Otaku ni koi wa muzukašii (2018) (seriál)

Ťažko hodnotiť anime, kde vlastne chcete, aby anime bolo dobré, lebo v ňom sú postavy ľudia čo milujú hry, anime, mangu a cosplay. Takže zhodnotiť niečo takéto, keď vlastne chcete, aby to bolo dobré je hneď v prvom rade ťažké a ja sa o to ani nebudem pokúšať. Mám rád romantické anime a toto anime je naozaj vtipné, milé a plné postáv, ktoré si zamilujete a je tu dokonca potenciál aj na ďalší diel. Čo kvitujem a čo je naozaj super je to, že hneď na začiatku tu začínajú postavy spolu chodiť a nie je tu moment, že na to budeme čakať sto dielov, ako v nejakej telenovele. Čo sa mi páči je hlavne neistota Nifujiho o tom či ho vlastne má Narumi rada, alebo nie a táto neistota postupne hlodá diváka a núti ho pozerať ďalší a ďalší diel. Problém je v tom, že v jednotlivých dieloch sa niečo poriadne ani nedeje, lebo anime je slice of life typ anime to znamená, že dej je pomalý a nijak výrazne nenapreduje, alebo nešokuje svojho diváka nejakými náhlymi zmenami. Treba povedať aj to, že anime je pre starších divákov bez minima nejakých ... hlúpych scén odohrávajúce sa v pracovnom prostredí a dané postavy sú dospelé a podľa toho sa aj chovajú, čo je príjemná zmena oproti zaužívaným kauzalitám.

Dr. Stone - Season 1 (2019) (série)

Prvá séria začala veľkolepo a to tým, že sme sa ocitli v novom neobjavenom svete. Ok chápem je to ten istý svet, ale je ako keby po veľkom reštarte za to čo sa stalo s ľuďmi. Hlavný hrdina Senkuu, ktorý nastupuje na scénu je naozaj veľmi zaujímavý a vedecky rozmýšľajúci človek, ale nie je stroj, ako by ho dokázal vykresliť niekto iný. Nerozhoduje sa čisto len vedecky, ale niekedy robí aj kompromisy a vo svojej podstate je to dobrák. Problém tohto anime je ten, že nápad je silnejší, ako niektoré jeho neskoršie diely a udržať wau moment, je to najdôležitejšie a v tomto prípade sa udržať wau moment bohužiaľ nepodarilo, do úplne posledného dielu, lebo postupom času dostávame vlastne diely o tom istom dokola, ale napriek tomu naozaj veľmi zábavné diely. Postavy okrem Senkuua nemajú skoro žiadny reálny impact, skoro nič neznamenajú teda, ešte okrem otca hlavného hrdinu, je vlastne jedno kto iný tam je a postupom času sa dané postavy ešte viac splošťujú a robia krovie hlavnému hrdinovi. Čo je dôležité spomenúť toto anime má aj vzdelávací charakter, že čo z čoho sa dá vyrobiť, aj keď jednotlivé procesy sú niekomu chémie neznalému šum a fuk, tak teoreticky to môže veľa ľudí hravou formou naučiť nové veci. Za celkový koncept, nápad a príbeh musím uznať, že Dr. Stone je výborné anime.

Dr. Stone (2019) (seriál)

Dr. Stone je cool a takto by malo vyzerať nápadité a moderné anime, ktoré svojim divákom poskytne niečo nové a neokukané inde. Základný nápad anime je o tom, že sa civilizácia vyskytla na rázcestí a musí či môže si vybrať akým smerom pôjde znova. Lenže pokrok nie vždy znamená naozajstný pokrok niekedy to znamená nové otázky. Žiaľ je pravda, že kvalita anime na začiatku je rozhodne lepšia ako kvalita anime ku koncu celej série, ale rozhodne sa to oplatí pozerať. Postavy okrem hlavného hrdinu sú trocha bez svojho vlastného rozhodovania a bez nejakých citov. Vo svojom princípe je to One Man Show pána Senkuu.

