1899 (2022) (seriál)

Reálně za 3,5*  (+ 1* za ty co hodnotí po 2-3 dílech, + 1* za ty, co je sere LGBT) .... storka trochu jak na jeden díl z Krajních mezí  (Lost jsem neviděl) obalená v podi(vném)vuhodném obalu a roztahaná do 8 epizod. Scifi řízlé steampunkem. Otázkou po závěrečném "vysvětlení" zůstává proč zrovna sledujeme 7 hodin variaci na prózy Ladislava Klímy.

Prázdnota (2020)

"Mám pocit, že to vím, ale někdy se mi ruce ohýbají dozadu." (Laura Palmer) Dva filmy dohromady. Laciný rádoby slasher pro mladé a pomalý artový psychothriller o věcech za hranicí reality. Zajímavý námět s manipulací s myšlenkovými formami (tulpa) se rozpadá v nesmyslech. Všechno to pohromadě drží vymazlená forma (zvuk, hudba, kamera), zajímavé myšlenky a témata. Film se bohužel místy rozpadá, jakoby se režisér chtěl věnovat okultní lince, ale producenti raději strašily platící puberťáky. Jelikož mám rád "podivné" a "podivuhodné" z dílny dua Moorhead & Benson, jejichž díla to místy tématicky připomíná, přidávám * navíc. A za Lustmorda je také jedna *.

Archive 81 (2022) (seriál)

Povětšinu času povedená taškařice s motivy foundfootage, okultismu, Lovecrafta a multivesmíru v minimalistické provedení, které sází především na atmosféru (hudba!). Ač od počátku budovaná mytologie a pravidla "tajemna" dostanou v závěru na frak, jedná se příjemnou a v mixu žánrů a odkazů povedenou podívanou. Svůj velký díl má duo Benson & Moorhead, kteří stojí za kultovkami Spring, Resolution, Endless, Synchronic. Zde sice natočili pouhé dvě epizody, ale podobných prvků s jejich filmy má série poměrně hodně. Velký (ale zmatečný) je i vliv producenta Jamese Wana, který pravděpodobně může za průnik podobnosti z jeho Insidious vesmíru. PS: hudba - Geoff Barrow (Portishead) a Ben Salinsbury! např: Anihilation, Ex machina, Devs,...

Černobyl (2019) (seriál)

Neskutečná pecka a vrchol TV zábavy. Je mi u prdele, že: není to přesně podle skutečnosti, není to vůbec podle paranoidních konspiračních teorií, je to v angličtině, nehrají tam černoši. Těch pět hodin neuvěřitelně nádherně děsivé atmosféry, Stellana, Emily, Jareda a Hildur! Je to jen TV zábava, fikce na motivy skutečné tragédie, jejíž dopady cítíme dodnes.

Baskin (2015)

Taková lehká variace na Cliva Barkera líznutá Lynchem a italskými klasiky.