London Melody (1937)

Pygmalion je klasické schéma, tady hezky zpracované s krásnou Annou Neagle, která tančí i zpívá na špičkové úrovni. Marius je také dobrý, hudba příjemná, zápletka je sice čitelná, ale co taky vymyslet? Audrey Hepdburn a Rex Harrison taky jeli ve stejných kolejích.    Jsou tu dobré hlášky, čestné převzetí odpovědnosti za podřízeného, prostě jak má být

Na kolejích čeká vrah (1970)

Já to mám rád, už předloha, tedy Série C-L Eduarda Fikera je výborná detektivka s krásně popsaným pátráním, podle mne v té době kdy vyšla nejlepší co bylo. Tady to Marek hodně přepsal, nebudu ale spoilovat, nicméně hlavní pachatel je zcela jiný než v knize. Dlouho jsem si ani nevšiml,. že to je Kalašovká série, Hrušínský pojal podstavu zcela jinak, to jsou takové temné příběhy, tohle je odlehčená pátračka, v tom mi to připomíná Smrt za oponou, kde Horníček taky nehraje detektiva, ale sebe a Jaroslav Satoranský mu dělá podobného mladého Watsona jako tady Hanzlík Sovákovi.  Oba mám rád /tedy všechny čtyři zmíněné) a vyhovuje mi to i zde, humor J Sováka mi nevadí a oceňuji, že v normalizační době je film bez politiky.   Brzobohatý vymnikající jako většinou, Šmída tady nemá místo pro svou specifickou polohu a je to pro mne slabší postava, jako Pacínek v Pastýřce nebo ve 105 % alibi byl mnohem zábavnější. Daniela Koláčová je tady nádherná, je jí ale málo. Jede to poměrně lineárně, bez psychologizace, ale vyhovuje mi to.

Once to Every Woman (1920)

Docela slušné, střihem i záběry je zajímavá scéna klíčové operace, jsou tu vcelku pochopitelně různé historky pacientů, aby nešlo jen o prostou dějovou linku, ale celkově zajímavé. Předání nastupující generaci je věčně se opakující problém, navíc, protože jde o těsně pre-code drama, tak vztahy mezi sestrami a lékaři jsou trochu řekněme otevřenější než po zavedení cenzury. Popularitu Valentina moc nechápu, ale konec konců nejsem žena.

The Name of the Game Is Kill! (1968)

Ještě že máme Karlose, jinak by mi to možná uniklo, ne že bych to nepřežil, ale je to půvabný kousek, Ty holky jsou prostě magorky, žádné barbíny,. ale reálné typy, celý atmosféra, tmy, divné příběhy, chřestýši, horko i slunce  velmi dobře ladí a rozuzlení není marné, nebudu ale spoilovat. Nicméně jsem z toho došel k názoru, že Arizona je sice možná pravých mužů zóna, ale já se obejdu bez ní.

Party Husband (1931)

Docela zajímavý film z předcenzurní doby. Zejména Dorothy Mackail je pěkná jako volnomyšlenkářská novomanželka. Renniemu už bylo přes 40, takže tak úplně novomanžel nebyl.  Navíc jsou tu velice hezké moderní bytové interiéry, a zejména široká přehlídka dámských toalet. A je dochovaná poměrně kvalitní kopie

Sea Legs (1930)

Je to docela slušná a zajímavá ukázka přechodu mezi němým a mluveným filmem. Podle dobových materiálů to původně měl být muzikál, ale těch bylo moc a lidi na ně nechodili, takže to dopadlo jinak a píseň je jen jedna. Ne špatná. Jacka Oakieho moc rád nemám, ale jde to, děj je hodně bláznivý s klasickými záměnami, milostnou scénou v noci, spoustou vtípků, ty francouzsko anglické nejsou špatné, ty na žídy nic moc, ale ono v roce 1930 to bylo ještě běžné i českých lidových kalendářích.

Les Filles du Golden Saloon (1975)

Tak aby Belgičani natočili erotickou westernovou snad parodii, to se jen tak nevidí. Unášení dívek jakýmisi vidláky je zajímavé, ten nápad s Nelly s košíčkem je pěkný, ale pochopitelně je to celé dost pitomost. Holky ale nejsou americké silikonky, takže  jeden bod za ně a jeden z základní drzou myšlenku.   A to, jak se stala Kalifornie státem hned v ůvodu je docela zajímavé.

Nejnebezpečnější hra (1932)

Klasické téma lovu na lidi v jednom z prvních zvukových zpracování, hodně přehrávání zejména v karikaturách Rusů (to je opravdu hodně dated), Fay Wray je pěkná. Američan je sošný, čestný a neporazitelný, aneb vše je jak má být.  Kdo se zajímá o filmovou historii,  tak by tohle vidět měl, ale rychloposuv pomůže. Dát tomu víc nedokážu, jakkoli jsem to četl i v Hitchockově sbírce a nápad se mi líbí. Konec konců i ten van Damme je docela dobrý.

Vražda na Nilu (1978)

Tohle byl začátek, první Agatha zpracovaná takovým tím postupným odkrýváním s retrospektivními ukázkami - co se to vlastně stalo a jak jsme to neviděli. Potom přišlo Zlo pod sluncem a celý Suchet, myslím. Krásná hudba, jak by ne a vynikající herci kolem skvostného Ustinova, který sice není fyzicky podle Agathy, ale jako pan herec to zvládl skvostně.  každému doporučuji jednak nebrat dabing, ale originální zvuk a pak podívejte se ještě jednou, abyste viděli, v co vám uniklo, nebo co vám utajili.

Zlo pod sluncem (1982)

Jeden z mých naprosto nejoblíbenějších krimi filmů, i když vím, že Poirota napsala Christie fyzicky zcela jinak, tak tady je mi to jedno. Asi jako mi nevadí že Kenneth Branagh hrál Heydricha. On ani Suchet není vysloveně Poirot, jakkoli se jím oba stali, nejblíž popisu je asi Finney z vraždy v Orient Expresu, ale to není sympatická postava, je to spíše karikatura.  Ustinov je dokonalý, od přízvuku po zvyky a to pozvolně odhalování, odkrývání, ty retro opakovačky scén se mi nesmírně líbily už někdy snad na Filmové škole kdysi. Navíc jsou tady báječní herci ve vedlejších rolích, Jane Birkin ze šmudlinky a chudinky vyroste do krásky v závěru, dokonalá Maggie Smith jako majitelka hotelu, navíc bývalá rivalka zavražděné - to jak se dámy jedovatě špičkují, je rozkošné. Mason, McDowall.  podle mne to nemá prostě chybu. Souhlasím s Ninou, že dabing je špatně (skoro vždy ostatně) a poslechněte si originál, Poirota i ostatní.  Mně nepřipadá ten začátek jako nuda, ale nikomu to neberu, jen je mi takových diváků líto. Moje základní doporučení je - vychutnejte si horko, atmosféru a podívejte se na to nejméně ještě jednou, abyste si vychutnali všechny finesy. náznaky, stopy a červené slanečky. Podruhé budete sice vědět, ale to váš zážitek může jen umocnit.  Pokud to sledujete jen, abyste věděli, kdo, tak mne neposlechněte, ke své škodě.