• Krátkometrážní

Večírek (2017)

Velice komorní, až divadelně působící snímek, odehrávající se pouze v jednom domě, promítající, lehce žoviální formou, různé sociální problémy pouhých sedmi postav, které ve filmu vystupují. Je to hezky napsaný, poutavě natočený a vesměs velice milý, i když samotná zápletka není zas tak veselá. A hraje tam Bruno Ganz z parodie na Hitlera... ehm, teda... z Pádu třetí říše, plus na kokainu závislý Cillian Murphy. No neber to! Na klidný sobotní večer ideální záležitost. Průměrné 4*

Loganovi parťáci (2017)

Dannyho parťáky mám rád. A když jsem zjistil, že Soderbergh natočil další vychytralou pytlačinu, tentokrát však pod palcem amerických rednecků s tím legračním přízvukem, nemohl jsem se dočkat, až to vočíhnu. Bohužel, ve výsledku jsem byl dost zklamanej. Celkový nápad toho, že promakanou loupež provedou dva vidláci je pěkný, ale implementován byl dost nudně a nefunkčně. Ano, jsou tam sekvence chytré a promyšlené, ale celkový průběh příběhu moc nedokázal udržet moji pozornost a přistihl jsem se, že spíše často koukám do mobilu a čtu si naštvané reakce od "vlastenců", kteří mi na youtubu píšou, že jsem vlastizrádce, protože nebudu volit Zemana. Naštěstí oba hlavní představitelé jsou sympaťáci (Ano, i Channing Tatum), takže tím se to krapet vyrovnává, plus film umí i pobavit. Ale jinak to byla nuda, sorry jako. Slabší 3*

Blok 99 (2017)

Je nesmírně těžké natočit pomalý film, který po nějaké době nezačne nudit, ani se příliš táhnout. Tenhle snímek je ale důkazem, že se to občas povede. BiCB 99 je jedním z nejlepších filmů z vězeňského prostředí, co jsem kdy viděl. Je pečlivě natočený, depresivní, ale zároveň nesmírně poutavý. Taktéž se zajímavým hlavním protagonistou, který se dostane do naprosto nešťastné a nezáviděníhodné situace, a to nejen kvůli vězení. Skvělá záležitost, obzvlášť ten konec je něco. A Vaughnovi ty seriózní role opravdu sednou, v těch komediích mi vždycky lezl na nervy. Slabších 5*

Atomic Blonde: Bez lítosti (2017)

Atomic Blonde má v první řadě dost nevyváženou strukturu příběhu, který je zbytečně složitý, banální a vcelku nepřehledný. Ale sakra, ten film má styl! Kombinace parádního soundtracku s vizuálně podmanivými scénami z prostředí osmdesátkového Berlína byla radost pro ucho i oko. Nemluvě o tom, že Theronová je nejen nesmírná krasavice, ale taktéž parádní herečka s mega dávkou charismatu. Bojové sekvence vesměs oukej, ovšem naprostou korunu tomu dává zatraceně promakaná akční pasáž, která, bez JEDINÉHO střihu, trvá asi 10 minut. (Hned po dokoukání filmu jsem si ji musel dát znova.) Ve výsledku se dá říct, že Atomic Blonde není pod skořápkou žádné originální veledílo, ale strašně dobře se na to kouká. A na Charlize Theronovou taky, nebudu lhát. Slabší 4*

Láska nebeská (2003)

Ten film je bonboniéra. Nechutná ti tenhle kousek? Dej si ten nad ním! A ten vedle je taky hodně skvělej. To, co činí Lásku nebeskou tak unikátním a jedinečným snímkem, který je o tři levely dál před mnoha jinými dobrými romanťárnami, je především ten fakt, že ji vytvořil člověk, který opravdu UMÍ psát. Curtis je prostě borec a jeden z nejlepších britských scénáristů současnosti. Zbytečně nepatetizuje a když už jo, je to vždycky v momentě, kdy se to opravdu hodí. Charaktery (mimochodem skvěle obsazené) mají hloubku, člověk se s nimi dokáže ztotožnit a jsou do jednoho sympatičtí. Nejoblíbenější postavy? Premiér (best dance ever) a spisovatel. Ti jsou prostě boží. Ale asi jsem jen ovlivněnej Bridget Jonesovou. Nejenže je Láska nebeská nejlepší romantickou komedií všech dob, je to film, který prostě musí mít rád každý. Snad jen s výjimkou pozérských hipsterů, kteří se chtějí od ostatních odlišovat, a "mrakomorů", co ten film považují za příliš "sluníčkový". Ten film je překrásný. Co překrásný... je vyloženě nadpozemský. Láskyplných 5*

Hvězdy nám nepřály (2014)

