Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Zřejmě začátek konce kultu klasických SW. Zde se pochopitelně nemohlo tušit, jak moc SW jejich prodej Disney ublíží, jelikož tento díl je z nové trilogie to nejlepší. Příběh nějak neruší dosavadní SW pravidla, takže se jedná ve výsledku o takový nápadný plagiát čtvrté epizody.

Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (1983)

Na šesté epizodě je již vidět značný technický pokrok oproti čtyřce. Bitvy jsou zde velkolepé, a triky na super úrovni. Lucas zde již sice nechával pouštět svou fantazii až příliš (Evokové), ale pro vyznění filmu to naštěstí nijak nevadí. Závěrečný souboj je výborný. V rámci série také nemohu opomenout její českou verzi, kde naprosto kraluje excelentní Jiří Plachý jako Palpatine, který mi vždy hlasově přišel ještě o něco lepší, než originální hlas Iana McDiarmida.

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

Vrchol druhé (první) trilogie. Mark Hamill je stále sice toporný, ale herecky to v této trilogii stejně táhl celou dobu hlavně výborný Harrison Ford, a zvládnout souboje se světelným mečem naštěstí uměl Hamill velmi dobře, a to je to podstatné, co se v tomto díle v jeho lince stane. Hláška "Já jsem tvůj otec" je již ikonická, a nesmazatelná z filmové historie.

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

Čtvrtá epizoda si ke mě musela hledat cestu trochu déle. Hlavně kvůli droidímu začátku, který pořádné odstartování příběhů poněkud zdržuje. Po nástupu oblíbených postav se ale film konečně více rozjede, a ačkoliv některé soubojové scény působí dnes již archaicky, tak na dobu vzniku se určitě jednalo o převrat v technických možnostech.

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Vrchol SW série. Fantastický Battle of the heroes, na který určitě museli fanoušci čekat mnoho let, jsem si naštěstí užil až v době, kdy byla celá trilogie venku, takže jsem žádné čekaní nemusel podstupovat. Celý film se nese ve velmi temném duchu, který značí postupný přechod Anakina na temnou stranu. Hayden Christensen je zde i díky normální účesu herecky o několik levelů výše, než v minulé epizodě. Další nezapomenutelnou scénou je pak Rozkaz 66, který zasáhna každého fanouška série.

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

Díky této epizodě jsem se před mnoha lety jako dítě dostal k SW. Závěrečná půlhodina je asi tím nejvíce akčním v rámci SW série, a vizuální i choreografické provedení je v této části na výborné úrovni. Také je zde zachycen postupný přerod Anakina, a to i v naprosto šílených scénách na Naboo, při kterých člověk nevěří vlastním uším, jaké dialogy to herci vlastně odříkávají. Každopádně i z nostalgie, a při vyjmutí myšlenek na Naboo to podle mě na těch 5* stále je.

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

Mnohými nenáviděná první epizoda mi nikdy nepřišla nikterak špatná. Pochopitelně, výtky směrem k Jar-Jarovi jsou oprávněné, ale jinak mi první epizoda nijak špatná nepříjde. Také je tu famózní Duel of the fates, který patří v rámci série k vrcholům choreografického umění, a také John Williams se u něj velmi vytáhl.

Lajna - Série 2 (2019) (série)

Zajímalo by mě, odkud tvůrci vyhrabali Stanislava Šárského, do téhle chvíle jsem o něm nikdy dřív neslyšel... Jeho postava je strašně přepálená a nesympatická, a kdyby v seriálu nebyla, tak by to bylo určitě lepší. Kvalita dílů je zde značně nevyrovnaná, hlavně v první půlce řady to vypadá, že tvůrci ztratili talent na humorné dialogy.

Kennedyové po Camelotu - Epizoda 2 (2017) (epizoda)

Druhý díl se více zaměřuje na Teda Kennedyho v podání extrémně odulého Perryho, takže rutinní linka v podání pro mě nevýrazné Katie Holmes je zde upozadněna.

Arctic: Ledové peklo (2018)

Krajina jako stěžejní prvek filmu je u mě stále v oblibě, stejně jako Mads, takže mě tento film nemohl minout. Kvalitně zpracovaný očekávaný příběh o záchranně. Škoda trochu zvláštního konce, který působí vzhledem k předchozímu směřování filmu trochu nepatřičně.