Ring (1998)

japonsky original ma fascinoval skoro tak ako americky remake. moj dojem z tejto verzie je akysi jednoduchsi, priamociarejsi a vlasata dama hrozostrasnejsia ako v remaku.

Vassa (1983)

ulet asi v strede filmu, ked sa hlavna hrdinka, prisna teta z mrazika vypari je nezabudnutelny a sokujuci! a jej herecky prejav tiez.

Matrix Reloaded (2003)

ako ma matrix jednotka prekvapil svojou genialnou myslienkou,tak som sa v dvojke potesil uzasnym vizualnym paradickam,ktore sa tam diali.nemam chut to viac rozoberat.aspon zatial...

Batman (1989)

tim burton zacal s batmanom a zaroven zacal vytvarat filmovu legendu, ktoru neskor ozivili dalsi zaujmavi tvorcovia, osobitne nolan, ktoreho batman je skvelym sklbenim sucasnej technickej dispozicie a osobiteho filmarskeho stylu. z mojho pohladu trochu netypicky burton, ktory sa ale so zosobnenim netopierieho muza popasoval dostojnym sposobom. v jeho style sa zraci mnoho poetickej hravosti. dokonca aj efekty mi pripadaju akoby boli nasiaknute burtonovskou symbolikou a nezameriavali sa na realnost vyznenia. jednoducho komix prevedeny do realu jednym z najvacsich temnych vizionarov "sucasneho" filmoveho priemyslu.

Apollo 13 (1995)

pribeh ako stvoreny na sfilmovanie. tak sa aj stalo a ja som spokojny. americke, posobive a howa(r)dsky zabalene do komercneho balicka.

Amarcord (1973)

hravé, silné, zábavné, skutočné a hlavne felliniovské. viac nepotrebujem.

Spalující touha (1999)

Neskutočný, zrelý, božský film. Pre mňa jeden z vrcholov filmového umenia. Skvelé dialógy, scény, až snové sekvencie. Ponor do hĺbky je neuveriteľný. Pri správnom duševnom rozpoložení, pozerané večer, v pohodlí, najlepšie osamote sa film stáva perfekcionistickou sondou do hlbín ľudskej duše...

Americká krása (1999)

aura a silný zážitok, ktorým oplýva tento film je niekedy na neunesenie. keď si naň spomeniem, srdce sa mi naplní...ale veď to poznáte. ak nie, po vzhliadnutí to pochopíte.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

pre mna jeden z vrcholov kinematografie vobec. film, ktory ma ako pubertaka dokonale stiahol. citovanie scenara bolo mojou beznou cinnostou. naozaj coolova zabava s nesmrtelnymi scenami a brilantnymi dialogmi.

Tanec v temnotách (2000)

našli by sa tu síce hluché miesta (alebo skôr slepé?), napriek tomu emociálne úžasne vypäté, silné až drastické, tak ako to trier vie najlepšie. navyše bjork je tu na rozdiel od niektorých názorov podľa mňa skvelá a so selmou pôsobí dokonale stotožnene. o tom mimochodom hovoria i známe problémy počas natáčania, kedy sa bjork nezhodla s režisérom, údajne kvôli problému prameniacemu s postavením ženy do tak zložitej situácie, v akej sa hlavná predstaviteľka ocitla...tento herecký prejav skvele podčiarkujú hudobné vstupy, v ktorých minimálne jedna pasáž je ukážkovo zimomriavková. tá bola použitá i v upútavke na tento film, ktorú som svojho času sledoval v kine a priznám sa, že taký zážitok som veru nemal ani pri mnohých filmoch.