Volejte Saulovi (2015) (seriál)

Zatím je hodnocení asi příliš ovlivněno zkušeností s Breaking Bad a vědomím, že vím, jak to se Saulem a Mikem dopadne. Takže mi chybí potěšení z toho, že nevím, kam jejich cesta bude směřovat. Jinak jde o precizní vyprávěčský pozvolný styl s důrazem na detaily, který byl typický pro Breaking Bad. A je dobře, že autorský tým neskončil dovyprávěním osudu jednoho učitele chemie, ale pokusil se na látku podívat i z jiného úhlu pohledu.

Narcos (2015) (seriál)

Super série, ale na plný počet to asi není. Jednak proto, že mi nepřišlo, že by byl Pablo Escobar napsaný a zahraný na výbornou, a jednak proto, že mi nepřišlo, že vliv toho, co dělal Steve Murphy, by se projevilo mnohem víc. Shrnuto, na výbornou by seriál potřeboval o něco lépe zvládnutou psychologii postav, a to ne proto, že by byla nějak výrazně horší, než v jiných počinech, ale proto, že na psychologii a motivech jak Pabla, tak Steva vlastně seriál stojí.

Nezlomný (2014)

Chladné, bez emocí, což je sice lepší, než přeslazený holyvůdský biják, ale tak ploché, že se člověk zmůže jenom na čirou nenávist vůči lidskejm troskám, které si "zvesela" provozují násilí a sadismus na nevinných. Celý film jsem si říkal, kdy konečně přijde ta hlavní pointa... Ok, nikdo ho nezlomil (v reálu málem alkohol), ale to mi na film přijde dost málo. Nejde se tudíž ubránit dojmu, že látka mohla být zajímavá (když už něco ze života Zamperiniho, tak jeho odpuštění svým věznitelům v pozdější části svého života), ale autorům se z toho nepodařilo dostat tolik, kolik šlo. Jestli je na vině režie, anebo Coenovci (ačkoli nevím, jak moc se na scénáři podíleli) si vybrali slabší chvilku, těžko říct. Koukat se na to dá, ale to je tak všechno, co si člověk z tohodle filmu odnese.

Méďa 2 (2015)

Bohužel, několik slušných scén film nezachrání. Vykradení sama sebe nezafungovalo a tak to stačí na několik úsměvů, ale víc už nic.

Most špiónů (2015)

V první řadě jde o americký licenci. Z filmu jsou totiž americké (kýžené, ale často v reálu nepřítomné) hodnoty hodně cítit - nedokonalosti systému a jeho tlak nezviklají kladného skrz naskrz dobrého (i když někdy pragmatického pojišťovacího právníka) hlavního hrdinu, který se zas a zas vrací na správnou cestu, když ho z ní vychýlí vlastní pochyby anebo snaha někoho jiného. Film se snaží nebýt příliš polopatický, ale je určen širokému obecenstvu, takže se mu to ne vždy daří. Abych jen nekritizoval - na film se dobře kouká, a i přes svoji délku se pořád něco děje, a i přes předpokládaný konec, umí film udržet napětí. Celým filmem navíc prosakuje typický černý humor bratří Coenů, což trochu obrušuje přirozený patos předlohy.

Temný rytíř povstal (2012)

Nolana respektuju, ale poslední dobou mne tak trochu zklamává (Interstellar). Batmanovská trilogie mne moc bohužel nevzala. Trojka se mi paradoxně líbila víc než dvojka, a to bohužel proto, že byla víc blockbusterovější. Řemeslně výborná, ale... Na trilogii nevidím nic zásadně rozdílného od komiksové a akční vlny. Jde sice ve srovnání s "konkurencí" o temnější zpracování hrdinského motivu a jde o dobrou řemeslnou práci, ale prostě mi chybí něco, co by tomu dodalo nádech epičnosti a unikátnosti. Nechci samozřejmě film ani trilogii hanit, jen jsem asi od mistra čekal víc a tudíž přišlo rozčarování. Ale bavil jsem se a to je nejdůležitější.

Noční běžec (2015)

Neesonova klasika posledních let. Rychlá zábava, která v paměti neutkví...

Kingsman: Tajná služba (2014)

Lepší 3 *. Žánrovka, která baví, ale přirozeně ji nejde brát moc vážně ani se ve filmu a jeho provedení moc pitvat. Po shlédnutí dvojky musím uznat, že to má víc do sebe, než se původně zdálo a tak jsou z toho nakonec 4 *.

Úsvit planety opic (2014)

Za podívání to stojí, ale bohužel je ve filmu příliš mnoho klišé k tomu, aby se dal považovat za něco víc, než jen čistou zábavu a člověk si během jeho sledování neříkal - ach jo, tak tohle teda ne.

Kapitán Phillips (2013)

Greengrassův rukopis je na filmu vidět, filmu ubírá bohužel to, že je všem (kdo se aspoň trochu zajímá o mezinárodní dění) víceméně jasné (vč. Phillipse), jak to celé dopadne. Jenže vědět je jedna věc, a prožít to je druhá. A stejně tak, jako Phillips nemůže vědět, že to skončí tak, jak by to skončit mělo (proti amatérům profesionální a skvěle vyškolená americká armáda), tak i divák, díky tomu, že Greengrass je machr, se u filmu ani chvíli nenudí, protože i přes velmi komorní prostředí u filmu divák skoro až nedutá. Suma sumárum, skvěle natočeno i zahráno, dokonalosti však (aspoň pro mne) ubírá znalost předlohy a tudíž předvídatelnost.