knotie

Česko

3 body

<< předchozí 1 2
    • 25.3.2014  00:35

Poznáte tzv. "Bechdelovej test"? Ten zisťuje, či sa v diele nachádzajú dialógy žien, ktoré sa zaoberajú niečím iným ako mužom, myslím, že tento film by dostal v tomto teste 0%. Hlavná ženská postava je tak 2D, že nedokáže robiť žiadne autonómne rozhodnutia. Taká česká nuda, plná klišé a divných skokov v časopriestore v Prahe (byt na Žižkove má výhľad na Prašnú bránu a pod.) Jediné, čo to relatívne zachraňuje je sympatická zostava na byte hlavnej postavy, keďže v podobných huličských bytoch už som bola nespočetne krát.

• 6.2.2011  16:25
    Idiot na cestách (TV seriál) (2010)

Anti-cestopis :D

• 24.12.2010  21:02
    Osadné (2009)

Nemyslím si, že má film poslúžiť ako rusínska variácia na Borata. Toto je dokument, ktorý je o ľuďoch z dediny ktorá vymiera; z etnika ktoré vymiera. A takýchto dedín je na Slovensku, ale v celej EÚ nemálo. Pripomína migráciu mladých a šikovných do miest, ktoré sú výrazne moderné, európske, západné. Nemám koho osočovať, ja som jedna z nich. Obaja moji rodičia pochádzajú z dedín, ktoré neskôr opustili pre väčšie mesto. Nová doba, skutočne. A je dobré, že takýto film existuje. Smutno-veselý aký je. Aj tak vidím zrnko nádeje, že tieto dediny neľahnú popolom ľahko, ale bojujúc. A príde mi, že sa nemáme prečo vysmievať týmto snaživým ľuďom, ak keď kamera na nás občas požmurkáva. Nemôžem sa smiať, keď vidím, že majú to, čo nám chýba. Úcta ku vlasti, ku svojej krajine, nestigmatizovaná národniarskym nádychom.

• 26.6.2010  19:42
    Čtyři lvi (2010)

Aaaa, tak ako ma na zaciatku roku milo prekvapilo "In the loop", "Four Lions" je rovnako kvalitny pocin. Skvela komedia, nabita gagmi, ktora ale pojednava o vaznych temach. Isto odporucam!

• 17.1.2010  14:12

Tri hviezdy za Meryl Streep.

• 12.1.2010  22:49

Krasny typicky Cohenovky ukecany... Pre Spielberga je Schindlerov zoznam, Cohenovci sa so svojim zidovstvom popasovali takto - postmoderne. Hadam najlepsi film co som zatial videla o ludskej bezmocnosti... A Sal zatial vyhrava bitku o najlepsieho "villain-a" roku, mozno okrem Tarantinovho Hanza Landu.

• 25.12.2009  13:23

No skoda skoda - Rickymu Gervaisovi to zatial velmi v americkom filme nevychadza. Invention of lying je typicky high concept, ktory sa nevie preniest cez svoju premisu. Svet ktory scenaristi stvorili nedava zmysel a jeho interne pravidla su plne dier (to ze niekto nemoze klamat neznamena ze musi kompulzivne povedat vsetko co mu napadne). Nebola som velmi presvedcena ani postavami - hlavne romanticky zaujem (J. Garner) je nicim vynimocna osoba, ktora je sebecka a zahladena do seba a divakom rozhodne neobjasni preco je pre Gervaisovu postavu taka cenna.

