila.

Ženich pro Annu Zaccheovou (1953)

Vážně jsem zvědavá, jak by to s Annou a Andreem vypadalo za další třeba rok....a hlavně jaké pocity by tlumočil výhled na Neapol z kavárny. Jinak je "Ženich pro Annu" mnohem lepší než většina filmů, kterým dávám normálně 4*, jen prostě nedosahuje De Santisových předchozích dramat.

Vraždy v Yorkshiru: 1983 (2009) (TV film)

Čekala jsem neo-noir, ale trilogie "Red Riding" je spíš drama o korupci v policejním aparátu s prvky politické kritiky, které dávkováním informací vyžaduje diváckou soustředěnost.

Já, padouch (2010)

70%.Vlastně to bylo zklamání, při kterém jsem si vzpomněla na "Valianta". Ten taky nemohl pobavit děti, pro které byl určený především. Ne že bych se nebavila, spousta transtextuálních vazeb, citací a vtipků byla vyborná, ale určitě ne skvělá. Zlatí "ˇUžasňáci".

Barbar (2009) odpad!

Snažila jsem se, ale o jaké sdělení šlo režisérovi nadprůměrných "Dealerů" v této exhibici, prostě nechápu.

Originál (2009)

Moc ráda bych zase jednou zažila ten pocit, který jsem z dánských filmů měla v devadesátých letech, ale faktem je, že každý nemůže mít nástup Thomase Vinterberga. Každopádně: "Originál" je svižně natočená oddechovka, při které se jeden může zamyslet nad tím, jak to ve skutečni máme s vnímáním pravdy a reality, což není až tak málo.

Katzelmacher (1969)

Němec o Němcích. Možná zbytečně divadelní, ale s minimalismem naprosto výstižný.

Není míru pod olivami (1950)

Není to dobrý film, ale má skvělé scény. Není to dobrý film, zato jde o bezkonkurenčně nejzábavnější agitaci, jakou jsem kdy viděla, a ted dokonce poprvé na velkém plátně. Nemá moc společného s (neo)realismem, ale o své době vypovídá výborně. Lucia Bose je v mých očích nejkrásnější italská herečka, navíc dobrá, což nakonec dokázala jak u Buñuela (To je úsvit), tak u Antonioniho (Kronika jedné lásky) nebo Bardema (Smrt cyklisty). Co jsem si ale dřív neuvědomila, přestože se mi právě touto stylizací film podvědomě film líbil už dávno a opakovaně, je jeho operní rámování. Tedy děkuji za analýzu a souvislosti prof. Švandovi: najednou všechno do sebe krásně zapadá.