Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Po skvělé tajemné komnatě přichází další vynikající dobrodružství plné magie s přídavkem několika nových tajemných postav. Jako u vytržení jsem sledoval ono napínavé dobrodružství bez nejmenšího náznaku nudy. Film je skutečně svěží, svižný, doposud asi s nejlepším soundtrackem v této filmové sérii. Trojice mladých hrdinů znovu o velký krok vpřed více vyspěla, takže potěší i scény, v nichž předvede nějakou tu revoltu vůči autoritě, ke které si v obou předešlých dílech nic nedovolila, čímž nás utvrzuje v přesvědčení, že i nadále série nebude zůstávat na určitém bodě, nýbrž tvůrci opravdu chtějí posouvat postavy směrem kupředu v ohledu na vývoj diváka stejné věkové kategorie, kdy však i u diváků starších má takovýto vývoj hlavních hrdinů probudit vědomí rychle dospívající mentality člověka a přivádět k souznění se svými mladšími kolegy. Zábavné, napínavé, poučné. 100%

Harry Potter a Tajemná komnata (2002)

Po zklamání z prvního dílu jsem nikterk netoužil se na tajemnou komnatu podívat. Čekal jsem podobně nesoudržný snímek plný vaty a nudy, avšak ve výsledku jsem byl příjemně překvapen. Už od prvních momentů mě film bavil, závratnou rychlostí rostoucí hlavní hrdinové formují své charaktery, o kterých jsem tolikrát slýchával od fanoušků těchto postav, triky jsou o stupínek lepší, vedlejší postavy jsou konečně více použity do hlavní zápletky, přičemž ty nové v podání Branagha a Isaacse neotálejí a rozjedou své herecké mistrovství na jedničku, o jejich rolích v příběhu ani nemluvě. Scénář je daleko vydařenější než v prvním díle, ba přímo radikálně dokáže navnadit na další a další minutu, kdy se příběh rozplétá. Ano, ano! Tento Harry Potter srší vtipem, šarmem, napětím! Konečně Harry Potter takový, na jakého jsem se těšil!

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

Velice rozpačitý snímek, který navíc působí nekonzistentně. Velké plus snímku bych přidělil za skvělé obsazení hlavních i vedlejších postav, avšak jejich nepropracovanost shazuje snímek o další stupínek, o vztazích mezi postavami ani nemluvím. Triky mnohdy působí dojmem televizního filmu, pokud však přijdou na scénu masky, jako např. u skřetů, tak mohu jedině pět chválu. Celkově je však potenciál filmu promarněný. Velká škoda, velké zklamání.

Žena v černém (2012)

Atmosférický svižný a nenáročný příběh s perfektně zahranou hlavní postavou. Příběh není originální, to, co se odehrává, již bylo viděno v jiných filmech podobného ražení, avšak ta atmosféra - zdálo se mi, že jsem zpět ve filmu The Others, a překvapivě jsem s radostí nostalgicky zavzpomínal. Radcliffe je skutečně výborný, je vidět, že brzy dospěl do velkých rolí postav, které život poznamenal nějakou osudovou tragédií. Jen tak dál a brzy Radcliffe nebude pouze symbolem pro Harryho Pottera. Scénář je prostinký, což nevadí, protože se vše dozvídáme rychle a s přehledem, tudíž si můžeme téměř celý film vychutnávat atmosféru zla čišícího z nehostinného sídla. Zručně odvedená práce. Nemůžu jinak. 100%

Zahrajte mi "MISTY" (1971)

Režisérská prvotina Clinta Eastwooda - a hned psychologické drama poukazující na to, že psychopatem nemusí být pouze duševně a sexuálně vyšinutý deviant mužského pohlaví, nýbrž i na první pohled křehká sympatická krásná žena. Eastwood se však nesoustředí pouze na čistě budované napětí mezi vyšinutou dámou a její mužskou obětí, on dokáže film na chvíli přesunout i do poetické roviny - scéna v přírodě s hlavním hrdinou a jeho přítelkyní. Dokáže výtečně využít hudby, kdy si divák notnou chvíli vychutnává momenty na hudebním festivalu. Divil jsem se, že tyto momenty v jinak dost drsně orientovaném dramatu nijak nevyrušují chod hlavní dějové linie. Eastwood to prostě a jednoduše výborně naservíroval. Na režisérskou prvotinu více než dobré. Kdybych mohl, přidal bych ještě o jednu hvězdu víc. V tomto filmu všechno funguje, všechno šlape, film nepostrádá žádný slabý moment. 100%... a klidně ještě víc.