• 24.12.2009  01:41

Neskutocne dobry film, az lutujem ze som sa nan odhodlavala tak dlho. Spielberg si tuto citlivu temu zobral na svoje plecia a venoval sa jej skutocne zodpovedne. Sila film nespociva v tom, ze "pravdivo" zobrazi presne to co sa stalo, ale ze "humanizuje" a znovu oziva pribehy, ktore je velmi dolezite vyrozpravat. Ako os príbehu a postavu, ktora sluzi ako oko divaka si vybera komplikovanu postavu Oskara Schindlera, ktory prechadza dlhu cestu od bezohladneho kapitalistu ku zachrancu tisicky ludskych zivotov. Napriek tomu ho S. neidealizuje a zretelne vykresluje fakt, ze prvotnym impulzom pre zachranu zidov bola chamtivost a kapitalisticka tuzba nieco dosiahnut. Treba vyzvihnut aj herecke vykony L. Neesona, Kingleyho a najma Ralph Fiennes sa popasoval s postavou Amona Goetha bravurne - obcas sa mu len nieco mihne v ociach a tym vyjadri vsetky jeho emocie. Pre zaujemcov tiez odporucam dokument "Inheritance", ktory pojednava o Goethovej dcere, ktora sa snazi vyrovnat s tym, cim bol jej otec a stretava sa aj s Helenou Jonas (na ktorej je postavena postava mladej Goetheovej sluzky).

• 21.12.2009  13:50

Film vyslovene pre fanusikov MJ-a, ostatnych pravdepodobne odstrasi fakt ze film je nedovareny a v podstate polotovar,a fakt ze Michael - neda sa to vyjadrit inak ako ze vyzera skutocne zvlastne a ocividne si na nacviky oblieka prve na co mu padne ruka - vid kriklavo orandzovo tight pants a vrsok najlepsie nieco nechutne trblietave. Ale to jednoducho patri k rozporuplnej osobnosti Jacksona. Co ma neskutocne fascinuje je ze aj napriek tomu vsetkemu, v 50tich rokoch - a ocividne s drogami v obehu sa MJ hybe a spieva s takou istotou, ze jediny ton nie je zly a este stale strci do vrecka hockoho.

• 17.11.2009  13:04

Zaujimavy pohlad na americku obdobu demokratickeho systemu - idealizmus, populizmus postaveny na averzii voci elitam, ktory ma na cele charizmatickeho leadera, ktory sa prezentuje ako "average-Joe" s "hard-working background". :D

• 5.11.2009  22:10
    Modigliani (2004)

Autobiografický film plný klišé. Highlightom je jednoznačne montáž do rytmu technoremixu Ave Maria, ktorý obsahuje pár sloh poctivého francúzskeho rapu.

• 28.10.2009  22:40

S. Frears je pre mňa dosť spoľahlivý režisér, avšak jeho filmy - aj keď vizuálne krásne - sú trochu citrovo vzdialené. Dobový dialóg prenáša mnoho na plecia hercov, čo niektorí zvladajú excelentne (Glenn Close, Malkovich) a niektorí sú ako z inej planéty (Uma Thurman, Keannu Reeves).

• 27.10.2009  12:37

Začalo sa to ako novela od Agaty Christie, bohužial to skončilo bez akýchkoľvek prekvapení. Slabý odvar iných hororových počinov, ktorý jednoducho nahádzal do jednej situácie čo najviac klišéovitých postáv - kňaz, čo sklame svoju vieru, hádajúci sa manželský párik, černoch, ktorý nenávidí políciu atď. Ako jediná morbídnu hru prežije (podľa konzertavívnych pravidiel hororu) "panenská" postava - ktorá nikoho zavraždiť nechce, netúži po finančnej odmene, vraždí len v sebaobrane. Skutočne nepredvídateľné. Film síce nenudí a dejovo sa pohybuje pomerne rýchlo, neprináša nič revolučné a je len ďalším zo zbierky hororov, ktoré sa tvária ako psychologické dumania na tému "človek v núdzi", ale v skutočnosti sa nevedia nabažiť exploitatívnym krviprelievaním.

• 21.10.2009  20:59

Hilarious! :D

• 21.10.2009  01:17
    Time Trumpet (TV seriál) (2006)

Tragedy + time = comedy !

• 17.10.2009  13:27
    Zvětšenina (1966)

Film, ktory insipirova Coppolovu "The Conversation" rozobera temu subjektivneho pohladu na svet. Ako hlavneho protagonistu si vybera fotografa - ved kto viac prezentuje koncept subjektivity ako ten, ktoreho praca je vyberat utrzky z realneho sveta. Narozdiel od "Konverzacie", Antonioni neponuka ziadne jasne odpovede, snimok je krasne farebny a okrem centralnej neonoirovskej zapletky nam ponuka vyrez popkultury vtedajsieho swingujuceho Londyna. Prave tieto kratke vylety nam naznacuju ake tazky je pre hlavneho protagonistu sustredit sa na svoju murder mystery, neustale su pre neho hadzane rozptylenia - zeny, drogy ... Toto vsetko prezentuje zahmlenu a neostru atmosferu 60tych rokov.

