Bleach (2004) (seriál)

Tohle je prostě shounen. Magie, meče, neústupnost, odvaha atd. Kdo má shounen rád, bude mít rád asi i Bleach, kdo nemá shounen rád...však víte. Naruto, konkurent v žánru, mě však bavil o něco více, jsou v něm IMHO zajímavější postavy a souboje. V Bleachi sice mají postavy spousty zajímavých zvláštních schopností, ale v Narutovi také a tam s nimi navíc i o dost více taktizují. Úvod Bleache není nijak extra zajímavý, část v Seireitei (osvobozování Rukie) je rozhodně velmi solidní, pak následují nějaké fillery a další příběh a další fillery. Fillery jsou IMHO docela průšvih a navíc ty další příběhy už se kvalitě a hlavně původnosti "osvobozování Rukie" nějak nejsou schopny rovnat. A navíc mi neustálé klišoshounenovské učení se novým mocným bojovým technikám, obnovování ztracených schopností, či neustálé stavění nových nepřátel ve stylu "to proti čemu jste dosud stáli, nebylo nic," začíná pomalu lézt na nervy. A nejhorší jsou fillery stylu "Koushirou hraje fotbal s Ichigovou sestrou". Měním hodnocení na lepší ***.

Hikaru no go (2001) (seriál)

Představa, že bych měl sledovat 75 dílný anime seriál, který je jenom o hraní go, mě poměrně děsila. Neprávem. Seriál je zvládnutelný i pro ty, kteří go neholdují. Poměrně hodně se věnuje psychologii postav a obzvláště psychologii hry. Vypjaté momenty nad hrací deskou jsou zároveň nejlepší momenty seriálu. Já osobně nemohu zapomenout na scény se slepým go mistra proti neschopnému hráči, na zpracování jedné internetové partie go (znalí již tuší) či na některé partie mistrů. Člověk se navíc i něco dozví o světě go, profesionálním i amatérském. A po endingu můžete sledovat kratičkou výuku go, nejdříve pravidla, pak i taktiku. Zvláštní je vizuální pojetí partií. Pokládání hracích kamenů připomíná údery z bojových shounen seriálů. Na mě to směšně nepůsobilo, někdo to možná neusene. Je to prvek, který slouží (a docela dobře) k budování napětí a vytváří dojem akce. Hikaru no Go je příjemným překvapením a už vzhledem k tématu, které si tvůrci zvolili, velmi dobře vytvořeným seriálem. Nicméně 75 dílů považuji za příliš. Ten kdo nikoli, ať si ještě pořídí bonusová OVA.

Tenši kinrjóku (2000)

Tahle manga si IMHO nezasloužila tak krátké zpracování, je totiž o mnoho rozsáhlejší (zatím jsem nečetl, ale mám). Na tomhle OVA je příliš cítit, že někdo děsně "oloupal" předlohu. Za takový přístup nedokážu dát více než tři.

Bleach: Memories in the Rain (2004)

Tohle je jen pro zavilé fanoušky Bleache. Nejde o nic jiného než o rozšířenou epizodu 9. Aspoň myslím, že je to devítka. Opravdu novou a podstatnou informaci se ovšem nedozvíte a tak tuhle bonusovku chápu trochu jako podvod na divácích.

Elf o karu monotači - Season 1 (1996) (série)

Tenhle v dobrém smyslu pošahaný seriál se do jisté míry nese v podobném duchu jako Slayers. I kresba je podobná, což vzhledem k tomu, že seriály od sebe dělí pouhý rok, příliš nepřekvapí. Nejedná se o dílko nijak geniální, přesto neurazí. Zkuste prvních šest dílů a pokud vás to neosloví, tak se rozhodně dál nepouštějtě, už se to mnoho nezmění. Naopak ti, kterým se první díly líbit budou, ať si seženou i druhou řadu. Nesuďte ale podle dílu prvního, ten mi přišel o něco slabší než většina ostatních. Lepší 3.

.hack//SIGN - Unison (2003) (epizoda)

Tenhle bonus je úplně zbytečný. Je to prostě díl, kde se postavy z různých částí projektu hack slezou na party a pak tam trsají. Vhodné leda tak jako přehled postav. Jednu dávám za to, že jsem mohl nostalgicky sledovat staré známé. Ostatní ať dají ruce pryč.

Osbournovi (2002) (pořad) odpad!

Myslím si, že i můj život by lidi bavil více.

Star Trek: Enterprise (2001) (seriál)

Vcelku normální Star Trek s lepšími triky, který v některých dílech nepokrytě okrádá o nápady své starší bratříčky. Nebýt třetí řady s delším ucelenějším příběhem, vcelku solidním (ani ona se nevyhýbá fillerům) a dvojdílu o "zlé Enterprise", šel bych s hodnocením na šedý průměr.

Útěk z vězení (2005) (seriál)

Prison Break je jistě solidní seriál, který je pln napětí, atd. atd., ale je tu jedno velké ale, které je společné mnoha americkým seriálům poslední doby (ty předtím mají navíc i jiná ale). Je moc dlouhý, což jeho příběh příliš rozmnělňuje. Proč jsme např. nuceni sledovat vyvražďovačku všech uprchnuvších vězňů, když leckteří z nich jsou pro seriál vcelku nepodstatní? Natahování. Proč do některých dílů vstoupí postavy v nějaké situaci a po čase v jiném se nacházejí téměř přesně v té stejné? Natahování. Jistě já chápu, že TV se snaží vydělat, ale stejně se mi to nelíbí. A plánovaných 6 řad mě vážně děsí. Uznávám ale, že "plnivo" je tu vymyšleno rafinovaněji než v seriálech jiných.