• Krátkometrážní

Není čas zemřít (2021)

Nestává se často, aby mě dobrý film zklamal. Což bohužel tak nějak musím říct o poslední bondovce s Craigem, na kterou jsme všichni čekali 4395720 let. V první řadě to musím objasnit - Není čas zemřít je zcela bez pochyby dobrý film a kvalitní bondovka. Rozhodně lepší než předchozí Spectre, na který film přímo navazuje, takže pokud se na pátou bondovku chystáte do kina, ale nepamatujete si události ze Spectre, silně doporučuji si je připomenout. Ona návaznost na předchozí titul navíc skvěle dopomáhá v budování celkového napětí. Intro a samotná expozice jsou dle mého bezva, navíc se mi líbilo, že film sjednotil veškeré spojence, se kterými Bond v předchozích dílech navázal kontakt, což dopomáhá onomu feelingu, že jde o opravdové finále. Stejně tak je zde hezky rozvětvený vztah mezi Craigem a bondgirl Madeleine, Bond tak díky tomu není jen stoickým zabijákem, ale dočkáme se s ním i řady pěkných emotivních scén. Největší zklamání však přišlo s hlavním padouchem v podání Ramiho Maleka. Ze začátku vyzařoval jeho charakter hrozivou přítomností, ale ve výsledku se jedná o poměrně podprůměrného padoucha, jehož hlavní motiv zde není pořádně objasněný a pochopitelný. Sám herec ale odvedl super práci. Podobně je na tom i samotné vyvrcholení filmu, které jsem osobně čekal mnohem napínavější, emocionálně nabitější a (vzhledem k tomu, že se jedná o poslední bondovku s Craigem) velkolepější. Poslední třetina bohužel ve všem poměrně pokulhávala. Ovšem samotná akce byla dost kvalitní, plus furt to má ten sympatický dospělácký nádech, kterým byly cítit i předchozí tituly. Jako normální bondovka to bylo fajn. Jako bondovka, která měla ukončit jednu velkou éru a dát sbohem svému představiteli, který byl v roli agenta 007 celých 15 let, to bylo nic moc. P.S. Intro song od Billie Eilish hodně dobrej!

Rozhněvaný muž (2021)

Guy FUCKING Ritchie! Jak je vidno, ten člověk umí i trochu ubrat na plynu a nadělit divákovi vážnější a temnější podívanou, ze které jsem napětím asi půl hodiny okusoval pouhou slupku slunečnicového semínka. Wrath of Man se se svým pochmurným a drsným stylem v lecčem podobá filmům Craiga Zahlera, ale není zas až tak krutý a graficky brutální. Má skvělou atmosféru, kterou doplňuje naprosto výborná hudba, jež diváka velice rychle uvede do nemilosrdného světa zločinu, kde není ani jedna likeable postava. Až teda na Stathama, který zde dělá přesně to, co od něj v akčního krimi thrilleru můžete očekávat. A dělá to fakt dobře. Nejslabší část filmu je bezesporu prostředek, který se tak nějak divně motal kolem více dějových linek, přičemž některé z nich pořádně nedotáhl. První třetina je ale atmosférická pochoutka, kdy divák ještě úplně přesně neví, co od filmu má očekávat, ale už tehdy se nechá do děje vtáhnout oním jinak velice kvalitním vyprávěním. A poslední třetina je pak napínavá kulervoucí jízda, která je učiněným blahem. Ten film nebude pro každého. Je to anti-hrdinská podívaná, kde nejsou téměř žádné sympatické postavy, plus onen částečně retrospektivní děj nemusí někomu vyhovovat. Až na ten divný prostředek je to za mě ale pecka. Zatím jeden z nejlepších filmů letošního roku. Ten Ritchie to prostě umí.