• 15.10.2009  00:54
    Humpday (2009)

Pre mna je to fascinujuca zapletka, ktora studuje muzske ega v akcii - dvaja byvaly najlepsi priatelia sa po dlhom case opat stretavaju a zistuju ze sa ich zivoty naoko uberaju radikalne rozdielnymi smermi - jeden si planuje rodinu, druhy zije v bohemistickom svete plnom umelcov, a seba vidi ako neviazanu kreativnu dusu. Pocas jednej noci sa pod vlyvom rozhodnu vytvorit "artproject" - porno, v ktorom prelomovo ukazu dvoch heterosexualnych muzov pri sexualnom styku. Z pociatocneho dokazovania machizmu, v ktorom si chcu dokazat, ze ani jeden nie je slaboch a nevykraca zo slubu, sa ukazu hlbsie motivacie. Ben si chce dokazat, ze aj ked nanho doma caka verna manzelka, nie je len typicky poslusny manzel, nezapada do formicky idealneho sucheho chlapa a vie spravit aj nieco uplne necakane a odvazne. Andrew sa obava, ze aj napriek svojemu bohemskemu zivotu a imidzu liberala s otvorenou myslou, vovnutri sa stale skryva kus priemerneho chlapa, ktoreho muznost sa citi v ohrozeni.

• 14.10.2009  22:04

Woody Allen je reziserom, ktory v podstate robi stale jeden film odznova. Ma zasobu "svojich" postav, ktore rad posadi do svojho znameho New-Yorku a rad ich pozoruje ako riesia konflikty medzi intelektualnym a kulturne nizkym, laskou a smrtou. Na tieto jeho zauzivane scenerie sme si uz tak zvykli, ze jednotlive filmy sa rozlisuju v podstate iba hercami, ci vynimocne lokaciami (ako posledne Londyn ci Barcelona). Takymto sviezim nadychom mal byt prave Larry David, ktory je podla mna idealny Allenovskym protagonistom, az je sokujuce ze toto je ich prva spolupraca. Napriek tomu, ze David je pre postavu zatrpknuteho zidovskeho fyzika brilantny, nema sancu utiahnut na pleciach film, ktory je z velkej casti len recyklaciou a kolazov skorsich (a uspesnejsich) Allenovych filmov.

• 13.10.2009  16:36

Je to odvazny krok, natacat historicky film na digitalnu kameru a uz len za tie gule ma u mna Mann body. Jeho zamer bolo ocividne vtiahnut divaka co najviac do deja a zobrazit Dillingerov svet "realisticky". Umysly mal mozno dobre, nic to ale nemeni na fakte ze takato estetika mi absolutne nesedi k typu filmu ako je Public Enemies. Neustale som sa zamyslala preco vsetko vyzera ako shitna reality show, hlavne nocne strielacky su akesi sumive. Aj ked vo filme bolo niekolko zaujimavych zaberov, namiesto toho aby som ich plne ocenila som si iba mohla pomysliet ako zaujimavo by asi vyzerali natocene na filme. Depp bol charizmaticky ako vzdy, ale opat - digital akosi vsetky herecke vykony rusi, prilis tomu nepomahaju ani detailne zabery porov na tvarach hercov.

• 11.10.2009  20:31

Partnerstvo scenaristu Petera Morgana a Michaela Sheena zrodilo dalsi skvely film. Sheen je neskutocny ako obycajne (akademia! ;) Disclaimer: vhodny aj pre futbalove lamy ako som ja.

