Krajní meze (1995) (seriál)

Jak už tady asi spousta jiných přede mnou zmiňovalo, jediný seriál, který má(měl) potenciál sesadit Akta X z trůnu "mystery" seriálů. Pochybuju, že by to tak ale bylo bez úžasného hlasu Radovana Lukavského na úvod. Ten vás dokázal vždy tak namrazit, že po zbytek dílu jste už jen tiše seděli v křesle a klepali se, co si pro vás odkud přijde...

Gejša (2005)

Po vizuální stránce perfektně natočené umělecké dílo. Nedíváte se na obrazy předválečného Japonska, vy JSTE v předválečném Japonsku a společně s hlavní hrdinkou sdílíte její strasti při trnité cestě za jejím vysněným cílem - stát se Gejšou a nalézt toho pravého "úhoře" pro svou "jeskyňku". Zvlášť Sayurino vystoupení na festivalu vás přímo přiková k obrazovce a nenechá vydechnout až do jeho konce. O to víc, o co jste omámení působivou exotikou předválečného Japonska, o to silnější ránu dostanete s příchodem války a totálním destruktem starých tradic a jejich postupným znovunalézáním v odporné levné amerikanizované deformaci. Opravdu silný film. ***Věděli jste, že: Obsazení známých čínských hereček Zhang Ziyi, Michelle Yeoh a Gong Li do rolí japonských gejš přineslo filmu ihned po uvedení veliké problémy v asijských zemích. Japonci projevili veliké rozhořčení z obsazení hereček z Číny, Číňané, kteří dodnes Japonsku neodpusili zvěrstva, která jejich armáda v Číně napáchala za druhé světové války, film dokonce zakázali promítat v kinech.***

Kobra 11 (1996) (seriál)

Nejlepší německý seriál. Pokud v díle nezařvou aspoň tři bavoráky, nestojí to ani za to se koukat. ***Věděli jste, že: Při natáčení se zničilo už víc než 2000 vozů. Auta se nakupují z bazarů nebo získávají přímo od výrobců.//Akční nehoda se natáčí 16 kamerami, na tříminutovou sekvenci je potřeba zhruba 50 záběrů.//Pro potřeby natáčení byla vybudována zhruba 2 km dlouhá dálnice, která stála přes 2 miliony eur.//Natáčení jednoho dílu stojí přibližně 10 milionů korun a trvá tři týdny. ***

Populární mechanika pro děti (1997) (seriál)

Mladá Elisha už tehdy dokázala přilákat k obrazovkám hordu uslintaných honičů... A všechny komentáře kolem to jen potvrzují...;)

Krok za krokem (1991) (seriál)

Dejna, Dejna, Dejnaááá, kouká vočima svejma...!!! Válímseustoluasmrdímiponožkyavenkujezdíauťákyabábačumínatelkuanemámvůbecn ickjídlu ... já zpívám BLUUUUES.... Buhuhuaa - Kouďák rulezzz!!!

Návrat idiota (1999)

Docela vtipně a odvážně natočený snímek, který ale ukradnul Lva nepřekonatelným Pelíškům!!!!!

Detektiv Mike Hammer (1997) (seriál)

Průměrný detekivní seriál, který se snaží těžit z atmosféry starých Noir filmů. A za to si zaslouží hvězdu navíc;)

Parfém: Příběh vraha (2006)