V rytmu srdce (2021)

CODA je poměrně povedeným milým dramatem s fungující dějovou linkou, kterou jste sice viděli už tisíckrát, ale v tomto případě dělá i něco vcelku unikátního. Příběh se točí kolem mladé holčiny, která je jedinou slyšící v rodině. V rámci toho musí obětovat své sny/záliby na úkor toho, aby mohla pomáhat svým neslyšícím rodičům. Ta unikátnost filmu tkví právě v obracení oněch stereotypních rolí - protože člověk by čekal, že tomu bude spíše naopak. Tedy že hlavní hrdinka bude v rodině jediná neslyšící, která ale miluje zpívání. Zaplať pánbů, že se tak nestalo! Protože to by z toho rázem bylo tuctové teen drama, který se snaží tvářit strašně chytře a dojemně, ale ve skutečnosti ničím příliš zajímavým není. Teda ne snad, že by ten film neměl pár problému, vztah mezi hlavní holčinou a jejími rodiči mohl být lépe napsaný a ucelený, plus kdyby nebylo onoho unikátního obrácení rolí, pravděpodobně byste na film rychle zapomněli. Zároveň to ale má po většinu doby fajn feeling, sympatický humor a jednu poměrně dojemnou scénu na konci, kde si někteří možná popláčou. Ve výsledku fajn film. Ale hodně dělá právě ta obrácená myšlenka. Slabší 4*

Armáda mrtvých (2021)

Uf... Tak velkou míru hořkého zklamání jsem nezažil snad od konce druhého kola prezidentských voleb (Kde teda taky měla jedna určitá zombie navrch). Od Armády mrtvých jsem si sliboval slušnou a zábavnou jízdu především z toho důvodu, že za ní stál Zack Snyder, který se svým parádním remakem na Úsvit mrtvých prokázal svou lásku k zombie žánru. Ale že se mu to takhle posere, to jsem věru nečekal. V první řadě má film jednu z nejnudnějších band (anti)hrdinů, co jsem kdy viděl. Snyder se zde pokusil představit různorodé archetypy, ale bohužel žádný z nich nemá pořádnou hloubku, natož pak divácké sympatie. Příliš nefunguje ani celková zápletka, možná je to i z toho důvodu, že celý děj se ve skutečnosti neodehrává v žádné apokalypse, ale pouze na jednom infikovaném místě, tudíž onen pocit nebezpečí a tísně zde pro diváka nebude tak výrazný a podmanivý. Třešničkou na dortu jsou pak ultra trapácké zombie, jejichž pojetí silně hraničilo na pomezí parodie. Těžko uvěřit, že tohle je film, který pochází od člověka, jenž natočil chytré a dospělácké Watchmeny. Je to asi jako kdyby třeba Terrence Malick natočil pátý díl Kameňá- ... jo moment, on fakt existuje? Tak šestý díl Kameňáku. A to ten trailer přitom vypadal tak slibně. Ach jo. Průměrné 2*

Zaklínač: Vlčí sen (2021)

Čekal jsem, že to bude hovadina. A světe div se, hovadina to nebyla. Byla to normálně jedna velká sračka. Mimo ten fakt, že se ztvárnění Sapkowskiho světa do stylu anime ani trochu nehodí, je film jedno velké dramaturgické peklo. Expozice trvá přes půlku celkové stopáže, během které se téměř absolutně nic nestane, plus se samotnými postavami se pracuje jen částečně, díky čemuž žádná z nich pořádně nevynikne. Kouzla Sapkowskiho světa je tam minimum. Live-action seriálu sice chyběla ona slovanská atmosféra, ale aspoň si to vynahrazoval převedením jednotlivých motivů z knih do celistvého příběhu, díky čemuž ten svět působil zajímavě. Zde to je jenom: "Zaklínači jsou cool lol". Celým dějem provází příšernej hipsterskej zaklínač Vesemir, přičemž člověk, který navrhl jeho hairstyle, by si zasloužil zcela nekompromisně bez milosti popravit. Vesemir je jedna velká kupa legrace, protože během boje s nestvůrami nezavře držku a musí furt házet nějaký laciný "vtipný" hlášky, plus neustále se u toho kření. Protože práce zaklínače je přece strašná švanda a legrace, kterou chce dělat každý, žejo. Taky se mi moc líbilo, že normální lidští sedláci a vidláci nemají absolutně žádný problém bojovat bok po boku se strašlivými a krvelačnými nestvůrami proti lidsky vypadajícím protivníkům. Cool. To dává smysl. Navíc bojové scény působí nesmírně nudně, ale to je asi problém zejména té animace. Jak je to strašně přestylizovaný a částečně nadsázkový, nepůsobí to vůbec napínavě/zábavně. Ale tak co. Dyť to má hezkou animaci, postavy dělají supr čupr věci (třeba pět metrů vysoká salta, protože to taky přece zaklínači úplně na pohodu umí, že), plus se to snaží tvářit až přehnaně moc dospělácky a hustě. A to hádám divákům asi stačí. Průměrné 2* Btw, na Kaer Morhen mají patrně kromě Barber shopu i salón krásy.