• 6.10.2009  21:00

Neil LaBute ma tendenciu mlatit svoje publikum po hlave so svojimi moralnymi presvedceniami. Ano, chapem - ludia su sebecki, neschopni milovat nikoho, iba seba a svoj uspech, su hnani primarnymi sexualnymi pudmi a zivot je len retaz povrchnych priatelstiev a sexualnych stretnuti. Ten, kto nie je drsny a suciti s ostatnymi je slaboch a zivotom prejde otlceny a nestastny. LaBute, ktory ma korene v divadle pise svoje filmy skor ako divadelne hry, preto su idealnym forom pre skvele herecke vykony (napriklad jeho oblubeny Aaron Eckhart, vzdy vynikajuca Catherine Keener). A aj ked su LaBute-ove filmy premoralizovane a cynicke, da sa na ne pozerat nie ako na "skutocnost" ale skor ako na studiu postav na temu medziludskych vztahov.

• 5.10.2009  11:34

Odporucam ako double feature s Man bites dog /1992/, neverim ze tvorcovia tohoto filmu nevideli tuto francuzsku perlicku. Obe sa snazia s nadsazkou prezentovat seriovych vrahov ako scasti charizmatickych energetickych mladikov. Oba filmy vyuzivaju kvazidokumentarne techniky a v oboch pripadoch sa to skonci - povedzme "zle".

• 1.10.2009  13:50
    Studio 60 (TV seriál) (2006)

Aaron Sorkin vytvara pre svoje postavy vlastny jazyk, vlastny svet, ktory je obcas idealisticky ale vzdy rychly, verbozny, rozmyslajuci. Studio 60 ma vyborne obsadenie a je skutocne skoda, ze sme si nemohli vychutnat viac ako jednu seriu. Aj ked sa da u Sorkina velmi rychlo vypozorovat jeho stale sa opakujuce pisatelske triky a skratky (vsetky postavy zneju rovnako, tvrdohlava liberalnost, otvorenost ku drogami a urcita sexualna frustracia postav ...) a postavit celu seriu v prostredi hollywoodskeho studia je strochu "inside baseball" ja sa v tychto veciach vyzivam. Vrelo odporucam.

• 15.9.2009  22:35

Pozerat jedine pod vplyvom.

• 8.8.2009  21:25

Pre mna jasne najzabavnejsi film tohoto roku. Ianucci nemrha drahocenym casom a slovne obraty na nas hadze skutocne kazdu sekundu. Co ale robi tento film brilantnym je, ze gagy su zalozene na skvelych postavach - highlightom je Peter Capaldi (Malcolm Tucker), do ktoreho som sa v priebehu 110 minut zamilovala, zaziaria aj nesopranovsky James Gandolfini, skvostne neohrabany Tom Hollander. In the loop funguje aj ako satira - vykresluje teoriu, ze velke rozhodnutia castokrat robia "mali ludia", s najroznejsimi motivaciami, castokrat zalozene na snahe ovplyvnit dianie, aj ked je to za cenu uplnej reverzie vlastnych presvedceni.

• 3.6.2009  21:09
    Battlestar Galactica (TV seriál) (2004)

Asi najtazsie je presvedcit niekoho, ze BSG nie je taka geekovina ako sa zda na prvy pohlad. Odporucam kazdemu koho zaujimaju postapokalypticke story, Oplati sa vypocut si aj podcast Ronalda D. moora, ktory si dal tu namahu a takmer pre kazdu epizodu vytvoril commentary.

• 2.6.2009  00:52

Skor parodia ako pokracovanie.

• 1.6.2009  12:46
    Star Trek (TV seriál) (1966)

Cheesy goodness :D

• 26.2.2009  23:28

Kaufman je bud sialeny alebo genialny. Alebo nejaka podivna zmeska oboch. Kazdopadne, "Synecdoche" je jeden z filmov ktore ma prekvapili a aj napriek tomu ze som ho videla uz niekolko krat, este som ho nerozmotala ale aj v tom spociva jeho krasa. Moj "reading" je ze cely film sa da chapat ako hyperbolizacia najvacsich ludskych strachov - smrt, sklamanie ako rodic, partner, umelec.

• 1.2.2009  18:24

Velmi vtipne, velmi britske, velmi absurdne. Bonusove body za 'mancandies' - Colin Firth, Russell Brand, Stephen Fry a dokonca Everett maskovany za Camillu Parker-Bowles :D co chciet viac.

<< předchozí 1 2