Góruden kamui - Season 2 (2018) (série)

Druhá séria je už menej kvalitná ako prvá a musím sa priznať, že som v polovici normálne uvažoval, že na csfd dám proste len 3 hviezdy. Prvá polovica druhej sérii stráca čaro tej prvej a deje sa z toho úplne niečo iné, kde postavy už si nevychutnávajú tento svet, ale sú len figúrky na pomyslenej šachovnici, kde každý má nejaké záujmy a tie strany, ktoré chcú niečo dosiahnuť sú tri neskôr dve, aby zas boli tri a už sa potom v tom nevyzná ani besná sviňa. Čo je horšie a čo mi neuveriteľne vadilo je príliš veľké množstvo kvalitných postáv. Niektoré som dokonca prestával chápať iné začali byť zaujímavé atď. Niekedy sú dokonca pohnútky a taktika daných postáv slabo vysvetlené a už hneď sa deje niečo iné a toto je totálny chaos a rozhodne, aj slabšie zameranie sa na dvoch hlavných hrdinov mi v tomto prípade dosť vadilo. Musím však dodať, že kvalita postáv aj záporných je naozaj neuveriteľne vysoká a to zachraňuje tento chaos čo v druhej sérii je. Záchrana prichádza neskôr a posledné štyri diely a zopár predošlých dosahujú kvality prvej série a niekedy ju dokonca aj prekonávajú, ale ja proste nesmiem zabudnúť a keď sa na to pozriem celkovo je druhá séria pre mňa slabšia, lebo má problémy, ktoré som v prvej sérii nepociťoval a veľa menej kvalitných dielov.

Góruden kamui - Season 1 (2018) (série)

POZOR POZOR ja tu budem naozaj iný ako všetci ostatní a musím povedať, že prvá séria ma bavila viac ako druhá! OVEĽA VIAC! Také kvalitné postavy ako Asirpa a Sugimoto, také kvalitné, ktoré by im mohlo závidieť kde ktoré iné anime. Preto pre mňa fungovala prvá séria, lebo tieto dve postavy spolu chodili loviť a každý večer jedli niečo zaujímavé a interagovali spolu. Premisa toho, že Sugimoto potrebuje peniaze na niečo, čo by zarobil aj tak a Asirpu vlastne peniaze nezaujímajú ich vťahuje do deja a súbojov, ktoré sú nesprávne vysvetlené. Postavy proste v prvej sérii nemajú dôvod bojovať a získať tie peniaze. Verím tomu, že Sugimoto by pár "denárov" zarobil aj s Asirpou, keby chce. Spoznávanie týchto hlavných hrdinov a ich vykreslenie bolo naozaj super. Áno v druhej sérii tie dôvody sú iné, ale to divák tu ešte nevie a tak vtiahnutie dvoch hlavných postáv do toho celého "cirkusu" je nesprávne a hodne slabé na to, aký kvalitný dej, postavy a príbeh má Golden Kamuy.

Góruden kamui (2018) (seriál)

Hina hina hlavnej hrdinky Asirpa sa mi páčila najviac zo všetkého. A nesmrteľný Sugimoto Saichi ach to sú dve postavy naozaj kvalitné v tomto anime. Celkový veľký problém pre mňa v Golden Kamuy bol neuveriteľný počet kvalitných postav, ktoré mali každá svoje vlastné záujmy. Tento neuveriteľný počet postáv u mňa vústil vo veľký problém, niekedy som mal problém dokonca rozlíšiť, kto je kto a hlavne si ich obľúbiť. Viac o tomto porozprávam v jednotlivých sériách. Tiež zo začiatku nápad prečo majú hlavný hrdinovia vlastne pohnútky získať (čo majú získať - bez spoilerov) na mňa pôsobil hlúpo. Základná premisa toho prečo potrebuje peniaze Sugimoto a hlavne, že Asirpu to, ale vôbec nezaujíma, vlastne vťahuje hlavných hrdinov do deja, kde zo začiatku hlavne v prvej sérii ich to vôbec nezaujíma, čo je vlastne druhý problém celého anime, že som nechápal načo sú im peniaze... Sugimoto by vedel zopár peniažkov s Asirpou zarobiť keby chcel. Neskôr sa to mení a v druhej sérii sú hlavné postavy už do deja vsadené správne.