Dobře, přiznávám, jeden z důvodů, proč jsem se na tohle podíval, byl ten, abych na holky udělal dojem, že ten příběh znám. Tudíž bych jim dokázal, jak neskonale úžasný a dokonalý jsem. Navíc romanťárny mám rád... Když jsou dobrý. Fault in our stars je určitě příjemný a dojemný snímek s milými protagonisty, ovšem někdy s těmi city moc tlačí na pilu. Nemluvě o tom, že mnoho scén je utahaných. Ovšem musím ocenit jeho konzistentní stavbu v chytře napsaných dialogů, což mi napovídá, že původní předloha patrně bude opravdu kvalitní. Navíc onen motiv rakoviny neslouží pouze jako citová vydíračka, ale ve skutečnosti je dobře aplikovaný i mimo romantické chvíle. A ta chemie mezi těma dvouma funguje pěkně, to film nesmírně zachraňuje. Ve výsledku - viděl jsem určitě spoustu lepších romanťáren, ale od nejhorších má hodně daleko (Tímto zdravím Fifty Shades of Gray za pomocí svého prostředníčku.) Slabší 4*

Ztracen v džungli (2017)

Potter se ztratil v džungli, pako jedno. Holt když nemá za zadkem Grangerovou, spoustu věcí spacká. Jungle je určitě zajímavý snímek, protože pěkně zachycuje hrůznou realitu neprobádaných bolivijských džunglí, přičemž vyobrazení toho, když se v nich někdo ztratí, je opravdu děsivé, ale zároveň pozoruhodné. A film si s tím hraje pěkně (scéna s mravenci, brrr). Velká škoda, že film obsahuje zbytečné retrospektivní scény, které ve výsledku atmosféru onoho ztracení celkem utlumuje. První půlka hezky sviští, ta druhá už bohužel tolik ne. Nicméně i tak to stojí za zhlédnutí, už jen protože je to podle skutečných událostí. Btw, Radcliffe nám pěkně herecky dozrál. Mimo Potterů jsem ho jinak neviděl v žádném jiném filmu, tady mi ukázal, že od dob, co přestal být "chlapcem, který zůstal naživu" udělal značné pokroky. Lepší 3*

Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

Ta šestka je zvláštní. Má jedny z nejlepších a nejpůsobivějších scén z celé série (Brumbálův projev, Draco Malfoy,...), plus obsahuje opravdu úchvatnou temnou atmosféru, ale zároveň to je nejslabší díl ze všech. To především díky své táhlosti, fillerovým scénám s teen romancí, která je v téhle době už každýmu ukradená, a dost nelogickému a hloupému chování některých postav. Útok na Doupě Smrtijedy je třeba zcela zbytečná scéna postrádající smysl. Je to hrozná škoda, protože film měl opravdu obrovský potenciál být jedním z nejlepších z celé série, zmíněné scény s Malfoyem, Harry a Brumbál řešící Voldemorta, celkově mnohem temněji pojaté Bradavice - to je boží! Ale film to hrozně zazdívá svou mdlostí a některými utahanými nudnými scénami, které navíc onu výjimečnost značně poškozují. Nesmírná škoda. Už jen kvůli tomu, jaký úžasný film to mohl být. Lepší 3*

Zabiják & bodyguard (2017)

NIKDO neumí říct slovo "motherfucker" s takovou žoviální grácií jako Samuel L. Jackson. Fakt nikdo. Hitman´s Bodyguard je vcelku standardní akční komedie, ve které člověk příliš originality nenajde, stejně tak má film maličko problém udržet rovnováhu dobré akce a zároveň humoru. Film tak trochu kolébá z jedné strany na druhou, ovšem čím víc o tom přemýšlím, tak mě vlastně napadá, že by se mi asi mnohem víc líbilo, kdyby film byl spíše akčním thrillerem než komedií. Je to ovšem docela dobrá prča, hlavně chemie mezi Raynoldsem a Jacksonem pěkně funguje, což film hodně zachraňuje. A bojová scéna v kutilském obchodě znamenitá! Taky musím dát tvůrcům body navíc, protože v rámci hlavní zápletky hezky poukazují na neveselou situaci v diktátorském Bělorusku, které, zdá se mi, příliš lidí na západě nevěnuje pozornost. Lepší 3*

Wind River (2017)

Takhle silně mi u filmu nebušilo srdce napětím už dlouho. Super! Wind River je v podstatě takovou míchanicí Farga a True Detective, což už samo o sobě musí vypovídat o znamenité kvalitě. Mistrovsky natočené kriminální drama s naprosto dechberoucí atmosférou a vynikajícími hereckými výkony. Jeremy Renner podal asi nejlepší performance, co jsem od něho zatím viděl. Wind River není žádnou super inteligentní krimoškou, kde hl. hrdinové jen slepě jdou za stopami zločinu, je to též drama, jenž se zabývá s následky ztráty milovaných, plus zachycuje celkem nezáviděníhodný a krušný život indiánské komunity v rezervacích. Co možná haprovalo byl někdy scénář, ale v poho. Když jsem si film pouštěl, nevěděl jsem o něm nic. Budu to muset dělat častěji. Slabších 5*