Kam orli nelétají (1968)

Inteligentní špionážní drama využívající atraktivního prostředí nehostinného a nesnadno dobyvatelného místa zámku. Jedná se o vhodně zvolenou lokalitu pro příběh, jehož velkým lákadlem jsou zvučná jména, propracovanost příběhu, kde se sice dají promluvy napočítat na prstech jedné ruky, avšak o to stojí více za to, a akce, která se na diváka bude chrlit v poslední hodině téměř nepřetržitě. Akce může působit občas přehnaně, Clint Eastwood dokáže vystřílet snad jen o něco méně vojáků než Arnold v Komandu, hrdinové jsou nezničitelní, otrlí, neprůstřelní, prostě akční superhrdinové, kteří dávají co proto masám svých nepřátel. V rovině akčnosti příběhu jsem se výtečně bavil, v rovině dialogové jsem trnul nad zvraty, tleskal jsem nad hereckými výkony Burtona a Eastwooda. 100%

Život po životě (2010)

Pod taktovkou filmovým životem otřískaného herce a režiséra se odehrává skutečná filmařina. Scénáristicky dokonalý a plnohodnotný oduševnělý příběh tří lidí, jejichž životy se prolnou náhodou... Nebo to byl osud? Samotář s darem komunikovat s mrtvými, emancipovaná sebevědomá úspěšná žena, která přehodnocuje svůj život kvůli nehodě, chlapec obklopený prázdnotou díky smrti svého bratra a ztrátě matky alkohličky a feťačky. Hlavní představitelé skvěle využívají síly scénáře, kamera skvěle dokresluje atmosféru. Lidský příběh o životě a hledání hodnot, což bohužel nalézáme až skrze smrt. Pro mě jeden z nejsilnějších filmových zážitků poslední doby. A ten výběr hudby... 100%

Prokletí Salemu (2004) (TV film)

Napínavý a s lehkostí natočený horor, kde napětí převládá nad krví a obludnostmi. Knihu jsem sice nečetl a neviděl jsem předcházející verzi, avšak takto natočený televizní horor si opravdu vysoké hodnocení zaslouží. Překvapila mne kvalita dialogů, propracovanost postav, ocenil jsem věrohodné vykreslení a propojení vztahů mezi obyvateli města, samotná vizáž upírů nebyla přehnaná, akce se dostavila v příjemné formě, prostě vše poctivě vystavěno. Vytknout lze snad jen příliš ukvapený závěr, od kterého jsem očekával vzhledem k průběhu a vystavěnosti celého snímku víc. Poctivé čtyři hvězdy pro poctivě natočený televizní film. Kéž by takových televizních adaptací Kingova díla bylo více.

TACHO (2010)

Film z velké části nudný, bez náznaků černého humoru, který byl tolik očekáván. Film z velké části bez špetky napětí, které bylo tolik očekáváno. Film z velké části bez náznaku akce, která... Stop s tím neustálým opakováním se! Na snímek mám velkou zlost, nabízí samé nevěrohodnosti - především metastáze bych Olze Lounové těžko uvěřil, dále mu lze vyčítat dvě naprosto zbytečné dějové linie, plochý scénář, příšernou kameru a střih... Více se k tomu není potřeba vyjadřovat. Jedna hvězda snad za vcelku vkusně vybranou hudbu a drsňáka Landu dohromady. Ale také mohli pro hlavní postavu vybrat lepší jméno. Konec.

Hadí vejce (1977)

Příběh z velmi napjaté doby se svými podivuhodně laděnými postavami, které v té době byly typické. Opravdu nehostinné prostředí Berlína několika dní v listopadu roku 1923 vyvolává nepříjemné pocity, přičemž Bergman diváka nešetří v atmosféře úzkosti, strachu, psychického rozkladu a nevyzpytatelnosti každého východu slunce. Čím dál film postupuje, tím více je divák konfrontován a vtažen. Je až neuvěřitelné, jakým způsobem Bergman dokáže vtáhnout do děje. Hlavní představitelé navíc hrají na výbornou, Carradine dokazuje, že jeho herectví je na vysoké úrovni, i když ve filmu toho mnoho neřekne, Liv Ullmann, ta už v podstatě nemusela nic dokazovat. Musím upozornit na to, že snímek je povětšinou sledem různých a vzájemně často nesouvisejících událostí, které jsou propojeny hlavními představiteli na pozadí již zmíněné doby těsně před pivním pučem. Bergmanovým záměrem bylo jistě podrobně poukázat na těžké poměry doby a v souvislosti s hlavními hrdiny vykreslit psychická traumata, která jsou filmařsky precizně vypracována snad ve všech jeho filmech. Dostaly mne psychické úzkosti hlavního hrdiny, plané naděje a nucený optimismus hlavní hrdinky, myšlenky komisaře a proroctví doktora, atmosféra, hnus hříšného Berlína a takhle bych mohl pokračovat do nekonečna... 100%