Tykwerovi se povedl obdivuhodný kousek - podařilo se mu na filmové plátno převést "nezfilmovatelnou" čuchací knihu Patricka Süskinda a neutopit se přitom v záplavě klišovitých záběrů na nosní dutiny a nejrůznější barevné mlhy. Právě naopak, režisér podobných praktik používá velmi rozumně a vzhledem k potenciálu předlohy i poměrně střídmě. Obratně se také potýká s výjevy předrevoluční Francie a především úžasné Provence, která vás svou nádhernou přírodou pohladí po duši snad ještě víc, než Scottův "Dobrý ročník." Výborné je také herecké obsazení, především duo Hoffman - Rickman, které svými výkony zcela zastiňuje nesympatického skřetovitého hlavního hrdinu. Právě ten působí celou dobu poměrně sterilně a výsledný efekt filmu silně ubíjí. Vinit ovšem nemůžeme mladého Whishawa, ale autora knižní předlohy. Velká škoda, právě charismatický hlavní hrdina je to, co by film mohlo posunout třeba až na úroveň Formanova Amadea. ***Věděli jste, že: O zfilmování Parfému se původně ucházela i taková režisérská esa jako Martin Scorsese, Tim Burton, Ridley Scott nebo Miloš Forman. Volba však padla na mladičkého Němce Tykwera. // Ve filmu najdete celkem 27 detailních záběrů na čichové orgány hlavního hrdiny. // Vizuální efekty má na svědomí pražské postprodukční studio UPP. // Tykwerovým kritériem realističnosti Paříže 18. století se stala špinavost ulic. Na úpravě exteriérů tak pracovala celá jednotka permanentních "špiničů".***

Mechanický pomeranč (1971)

Kubrickova režie mi v tomhle filmu nikdy moc nesedla. Možná je to tím, že jsem četl knížku, možná je to tím, že mi Kubrick jako režisér nikdy moc neimponoval. Tak jako tak je to tak:). Malcolm McDowell se sice snaží, ale na roli Alexe se zkrátka nehodí . Co ale nejde přehlédnout je Kubrickova progresivní režijní invence, která je znát na každém záběru a jeho úžasné nadšení, které do filmu vložil. ***Věděli jste, že: Jedné noci roku 1944 čtyři dezertéři z americké armády v Londýně přepadli těhotnou manželku mladého učitele Anthonyho Burgesse. Žena následkem utrpěných zranění potratila a z hrůzného zážitku se už nikdy úplně nevzpamatovala. Tragický zážitek inspiroval Burgesse k napsání knihy "Mechanický pomeranč"// McDowell si při natáčení poranil rohovku a dočasně oslepl na jedo oko. Dále utrpěl zlomeniny žeber a selhání plic.// Název "Mechanický pomeranč" pochází ze starolondýnského argotu cockney, v němž fráze "ujetý jako mechanický pomeranč" znamená cosi napovrchu normálního, ale uvnitř naprosto zvráceného.// Kubrick si musel vystačit s rozpočem čítajícím pouhé 2 miliony dolarů.***

Top Gun (1986)

Akční oddechovka v produkci Jerryho Bruckheimera a v režii Tonyho Scotta, nakombinovaná s ultra cool piloty v ultracool létajících strojích a ultrasexy Kelly McGillis. No mohli jste to jako malí kluci nezbožňovat? ***Věděli jste, že: Top Gun se stal nejvýnosnějším fimem roku 1986.// Producent filmu Simpson zavedl ve filmu pozdejší scénáristickou praxi, která je dnes označována jako "high concept". V zásadě jde o to, že celou zápletku lze obsáhnout v jediném sloganu, takže ji lze šéfům studií nastínit za 30 sekund a veškeré psaní scénáře už je jen rozvíjením základního konceptu. V případě "Top Gunu" byla tímto koceptem fotografie v časopisu California, kterou scénárista Chip Proser:) charakterizoval jako: "Dva chlápci v koženejch bundách a slunečních brejlích stojí před největším aeroplánem, jakej jste kdy viděli".// Režisér filmu Tony Scott je mladším bratrem slavnějšího Ridleyho, autora Vetřelce nebo Gladiátora.// Cruisův honorář za film přišel na rovný milion dolarů. Rozpočet celého filmu byl 15 milionů.// Pro herečku Kelly McGillis se režisér Scott rozhodnul pouze na základě faktu, že ve filmu "Svědek" neváhala odhalit poprsí. // Piloti se ve filmu utkávají s neexistujícími stíhačkami Mig-28.// Drsná vojenská stylizace a účesy homosexuální komunity mají původ právě v "Top Gunu".***