Brutální město (1970)

Atmosférický přelom mezi šedesátkami a sedmdesátkami v plné parádě, s tunou charisma, výborným obsazením, skvělou akcí a porcí charisma navíc. A do toho všeho hraje génius Morricone. Hlavní role se ujal Charles Bronson, kterému stačí jenom mírumilovně stát a vlídně usmívat, aby divákovi běhal mráz po zádech. Zkrátka lahůdkový film se vším všudy. Už úvodní titulková sekvence dává tušit, že tohle není jen tak ledajaká kriminálka. Hodně z dojmu dělá excelentní kamera. Některé záběry stojí za to pustit si i víckrát po sobě, případně je i zastavit a kochat se kompozicí scén. Snad nikde nebyly sedmdesátky tak stylové, jako tady.

Dobří holubi se vracejí (1988)

Dobrým holubům se nedá upřít ambiciózní námět a impozantní herecké obsazení. A to včetně hereckých výkonů - mrazivá "nurse Ratched" Rudolfa Hrušínského je kapitola sama pro sebe. Jenže ani to nestačí, když vyprávění sabotuje atmosféru. Když už jsem se trochu ponořil do děje, tak se dojem okamžitě rozředil nějakým tím flash backem, nebo hluchou scénou. Ve výsledku tak film na tématicky podobné kusy dost ztrácí. Tím nemyslím jenom Přelet nad kukaččím hnízdem, který snímek občas připomíná, ale dokonce i alkoholické pasáže z Roku ďábla jsou silnější a zapamatovatelnější.

Scary Movie 4 (2006)

Charlie Sheen chytře umřel hned na začátku filmu a Anna Faris hrála jen pro peníze. Jak to asi mohlo dopadnout? Kupodivu oni dva jsou na celém filmu zdaleka nejlepší. Scenáristé zparodovali Válku světů, Saw a nějaký z japonských duchařských hororů - a idyž se příběh nerozpadl, už nemá takový drajv. Vtipy se opakují, a těch povedených je ještě méně než dřív. Série nezadržitelně míří do úplného zmaru.

Smolař (1965)

Situační komedie na dva způsoby, aneb Bourvil a Louis de Funès spolu v jednom filmu. Nemůžu se ubránit dojmu, že kdyby dostali každý svůj vlastní snímek napsaný jim přímo na tělo, tak by místo tohle téměř dvouhodinového roztahaného zklamání vznikly dvě výborné taškařice. Především postava druhého jmenovaného pro svou roli vyloženě trpí, a to i když je on ten vtipnější, a po všech stránkách zajímavější. Tříhvězdičkové hodnocení je vzhledem k obou velikánům francouzské komedie možná nelichotivé, ale naprosto zasloužené.

V jeho rukou (2005)

Benoît Poelvoorde a Isabelle Carré podruhé, tentokrát s thrillerovou příchutí. A sluší jim to spolu skoro stejně jako v Les Émotifs anonymes. Anne Fontaine natočila pomalé, minimalistické, skoro skandinávské drama, ve kterém - cynicky řečeno, láska hory přenáší. Alfou a omegou atmosféry je výkon obou protagonistů. Ten se dá schovat do škatulky "civilní", přesto však vysoce nadprůměrný. Forma podpořená skvělou kamerou, za ním nezůstala pozadu a výsledek je tak občas až nepříjemně realistický. Skvělý film, jehož jedinou vadou je paradoxně jeho největší plus.

Kolonie (2013)

V marné snaze se ochladit jsem si pustil tohle postapo ze zasněžené budoucnosti. Čekal jsem bezútěšný paranoidní thriller s pomalu houstnoucí atmosférou a dostal jsem klasickou béčkovou zombiárnu bez zombií. Twist bych dokázal přejít bez zklamání, pokud by druhá půlka filmu měla alespoň úroveň Land of the Dead, nebo pokud budu neskromný, Descent. Jenže nemá, všechno už bylo k vidění jinde, lépe natočené, hutnější, zajímavější a napínavější. Ani efekty nebyly nic moc, i když modelace krajiny ani interiéry rozhodně nekladly žádné velké nároky. Laurence Fishburne nemá zapotřebí hrát v takovýchhle podprůměrných filmech.

Kaboom (2010)

Tak takhle by to vypadalo, kdyby měly erotické filmy doopravdický děj a zapracovaly na technických kategoriích. I když se hodí poznamenat, že nikdo z mladých zúčastněných nepředvedl žádné extra herectví a překombinovaný scénář se utopil v mimóznosti. Takže ruku na srdce, ale tohle se od porna v principu zase tak moc neliší. A to včetně sbírky povrchnosti v každé scéně a zoufalé snaze působit maximálně nepřirozeně a uměle. Od režiséra Mysterious Skin jsem čekal mnohem lepší snímek.

Maffiósso (1998)

Jedna z mála devadesátkových parodií která přežije srovnání s dvojicí Žhavé výstřely & Bláznivá střela víceméně se ctí. Dojem trochu kazí neexistující děj a občasný fekální humor, a fakt že část herců se do komedie moc nehodí. Ale to je jen malá daň za spoustu povedených scén.

Fathom (1967)

1. Raquel v červeném tričku z úvodní poloerotické scény balení padáku, 2. Raquel v červenožlutých šatech ze člunu, 3. Raquel v zelené košilce pod kterou má jen zelené bikiny, 4. Raquel v červených šatech utíká před býkem, 5. Raquel v bleděmodrých šatech v kavárně ve městě. Našlo by se i víc důvodů, než těchto pět, proč se podívat na Fathom. Všechny jsou na stejné brdo, a všechny stojí za to.

Piti Piti Pa (1970)

Ale jo, je tam ta pohádka o jehňátku, kterou zmíní každý s hodnocením čtyři hvězdičky a víc, a taky pár povedených hlášek "Ani se nesnaž, a běž šlapat." Jenže taky je tam spousta vaty, hudebních scén které po čas obtěžují, a navíc Funes zdaleka není tak všestranný aby utáhl i tuhle formu komedie. A když holky zdaleka nejsou tak hezké jak jsem si matně pamatoval, tak je to jenom za tři.