Zelený rytíř (2021)

Velkolepý příběh rytíře Gawaina, který se zde nebude muset bát, že mu ukousne hlavu caerbannogský králík z Monty Pythonů. Tentokrát mu totiž půjde o hlavu ze strany někoho jiného. Zelený rytíř v jistém směru připomíná takový mix Villeneuveova Blade Runnera a Excalibru (částečně i Revenanta). Člověk by neměl očekávat žádné veselé a svižné dobrodružství, ke kterému by mohla usednout celá rodinka. Je to velice pomalá, pochmurná a v určitých místech bizarní podívaná, která rozhodně nebude pro každého diváka. Je to vlastně vcelku velká artovka, která spoléhá především na úchvatné vizuály, plus na zvláštní, ale velice působivou atmosféru, kterou skvěle doplňuje i pěkná hudba. Rejža David Lowery si s tím hezky hraje. A dává Gawainově cestě fajn pocit existenciálního dumání o významech statečnosti a zbabělosti. I přes pomalé tempo je ale Zelený rytíř téměř po celou dobu poměrně napínavou a emočně nabitou podívanou, od které jsem nemohl spustit oči. Možná jen některé motivy mohl film podat lépe (Morgana), plus s některými pasážemi mohl krapet přidat na tempu, ale celkově to byl moc hezký zážitek. Lepší 4*

Sebevražedný oddíl (2021)

V podstatě Strážci Galaxie pro dospělé. Ať už způsobem, kterým byly pojaty postavy a vztahy mezi nimi, nebo oním trhlým a ujetým cool stylem, kde je jen pár vážných momentů, přičemž když už se vyskytnou, je zde furt možnost, že jsou jen součástí dalšího fóru. Zde ovšem musí ještě člověk přidat pár nekorektních vtipů, galonů krve a ne úplně úctyhodné jednání hlavních hrdinů, které by člověk čekal spíše od Franka Drebina z Bláznivé střely. (nu což, nestěžuju si!). Ten podpis Jamese Gunna je pod tím zkrátka jednoznačný. Osobně jsem ale nebyl příliš odvařený ani z postav, ani ze samotného humoru, který jsem právě od Gunna čekal lepší. Zato je to ale naprosto krásná vizuální akční pochoutka, kde je pár fakt parádních nápadů (rvačka v odrazu helmy, Harleyin barevný rampage, atd.), na které je radost se koukat. Gunn to zkrátka s těmi šílenostmi umí. Ve výsledku slušná a originální akční zábava, u které jsem se sice neřehtal smíchy, ale ta ladnost, se kterou Gunn divákovi servíruje svůj sympatický styl, na mě po většinu času dobře působila. Slabší 4*

Vykopávky (2021)

