Koruna (2016) (seriál)

Člověk se tak nějak chce dozvědět o světě, který mu je skryt, ale tohle je něco unikátního. Scénárista Peter Morgan, jehož nejlepší práce jsou zatím o anglické královské rodině, tímhle seriálem dělá propracovanou sondu do tématu, které ho tolik fascinuje. Podle skutečné události, ale jistě ne vše tak, jak se stalo (prostě scénáristická licence je u určitých témat potřeba), pod jistou režijní rukou Stephena Daldryho. Výprava, herci, osudy lidí, kteří do života královské rodiny zasáhli a běžný člověk o nich ani moc neví. Dialogy. Už po několikáté za poslední dobu vidím seriál o lidech, u kterých jsou povinnosti a osobní touhy v přímém protikladu - a v Koruně je toto téma dovedeno úplně nejdál. V tomto směru je nejživotnější a herecky famózní Vanessa Kirby, alias princezna Margaret. Tohle téma mě vcuclo tak, jak bych si nikdy nepomyslel. Doufám, že plánovaných (šest?) sérií se natočí, nejzajímavější by mohla být léta s premiérkou Thatcherovou a princeznou Dianou. Těším se moc. 90%.

Uzly a pomeranče (2019)

Hodně o všem, trochu o ničem, malinko hysterické po technické a herecké stránce dostatečné. 50%.

Tři muži a nemluvně (1985)

Téhle francouzské komedii jsem se léta vyhýbal. Nenatočil, nenapsal, ani v ní nehraje nikdo mému srdci blízký, ale je to taková relativně vtipná/dramatická jednohubka na večer či odpoledne u telky. Všichni samozřejmě víme, jak to s muži dopadne, ale stejně nás ten konec docela dojme. 70%.

Richard Jewell (2019)

Těšil jsem se hrozně, film shledávám natočeným trochu rutinně, ovšem tak důležité společenské téma (jedinec pod palbou médií a státních úřadů), zasáhne mnoho diváků, takže pokud tvůrci nejsou úplný dřeva, snímek se povede. Parádní obsazení, trochu staromilská forma, co s tím mají společného demokraté a republikáni, ví Bůh.

Sněhurka a sedm trpaslíků (1937)

Vždycky jsem si myslel, že jsem Sněhurku kdysi viděl, ale protože jsem si nebyl ani za mák jistý, dal jsem si opáčko. :o) Překvapilo mě, jak je ten film svěží. Hravý tak akorát, temný, až mě to překvapilo, pro písničky je zde dokonce i oslí můstek (Sněhurce jde se zpěvem všechno lépe), chvílemi je místo i pro ironii a Sněhurčino lehké zesměšnění trpaslíků. A český dabing (ze sedmdesátých let, kdy byl ještě opravdu legendární), afektovaný i tlumený v těch správných chvílích.

Jiří Suchý - Lehce s životem se prát (2019)

-JÁ JSEM TOTIŽ VAŠE VELKÁ FANYNKA. -TAK TO JSTE VY?! Suchého a Šlitra jsem vždy uznával, než že bych z nich byl odvázán, ale miluju Suchého hravý humor a ocenil jsem jeho reakci na normalizaci (ne všem při ní šlo o život, přitom nepopíral její otřesnost), i to, když mluvil o tom, že i ve skoro devadesáti letech moc nostalgii neprožívá i jeho promluvu o Bohu. Netradiční dokument to není, ale, záleží na tom vlastně? Zábava, moudrost, 90%.

Silnější než já (1990)

Viktorín Šulc a Petr Šícha, první ještě dávno předtím, než ho "objevili" v konkurzu ČT o nejlepší detektivní scénář (Muž, který vycházel z hrobu) a druhý roky do doby, než začal natáčet nechutné Magnuskovy výpotky. Tady se ovšem taky nepředvedli - hnusný porevoluční guláš, v němž nefunguje ani "detektivní" zápletka, tím méně motivace postav, vše snímá hnusná nekoncepční kamera a podtrhuje odpudivá, kolovrátková elektronická hudba o několika akordech, která zní celým filmem. Spojení se spartakiádním vrahem je tam jen proto, aby se na film chodilo a příběh z něj vůbec nevychází - tudíž toto spojení nedává smysl. Jinak mi to nedá, abych nereagoval na některé komentáře - snažím se pochopit, že někoho může pobouřit trocha násilí nebo pár odhalených hrudníků - ale termín "umělecká nebo morální cenzura" je nepochopení termínu a souvislostí. Cenzuře, která u nás byla za socialismu, nešlo ani o to, aby byly filmy umělečtější nebo morálnější. Šlo pouze o to, aby filmy obsahovaly to, co prosazovala KSČ. Takže jediné, co bylo skutečně amorální a neumělecké, byla cenzura samotná.

Na konci města (1954)

Čekal jsem hrůzu nejhrůzovatější, dostal jsem snímek, který je sice plný historických hovadin, ale zase v něm nehraje Rudolf Deyl mladší. A ta detektivní zápletka mi opravdu připadla docela povedená a relativně napínavá, holt Eduard Fiker měl i slabší chvilky, ale jinak z jeho pera vychází mnoho vynikajících detektivek. Jen ty soukromé trable vyšetřovatelů jsou zbytečné a evokují spíš, že by měly být více rozvedeny v dalších dílech tohoto filmu. 50%.

Anatomie zrady (2020) (TV film)

Technicky se mi to tak slabé nezdálo. Film je pro mě přesnej průměr, ovšem na to, že se jmenuje po anatomii, pořád nevíme, proč se Moravec k náckům přidal. Pro peníze, protože chtěl ochránit rodinu, nebo z nějakého jiného důvodu? 50%.

Želvy Ninja 2 (2016)

Víc Megan radši né, člověk by pak nemyslel na děj filmu už vůbec. Dvojka byla víc vtipná a také víc nechutná (kanec, nosorožec a Krang) a celá ta zápletka s cestování časem vachrlatá jak stoletý žebřík. Ale závěr na bruslích jsem si docela užil a nenudil jsem se.