• Krátkometrážní

Climax (2018)

Hustý. V tom děsivém slova smyslu. Climax je v podstatě takový francouzský Requiem za sen kdyby ho točil Cuarón nebo González Iñárritu. Netradičním, vcelku bizarním stylem na nás nejdřív vyjede expozice, představující nám veškeré tanečníky, které zanedlouho sevřou do svých hrozivých pařátů drsné účinky LSD, přičemž následně se celý děj pomalu mění v jedno hrůzné peklo, které se zdá být nekonečné. Během jedné z počátečních scén jsem si v hlavě umanul, že ji musím v komentu zmínit, protože bez jakéhokoliv střihu jela po celých 20 minut. To jsem ale ještě netušil, že následně přijde pasáž (kde už se to všechno zvrtne a zvrtnuté to zůstane), která bez střihu potrvá neuvěřitelných 55 minut. Masakr. Noé vytvořil neuvěřitelnou atmosférickou podívanou se slušnými dialogy, vynikajícím a trefným hudebním doprovodem, plus s gradujícím napětím, které se postupně mění v děs. Fakt, že samotná kamera (bez zmíněného střihu) průběžně sleduje jednotlivé nešťastníky o to více umocňuje pocit, při kterém si divák připadá, že tam je i on sám. Že veškeré to šílenství a peklo vidí na vlastní oči. Klobouk dolů před všemi herci. Ty zkoušky musely být dost vostrý. Lepší 4*

Čarodějnice (2015)

Byla noc. Ve vzduchu mohl člověk cítit sychravost napadlého deště a vůni přeolejovaného salátu. Malé Stehlíče bylo samo doma, hřála ho přítomnost pouze jeho dvou koček, které spokojeně hověly na hadrech na zemi. A tak si řeklo, že si konečně pustí ten opěvovaný horor, který na watch listu hnil už nějakou tu dobu... Nu, bylo mi téměř celou dobu úzko. The Witch má neskutečně depresivní a pochmurnou atmosféru, která je doplněná dost znepokojující hudbou, ze které mi několikrát naběhla husina. Film navíc mistrovsky zvládl něco, co se často jiným hororům nedaří - to místo zla a temnoty působilo reálně. Takže když naskočily závěrečné titulky, zhluboka jsem se nadechnul, jako kdybych se odtud sám dostal živ a zdráv, ale navždy poznamenaný. Pravá děsivost totiž ani tolik netkví v samotném tématu hrůzné čarodějnice v lesích, ale spíše v tom, jaký má efekt na hlavní rodinku. Trochu mi to připomínalo Osvícení (pomalý pohyb kamery, tempo filmu, závěr,..), což je kompliment jak prase. Dost slušný. Ale až někdy budu v lese a uvidím tam zajíce, budu zdrhat jak o život. Průměrné 4*

Čas (2021)

M. Night Skyamalan pokračuje ve svém druhém kreativním úpadku. Bohužel. A to se mu to po Rozpolceným tak hezky rozjelo. Old má rozhodně zajímavou myšlenku, se kterou se dá filmařky skvěle pracovat. Navíc na nízkorozpočtovou podívanou to bohatě splňuje svůj účel. Zásadní problém je ale v tom, že postavy se tam chovají jako úplný dementi. Kdybych já zjistil, že jsem uvízl na pláži, na které po každých 30ti minutách zestárnu o celý rok, tak bych konstantně dělal vše pro to, abych se odtamtud co nejdřív dostal. Hlavní hrdinové však celou hrůznou situaci berou dost nonšalantně, přičemž z nějakého důvodu si na pláži většinou jen tak ledabyle hoví, jako kdyby o nic nešlo. Shyamalan zde ale hezky prezentuje svůj charakteristický styl, díky kterému se i tak jedná o poměrně poutavou podívanou. Navíc celý motiv se stárnoucími rodiči byl moc hezký. Ale to chování jednotlivých postav bylo mnohdy fakt na pěst. A to dokonce do takové míry, že to občas začalo připomínat komedii. Kdyby se nejednalo o Shyamalana možná, bych byl mírnější, ale celkově vzato mě bohužel můj nejoblíbenější indický filmař spíše zklamal.