Overlord - Season 3 (2018) (série)

Za mňa rozhodne tretia séria tou najlepšou z celého Overlorda. Všemocný Ainz Ooal Gown, všetci sa mu môžete len klaňať a zúfať. Druhá séria poskytla náhľad úplne inam, ako by sme chceli a tak v tretej sa konečne vráti všemocný Momonga a tak jeho ihrisko tento veľký svet, kde on sedí za šachovnicou a posúva jednotlivé figúrky môže konečne fungovať pre diváka. Problém s týmto anime je vždy ten, že Ainz Ooal Gown je proste overpowered a tak musíte daný svet brať, že vlastne hlavný hrdina sa nejakým spôsobom v tomto svete hrá a užíva si svoju silu, ktorá je nejako pod úrovňou boha, čo by mohol všetko tak Ainz má neuveriteľnú silu meniť tento svet. Ainz tak isto prekračuje v každej sérii svoj tieň a zdá sa, že začína mať komplex boha, ako som už spomenul a toho, že vlastne postavy čo sú v tomto svete nie sú živé, ale len nejaké figúrky. Treba to zrejme chápať ako jedno veľké ihrisko pre neho, aj keď v niektorých situáciách si to dosť odporuje, s tým ako sa choval v iných sériách a celkovo to môže pôsobiť veľmi mätúco! Tretia séria ma bavila najviac napriek viditeľným a už spomenutým problémom.

Overlord - Season 2 (2018) (série)

Trošku slabšie ako prvá séria a hlavne úplne iné. Druhú sériu považujem niečo ako ukážku ako interaguje svet, v ktorom sa ocitol hlavný hrdina, bez jeho veľkej účasti a k tomu nejaký zvláštny spin off s nezaujímavým svetom jašteríc ... V každom prípade ono je to pozerateľné a ono treba vlastne Momongu chápať ako človeka (ok nie úplne človeka), teda ako postavu, ktorá chce potajomky z diaľky ťahať za všetky nitky a ovplyvňovať tento svet.

Overlord - Season 1 (2015) (série)

Tu sa začína cesta pre veľkého Momongu, alebo Ainz Ooal Gowna, kde sa on ako je isto známe ocitá vo svete počítačovej hry, ktorú predtým hral a prišiel si ju posledný krát zahrať. ALE niečo sa pokašlalo tak a on tu musí teda zostať. Nie že by mu to vadilo hehe. Overlord je Isekai anime v tomto prípade, čo znamená hrdina presunutý do nového sveta v tomto prípade z nášho do herného a to znamená aj, že Ainz Ooal Gown môže zomrieť atď (však to poznáte princíp Sword Art Onlinu). V prvej sérii sa hlavný hrdina zoznamuje s novým svetom a snaží sa ho pochopiť.

Overlord (2015) (seriál)

Overlord je v celku zaujímavé anime svojím konceptom, ktorý je, že neexistuje žiadny veľký, alebo silný nepriateľ existuje len ihrisko pre hlavného hrdinu Ainz Ooal Gowna. Táto ľahkosť toho, že Momonga (iné meno pre toho istého hrdinu) nemá skoro žiadnu konkurenciu, ale len sa hrá v novom svete sa prenáša úplne do deja a "kupodivu, čuduj sa svete" toto práve naozaj funguje pre toto anime, kde inde by to možno nefungovalo. Daný svet je zaujímavý a v každej sérii (sezóne) je to všetko poňaté trocha inak, ale podobne. Kde potom nastáva ten zlom a problém v celom anime? Presne to kde na jednej strane váhy je hravosť a ľahkosť na druhej strane váhy chýba nejaký ciel, alebo možnosť poraziť silného nepriateľa, lebo celé anime je jedno ihrisko pre hlavného hrdinu a on si vlastne de facto môže robiť čo chce. Postavy, ktoré slúžia a plnia rozkazy sú vo svojej podstate tiež zaujímavé. Overlord je isekai anime to znamená, že je hrdina prenesený do nového sveta, kde v podstate žije a robí rôzne v tomto prípade pokusy.