Rogue One: Star Wars Story (2016)

Tak tohle bolelo. Celou dobu jsem měl pocit, že už jsem to jednou viděl, postavy jsou nevýrazné a 2/3 filmu nedokáží ničím překvapit. Animovaní Povstalci jsou podstatně lepší. Poslední, akční třetina to dost zachraňuje, vrací se feeling ze Star Wars a film dokáže často vykouzlit úsměv na tváři jen proto, že to jsou prostě Star Wars. Slabý dojem z většiny filmu ale nepřebije. 6/10

I Am Bolt (2016) odpad!

I Am Bolt není dokument, ale propagační video. Video plné mluvících hlav, má asi dvě hodiny a je sestříhané s něčím, co vypadá, jako záběry z Usaionova facebooku. I když, sestříhané. Tohle patrně nestříhal nikdo, scény nemají absolutně žádnou gradaci, nikam se nevyvíjejí a hlavně o Boltovi neřeknou vůbec nic. Nikdy v životě jsem se tak dlouho nedíval na film a dozvěděl se tak málo. Jakoby štáb při natáčení vůbec nebyl, žádný střet, žádná konfrontace, žádný pohled druhé strany, nic. Dokonce jen jedna scéna z tréninku, téměř celý zbytek filmu Bolt mluví o tom, jak závodí a jak je nejlepší. To znamená, že pak působí jako naprosto jednorozměrná postavička. To je velká škoda, když vidíte ty pasáže jakoby z jeho sociálních sítí, tak je hodně veselý člověk, který rád dělá opičky, užívá si, dělá tanečky před během, jeho slavné gesto po běhu... Bolt rozhodně je zajímavá a zábavná postava, která by dokázala udržet celý film. Ale ne tady. Celé to působí, jako splácené záběry, které zbyly na podlaze střižny, když někdo dělal film o filmu. Pokud máte Usaina Bolta rádi, nevadí vám, že se o něm nedozvíte naprosto nic (to, že má vlastní řadu hodinek a oblečení se dozvíte až z podivného rozhovoru s ním, připlácnutém po titulkách) vyražte na to. Vy ostatní si raději nechte jít trhat zuby.

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

Hodně silný film z druhé světové války. První, záměrně klidná, bezčasá (scény jsou bez gradace), hodina zobrazuje jednoduchého hrdinu a jeho okolí. Jediný, kdo do tohohle amerického světa nepatří, je otec, který už válku zažil, teď dost pije, má agresivní sklony a obecně ho dost poznamenala. Působí to jako hrůzná předzvěst. Co se muselo stát, aby to nějakého člověka tak změnilo? V druhé půlce to Gibson ukáže: stojíme proti mystickému protivníkovi, který přežije brutální bombardování a musíme kvůli němu sestoupit do pekla. Právě kvůli kontrastu amerického snu a nepředstavitelného brutálního pekla, které likviduje jak tělo, tak duši, mě film dostal. A když došlo na neskutečnou záchranu raněných spolubojovníků, byl jsem dojatý, jako už dlouho ne. 9/10

Ve jménu krve (2016)

Není to thriller, není to akční film. Je to road movie o vztahu otce a dcery. Neznají se, hodně let se neviděli, jediné, co mají společené je život za hranou, který ale každého semlel jinak. Mel Gibson je výborný a pomalé tempo k tomu nádherně sedělo. Mezi tou tunou letošních zbytečných blockbusterů trčí tenhle malý klenot hodně vysoko. 8/10. P.S. Nechápu, že v české republice film po týdnu stahují z kina, vydělal asi 260 tisíc (!) a celosvětově 3 miliony (!).

Podfukáři 2 (2016)

První díl mnohem lépe balancoval na hraně zábava/kravina. Radcliffe je fajn, ale nejzábavnější scény má už v traileru. Tam naopak byl jen náznak výborné loupeže zhruba uprostřed filmu (házení kartou). Třetí akt bohužel přepadne přes hranu blbosti a opět - všechno už bylo v traileru.

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Takovou ptákovinu jsem neviděl od Promethea. Jeden fajn nápad (jen nápad) - ukázat destrukci z minulého dílu z pohledu normálních lidí je ubyt tunou nesmyslů, obrovským množstvím postav a nulovou schopností o nich vyprávět... Jedna ze závěrečných scén dokonce připomíná Trhák. Něco takového jsem od prvního střetu dvou superhrdinských ikon opravdu nečekal.

Lesapán (2015) (studentský film)

Krátký atmosférický horor z českých lesů. Obrazově krásné, režijně pevně uchopené, herci přesní. A maska hejkala je dokonalá! Pavel Soukup je budoucnost českého filmu. 90%

Gangster Ka (2015)

Na české poměry velmi dobrá gansterka. Káčko (výborný Hynek Čermák!) je zpočátku jen jednou ze tří hlavních postav a v průběhu filmu prochází vývojem, který dává smysl (na české poměry malý zázrak). Jan Pachl zdařile balancuje mezi vyprávěním příběhu a popisem světa. Nadšení ze mě pomalu opadá, ale na slabší 4/5 to vyjde.

Avengers: Age of Ultron (2015)

Ještě lepší, než první díl. Mnohem víc akce, tuna vtípků, vzhledem k rozsahu výborná práce s postavami a Hulk. Blockbuster roku (do Star Wars)

Strážci Galaxie (2014)

Smál jsem se hodně, ale když odezní smích, nic jiného ve filmu není. Hlavní hrdinové jdou zachránit planetu, která mě nezajímala, před záporákem, který mě nezajímal. P.S. Vysvětlí mi někdo, jaký je rozdíl mezi červeným svinstvem z Thora 2 a fialovým svinstvem odsud?