The Search for John Gissing (2001)

Tenhle film stojí a padá s naprosto úžasně vtipným Alanem Rickmanem, kterému konečně nedávají jen role trpících milovníků. Primitivní, ale stále klasicky britsky komediální zápletka, založená na vyhrocených a extrémních situacích, které až překvapivě fungují, a kontrastu anglické a americké kultury. Místy jsem se řezala jak blázen.

Dogma (1999)

Nekorektní - tak by se dalo Dogma popsat jedním slovem. Ježíš byl černoch, apoštolů bylo 13, kupa sraček (ne, tohle nejde popsat jinak) jako "biblická" postava Golgoťana - Smith prostě nenechává na křesťanské víře nit suchou a dělá to způsobem velice vtipným, úderným, místy drastickým ale hlavně inteligentním. Tomu všemu navíc vévodí nepochopený Rickman, zmatená Fiorentino a brutální Damon (ve své asi nejlepší roli). 4/5 s tím, že tenhle film musím vidět co nejdříve znova!

Bruno (2009)

Bizarní - opravdu krajně, ale ve své bizarnosti šíleně vtipný a hlavně odvážný Brüno si mě získal. Pravda, některé scény jsou zbytečně přehnané, ale jinak je to pecka. Jste-li konzervativní: afroameričan, gay, heterosexuál, milující matka, učitel sebeobrany nebo třeba voják, Sacha vás asi nenadchne, umíte-li však brát věci s nadhledem a máte-li smysl pro parodii, nebojte se šílených recenzí a běžte do toho.

Zakázaný majetek (1966)

Klasicky krásná Pollackovská romantika, která, ač je sice předvídatelná, rozhodně nenudí a místy dokonce nečekaně překvapí. Krásný, inteligentní a nedostupný Owen Legate (Robert Redford) přijíždí na konec světa, kde dávají kojoti dobrou noc, aby tam čirou náhodou narazil na neskutečně nádhernou, marnivou, zasněnou, ale chytrou Alvu Starr (Natalii Wood). Ale ani osud ani scénárista tomu nechtějí, aby bylo jejich těžce vybojované lásce přáno... Překvapuje mě, že je Zakázaný majetek, tak málo známý - je totiž jedním z těch romantických filmů, jejichž atmosféra diváka naprosto okouzlí, ne jako většina těch dnešních, absolutně neosobních, pseudo slaďáren.

Všichni prezidentovi muži (1976)

Hned na začátek menší varování - nekoukejte na tenhle film v českém dabingu, je strašný - opravdu STRAŠNÝ!!! Jinak jsem měla tu čest s perfektně promyšleným snímkem, který je podán formou lehkého nastiňování. Divák neznalý okolností a faktů týkajících se aféry Watergate si moc nepolepší - film totiž není (jako třeba Stoneův JFK ) explikativní a nesnaží se diváka seznámit se všemi možnými podrobnostmi. Co se děje týče, vyžadují si VPM hrst trpělivosti - snímek je totiž založen na síle rozhovorů, proudů myšlenek a dohadů. Herecky jsem byla poměrně zklamaná z výkonu Dustina Hoffmana, jehož postava mi přišla někde na úrovni otravného hyperaktivního školáka, ne zaběhlého žurnalisty. Oproti tomu Redford se do svojí role "nováčka" perfektně hodil. 4/5

Na titulní straně (1974)

I přes trochu slabší, lehce repetitivní začátek, je The Front Page vynikající a hlavně inteligentní komedie ze světa novinařiny, založená na perfektním scénáři a skvělých výkonech ústřední dvojice Lemmona a Matthaua. 4/5

Ten kluk (2007)

Tenhle film se mi naprosto trefil do vkusu a hlavně do nálady. Ano, je to tematika o které se už stokrát mluvilo a ještě stokrát bude, ale který film o lidských osudech dnes ještě zpracovává nikým nedotknuté téma? Crowley divákovi zvláštně citlivým a osobitým způsobem - formou výkřiků, střepin a náznaků - prezentuje depresivní minulost mladíka, který se teď, po 14 letém odtržení od společnosti vrací do "normálního" života pod novou identitou. Dusivou atmosféru filmu podtrhuje jednoduchost hudebních motivů, kterými režisér rozhodně neplýtvá a hlavně výborné a přirozené herecké výkony Garfielda a Mullana. Boy A je klasickým sociálním dramatem, které chce diváka moralizovat, varovat a hlavně donutit k zamyšlení o předsudcích a nespravedlnosti a to dělá opravdu velice sugestivně.

Dracula (1992)

Coppolův Drákula je po vizuální stránce uměleckým dílem - nápaditý, originální a místy krutě krásný s úžasnou atmosférou. Dějově mě ale nijak zvlášť nezaujal - celá ta romance Míny a Drákuly (aneb asi polovina filmu) mi přišla přehnaná, nemístná, nezáživná. Film stojí a padá s hereckými výkony. Nechápu jak někdo může tvrdit, že nejlepším Drákulou byl, je a bude Bela Lugosi - Oldmanovi nesahá ani po kotníky! Jeho strhující proměny - ať už fyzické nebo psychické - jsou herecky geniální a, troufám si říct, neopakovatelné. Hopkins a Winona Ryder jsou pro své role naprosto perfektní. To se ale bohužel nedá tvrdit o nemastném neslaném Reevesovi, který, kromě scény s upírkami, nepředvádí nic zapamatováníhodného. 3/5 za Oldmana a taky za vynikající hudbu (v čele s nádhernou Love song for a Vampire od Annie Lennox)

Sólista (2009)

Po vzoru Homera Simpsona: "Nuda!". Půl roku se na to těším, trailer jsem málem "prošoupala" a pak přijde taková patlanina- Film s potenciálem, při jehož dvou hodinách jsem si málem hodinky vykoukala. Jamie Foxx měl příležitost zahrát si fantastickou postavu, ale zahodil ji. Jako Nathaniel Ayers mi lezl nesnesitelně na nervy, jeho běsi mi nepřišli nijak prožité, schizofrenii jsem mu žel taky nevěřila - prostě kde nic, tu nic! Díky alespoň za Roberta Downeyho. Ten je opět vynikající (i poté co se dvakrát "vykoupe" v moči) , jakožto novinář předvědčivý a s postavou skvěle propojený (jen ty slzy si mohli odpustit). Celý film je jaksi rozvleklý, obsahuje odbočky a narážky na situace a postavy se kterými se už dál vůbec nepracuje (syn Thomas - trochu mi uniká, proč ho tam vůbec zmiňovali) a, aby toho asi nebylo málo, navíc naprosto debilně zakončený.

Kavkazský zajatec (1996)

Кавказский пленник je další ukázkou, že Ruská filmografie má stále co nábídnout a čím zaujmout! Zajatec mi něčím připomněl Rogožkinovu Kukušku - stejná síla minimalismu a naturalismu. Z příběhu výměny zajatců by američani udělali monstrózní velkofilm, ve kterém by se všichni postříleli, pak by se do toho zapojila FBI, k tomu samozřejmě stíhačky a tereňáky , mezitím by tam proběhla nějaká šílená lovestory a nakonec by to všechno musel řešit přinejmenším prezident. Rusové si vystačí s několika krávami, dřevěnou hračkou, řetězy a udělají naprosto věrohodný a svérázně zábavný film, který fantasticky zachycuje atmosféru a povahu Kavkazu. Perfektní zážitek navíc umocňují vynikající výkony Menšikova (Unaveni sluncem) a hlavně Bodrova Jr. (škoda ho...) 4/5 za trochu nepovedený konec