Černé zrcadlo (2011) (seriál)

Abych se u nějakého seriálu psychicky připravoval před každou epizodou, to se mi věru moc často nestává. U Black Mirror ovšem není jiná možnost. Tahle satirická série na dnešní moderní společnost velice chytře, kuriózně a často dost děsivě zachycuje, kam vůbec to naše lidstvo 21. století se svou modernizací může zajít. Snad každý díl je svou bizarní zápletkou a jejím průběhem nesmírně zajímavý, ovšem nelze opomenout ten fakt, že je to téměř pokaždé dost depresivní, temný a znepokojující. Silně NEdoporučuju si pouštět víc než 2,3 epizody za sebou, člověk pak může padnout do menší depky. Takovéhle kouzlo, které má Black Mirror, se opravdu jen tak nevidí - po konci každé epizody se vám uleví, ale zároveň chcete vidět víc. Vynikající. Průměrných 5*

Černé zrcadlo - Série 5 (2019) (série)

Brooker se svým skvostem vrací již v páté řadě, přičemž tentokrát poněkud uskromněný, protože se divák dočká pouze tří epizod. Tentokrát se nesnaží diváky nějak přespříliš šokovat, s humorem ale od minulé série také poněkud polevil. Je to spíše taková depkařina, stále ale dostatečně podmanivá a koukatelná. 1. epizoda (Striking Vipers) byla pro mě, tedy pro člověka, který býval závislý na počítačových hrách, velice poutavou a podmanivou, protože jsem často hlavního hrdinu chápal. Návaly dopaminu z paření a sexuálních choutek jsou prostě obrovitánské, přičemž opravdu mohou negativně ovlivnit daného člověka a jeho okolí. 2. epizoda (Smithereens) je bezpochyby nejlepší z celé série. Sympaťákovi Andrew Scottovi krapet rupnou nervy v podobném stylu M. Douglase ve Volném pádu, s čímž souvisí i zcela jasná pointa příběhu, založená na našemu věčnému čumění do mobilů. Napínavé, dobře napsané a herecky brilantní. 3. epizoda (Rachel, Jack and Ashley Too) mi potvrdila, že bych se do té Superstar fakt neměl hlásit (byť jsem jednu dobu opravdu chtěl, protože jsem po slávě toužící parchant), ten svět showbusinessu je prostě nechutnej. Epizoda ale poněkud uspěchaná a ne příliš zajímavá. Zábavné to bylo, ale ze všech BM epizod patří mezi jedny z nejslabších. Celkově ale slušná série, byť předchozí dvě byly lepší. Jen se trošku bojím, že seriálu už může dojít dech. Brooker je ale furt neuvěřitelně schopný scénárista, tak uvidíme. Průměrné 4*

Černobílá spravedlnost (2017)

Velmi příjemné překvapení. Čekal jsem jen nějakou táhlou míchanici různorodých pohledů na městské revolty, ale film chce očividně hlavně gradovat ke své nejdůležitější a nejdelší sekvenci někde uprostřed, ze které se člověku stáhnou obě půlky, přičemž se ani nemůže rozhodnout, jestli má otevřenou držku napětím, možné ještě okořeněné šokem, nebo zhnusením. Teprve až na konci filmu jsem se dozvěděl, že to točila Kathryn Bigelow, takže pak jsem se už vůbec nedivil, že to bylo tak dobrý. Ona pro to má prostě skvělej cit. Výborná práce s kamerou, autentické podání, plus je to holt talent na napětí. Člověku se až zvedne žaludek z toho, že ještě před padesáti lety se někteří poldové k černochům takhle chovali. (Holt asi mokrý sen většiny voličů SPD.) Škoda té zbytečně táhlé první třetiny. Jinak ale dost dobrá podívaná. Průměrné 4*

Černobyl (2019) (seriál)