Velice hezké a skromné melodrama, které místo konečnosti smrti vypráví o kontinuitě života samotného. A to skrze sympatické postavy, které postupně odkrývají archeologický objev z dob středověké Anglie. Samozřejmě to ale celé není pouze o jakési analýze jednotlivých vykopávek (však na to máme normální dokumenty, ne?), ale i o vztazích mezi jednotlivými charaktery, které po většinu doby působí uvěřitelně a podmanivě. Film je tak díky tomu vcelku jednoduchou, ale zároveň velice emocionální podívanou, která si nehraje na něco, čím není. Nekáže, nepoučuje. A přesně to je na tom super. Celé to doplňuje slušná komorní atmosféra a hlavně parádní herecké výkony, které mi připomněly, že Britové zkrátka umí dělat filmy. Jen tomu musí člověk dát chvíli času. Než to řádně nabere grády, může to pár těch desítek minut trvat. Ale ve výsledku by divák neměl litovat. Svým stylem to vlastně trochu připomíná Pýchu a předsudek, kdyby ho natočil Terrence Malick. Zatím slušný kandidát na Oscara za rok 2021. (Tyvole, to už jsme zas za půlkou roku?) Průměrné 4*

Black Widow (2021)

Jeden z hlavních důvodů, proč považuji druhý díl Kapitána Ameriky za jeden z nejlepších MCU přídavků, spočívá především v jeho přízemnosti - žádní létající superhrdinové, mohutné vesmírné obludy, atd., zkrátka jen stará dobrá surová akce s mírnou nadsázkou a cool efekty. To samé jsem očekával taky od Black Widow. A po přečtení anotace jsem si od toho sliboval něco ve stylu ženské verze Jasona Bourna. To jsem ale bohužel vkládal do filmu příliš velkou důvěru. Black Widow je bohužel po mnoha směrech jen další typicky průměrná marvelovka na sobotní odpoledne. To znamená napětí téměř žádný, příběh laciný a záporák nudný/nezajímavý. Na druhou stranu to má sympatické postavy, zábavnou akci a občas fajn humor. Zkrátka úplně klasická průměrná marvelovka na tři hvězdičky, která neurazí, pobaví, ale zároveň na ni člověk během pár hodin rychle zapomene. A to to ze začátku vypadalo tak slibně! Z expozice vyzařoval příslib jakési hloubky a serióznosti, které obvykle jiné marvelovky nemají, ale pak se tvůrci stejně krapet utrhli ze řetězu, přičemž divákovi naservírovali tradičně přespříliš efektní žoviální podívanou, při které ani na vteřinu nepocítíte strach o hlavní hrdiny. Black Widow je ve výsledku docela zábavná. Ale v žebříčku všech vydaných MCU filmů bude asi někde veprostřed. Btw, Florence Pugh je oficiálně moje nová oblíbená herečka! Lepší 3*

Nadosmrti (2021)

Během prvních 20ti minut jsem měl chuť si z té nudy a utahanosti vystřelit mozek z hlavy, ale následně přijde velice příjemný a překvapivý obrat, který mi zabránil vytáhnout tu pistoli ze šuplíku. Till Death je z nějakého důvodu klasifikován jako horor, kterým však není ani trochu. Je to zcela čistý a nezaměnitelný thriller, který se může chlubit slušnou kamerou, občas napětím a hlavně i dobrým námětem, který je hlavním tahounem celého filmu - Megan Fox je v zasněženém domku uprostřed mrazivého ničeho želízky připoutaná k mrtvole svého manžela, přičemž v celém domě není absolutně nic, čím by si dopomohla se od něho odpoutat. A tak divák sleduje nasranou hlavní hrdinku, která za sebou přes celý dům táhne mrtvolu svého "milého", jak se snaží z téhle lapálie zoufale dostat. V poslední třetině se ale do hry zapojí další záporné postavy, čímž se z filmu rázem stane lehce banální house survival podívaná, která už však nemá ono skromné kouzlo toho hlavního nápadu. Je to škoda, protože části, kde je jenom připoutaná Fox, dodávali filmu na originalitě a jedinečnosti, byť samozřejmě chápu, že utáhnout to na 90 minut tak, aby to neztratilo napínavost, může být velká výzva. Ale režisér evidentně umí točit, tudíž si určitě mohl dovolit být krapet odvážnější. Ve výsledku vcelku slušný thriller, který však nevyužil dostatek svého potenciálu, který se skrýval právě v onom zajímavém námětu. Lepší 3*