Sin Nombre (2009)

Neviem čo ste z tohoto filmu všetci tak namäkko. Dej je maximálne predvídateľný a ako tu píšete, že je to skoro ako Mesto bohov, tak ste poriadne mimo. Toto sa ani len trošku nepribližuje ku kvalitám Mesta bohov. Na svoju minutáž sa ťahalo ešte pomalšie ako sopeľ.

Yojimbo (1961)

Film podarený snímok, ktorý bol už trikrát z remakeovaný (Pre hrsť dolárov, Posledný zostáva, Nemilosrdný strelec). Všetky tieto remaky som videl a k originálu sa dostávam až nakoniec. Napriek tomu, že som všetko už vlastne vedel tak tento film vďaka svojím výrazovým prostriedkom zanechal vo mne jazvu od katany. A ešte chcem spomenúť, že na Kurosawu tam boli dosť násilné scény len opäť silná absencia krvi (ale nevadí, už som si celkom zvykol). Ako inak za 5*.

Ozbrojení a nebezpeční (2009)

Sľubný trailer, herci zvučných mien a režisér, od ktorého sa teraz očakáva celkom dosť. To sú jediné a posledné klady filmu. Chýba tomu spád a v konečnom dôsledku to bola aj nuda. Film nemal na to, aby sa vygradoval a niečím prekvapil a Antál s tým ani nedokázal nič spraviť.

Východní přísliby (2007)

2 dlhé roky som čakal, kým som si mohol tento film pozrieť na DVD. Dočkal som sa a nebolo to vôbec také ako som očakával. Film vôbec nie je zlý avšak z môjho subjektívneho hľadiska je to sklamanie. Všade boli samé keci a keci a koniec filmu som už tušil dakde v strede. Proste sa cítim byť dáko podvedený Cronenbergom, lebo mi ponúkol niečo nové a nezvyčajné a po "zblajznutí" som zistil, že nič nové sa nekonalo.

Krvavý trůn (1957)

Mifuneho koncert v Kurosawových opratách. S MacBethom som sa v podstate stretol prvýkrát (áno hanba mi) a bolo to stretnutie viac než dobré. Feudálne Japonsko mi tam celkom sedelo a na tempo Kurosawového rozprávania som si zvykol a sedí mi. Takže ako inak než za 5* to byť nemohlo.

Ninja Assassin (2009)

Veľmi podhodnotený film. Je to naozajstná akčná, B-čková jazda, ktorú som si fakt užíval. Krv bola síce moc strojená, ale za tie strašné pretečené hektolitre sa to dá odpustiť. Scenárovo a dejovo je to úplná blbosť, ale výsledný efekt, keď si to človek odľahčí a má slabosť pre akčné kúsky zo zlatých 80., tak môže kričať blahom pri pozeraní tohto filmu. Takto si predstavujem návrat ku koreňom a nie je toho Cenu, či jak sa volá.

Sedm samurajů (1954)

Siahodlhá minutáž ma maximálne odrádzala od tohoto filmu. Ale napodiv nepríde ani k jednému hluchému miestu. Všetko ide v parádnom tempe, kde sa konštruuje komplexný príbeh so všetkým, čo k tomu patrí. Silné zábery, akcia, humor, ľudská dráma a aj nejaká tá romanca. Tento film má všetko čo som od neho očakával a ešte aj plno vecí naviac. P.S. Sedem statočných sa môže ísť schovať.

Rašómon (1950)

Tento film na mňa pôsobil skôr divadelne, než vyložene filmovo. To mu u mňa uberá hviezdičku. Na druhej strane ide o myšlienkami a životnými pravdami pretkanú netradičnú "kriminálku" v geniálnej Kurosawovej réžií.

Toulavý pes (1949)

Veľmi podarený kriminálny snímok s prvkami psychologickej drámy. Predlhočížne zábery mi napodiv vôbec nevadili, ba priam naopak, môjmu oku iba ulahodili. S Kurosawovými filmami sa len teraz zoznamujem, ale mám tušenie, že "toto je začiatok jedného dlhého a pekného priateľstva".

Casshern: První samuraj nového věku (2004)

Film pri ktorom by epileptik horko zaplakal. Našťastie nie som a vizuálnu stránku som si užíval naplno. Do tohto filmu som išiel s očakávaním poriadnej japonskej akcie vo veľkolepom sci-fi šate. To by však nemohli byť Japonci, aby sa z filmu nestala silná dráma o medziľudských vzťahoch a tolerancii s prímesou romantiky, filozofie a meditácií o živote a smrti. Posledných 30 minút som pozeral s otvorenými ústami a po filme len uvažujem ako to tí Japonci vedia.