Ano. Ten seriál je neuvěřitelný. Ale jedna věc mi přijde možná ještě více neuvěřitelná - jeho tvůrce a scénárista Craig Mazin. Když se totiž podíváte na zbytek jeho filmografie, zjistíte, že většina jeho děl se skládá z trapných a podprůměrných komedií a parodií, plus slabých sequelů lepších filmů, přičemž žádný z nich nemá na čsfd nad 70%. A najednou se vytasí s Černobylem. Dílem, které na IMDB během několika týdnů sesadilo ze seriálového trůnu takové titány jako Breaking Bad, Hra o trůny a Bratrstvo neohrožených. A snad i právoplatně. Takovou neuvěřitelnou a mistrovskou atmosféru jsem neviděl od dob první série True Detective. Ta hudba, kamera,... Už hned z první epizody běhá mráz po zádech, plus ono vyobrazení havárie opravdu působí, jako kdyby oni nešťastníci omylem otevřeli bránu do samotného pekla, ze které se rázem vyrojily miliony démonů. Neviditelných démonů, kteří pošpinili duši a tvář matky Země snad napořád. Seriál však není jen o havárii jako takové, ale úžasně demonstruje fakt, že pýcha předchází pád. Není to jen příběh o lidském hrdinství, oběti a mizérii, ale i o neuvěřitelné aroganci a přemíře lhaní, která opravdu může mít fatální následky. Mazin evidentně umí psát. Když teda nedělá šašky. Dokonalých 5*

Ďábel (2020)

Jako něco od starých dobrých bráchů Coenů. A vlastně si to i dokážu představit jako další sérii Farga. Akorát ten černý humor tam tak trošku chybí. The Devil All the Time je v mnoha ohledech krutý a ponurý film. Ale zase ne natolik, aby diváka vyloženě zhnusil, přinutil ho to vypnout a místo toho si dal třeba Lásku nebeskou, která je v určitém směru úplným protipólem. Svým kvalitním vyprávěním, dobře napsanými postavami a celkovou tajuplnou atmosférou dokáže i citlivější diváky, pro které by jinak ta gradující míra zla byla spíše odrazující, natolik upoutat, že od toho nebudou schopní odtrhnout oči. Už jen kvůli té solidní sartrovské myšlence, se kterou se poměrně dobře pracuje. Navíc to prostředí jižanského vidlákova je pro takový děj jako stvořený. Možná trochu škoda té krapet přestřelené délky, která byla ve výsledku spíše kontraproduktivní, klidně bych to nechal rychleji odsýpat. Tom Holland se mi začíná líbit čím dál více, vždycky mám radost, když vidím, že nějaký herec, který je známý díky žoviálnějším rolím, zvládne i něco vážnějšího. Spidey je šikula! A Cedric Diggory slizký úchyl. Love it! Průměrné 4*

Deadpool 2 (2018)

,,I use a device to slide through time. The longer I travel, the harder it is to control. I got two charges: One to get me here, one to get me home." Deadpool:[looks at the camera] ,,Well, that's just lazy writing." Lepší než jednička. Deadpool je vyloženým avatarem pop kulturních odkazů a narážek, který chrlí jeden povedený fór za druhým. Co na tom, že napětí z akčních scén je více méně minimální, Deadpool vždycky bude především o komedii, ve které vyloženě exceluje. A světe div se, i ten příběh je kvalitní, dokonce i zastiňuje některé X-men snímky, které byly povětšinou vždy na slušné úrovni. A palec nahoru Reynoldsovi za to, že si dokáže udělat prdel sám ze sebe, viz Green Lantern a Wolverin. Odkaz na Bradavice geniální! Průměrné 4*

Death Note (2017)

Původní manga a anime, podle kterých byl film natočen, byly, alespoň z první půlky (druhá je totiž absolutně příšerná), chytrým krimi thrillerem s oním elementem nadpřirozena v podobě zápisníku schopným zabíjet a jeho démonickým tvůrcem. Americká adaptace je však jen zředěná verze se zbytečnou romancí, která se do celkového děje vůbec nehodí. Na původním Death Noteu jsou zcela excelentní interakce mezi hl. anti-hrdinou a detektivem, který po něm jde. Skrze dialogy spolu svádějí intelektuální a psychologickou bitvu, která je nesmírně napínavá a chytře napsaná. Zde nic takového člověk nenajde. Protagonista Light zde není onen chladný a lišácký zmetek s božským komplexem, ale uřvaný, blbý a snadno zmanipulovatelný blbeček. Ještě k tomu ztvárněný ne příliš sympatickým hercem. Aspoň ten "L" je vcelku povedenej... Musím ale uznat, že film je občas překvapivě napínavej, i přestože hl. sílu původní předlohy nevyužil, plus na sobotní odpoledne je to film víc než ideální. Chápu, že narvat celou mangu do jednoho filmu je vcelku nemožné, ale ony základní aspekty, které příběh tvoří jedinečným, by tam být měly. Ame. Death Note se snaží, ale bohužel ne dost. Slabší 3*