Božena (2021) (seriál)

Klasické životopisné zpracování po našem. Ve větší či menší míře klasické nedostatky, které se u nás opakují stále dokola (nevyrovnané znázornění odkazu dané postavy pro současnost vs. řešení milostných vztahů; (ne)stárnutí postav, kdy hlavní postava mění podobu a všichni v jejím okolí vypadají stále stejně). Herecky od ústřední trojice výborné, ale udělat z povinně literární Boženy nesympatickou promiskuitní bohémku je na zvážení, a jak vidno, spousta lidí (včetně mě) padá údivem, co ta Božka (Barbora) byla zač. Jako celek je však série dobře zpracovaná, s historicky věrnými interiéry a exteriéry. Postupně zapojovanou atmosférou dané doby (ale té mohlo být stejně víc) a herecky si jdoucí pro Českého lva. Pochvala také pro hudební složku a hlavní klavírní motiv.

Božena - Epizoda 4 (2021) (epizoda)

Zajímalo by mě, kolik času uběhlo mezi třetí a čtvrtou epizodou, jelikož postava Němce tu prošla razantní vizuální (ostatní jakoby nestárli) i charakterovou proměnou. Z logicky uvažujícího cílevědomého vlastence je místy spontánní psychopat bez špetky logického uvažování. Herecký koncert Hájka, na jehož (ne)přítomnosti stojí a padá většina scén. Uspokojivé zakončení série, kdy se Božena ani před svou smrtí nedokázala přizpůsobit své době, a stejně tak se nedokázala stát ani dostatečně sympatickou pro diváka. Speciální pochvala pro maskéry za umírající Boženu.

Bílá královna - Bouře (2013) (epizoda)

Viděl jsem už toto téma zpracované v podobě Shakespearovských dramat "V kruhu koruny", kde jsem se krásně orientoval v dění a postavách. Tady mi to prostě pořád příjde jako neskutečný blázinec, v které se nedá zorientovat, že co, kdo, kde, proč....

Půlnoční slunce - Epizoda 3 (2016) (epizoda)

Viděl jsem jen pár Skandinávských kriminálek, ale snad ve všech byla hlavní postava policajt = gay, který musíš řešit svoje rodinné problémy s tím spojené. Příběh se tak nějak zastavil. Občas mi přišlo, že koukám na nějaký dokument o severských menšinách a jejich zvycích a tradicích.

1864 - Epizoda 7 (2014) (epizoda)

Epizoda, ve které se zřejmě rozhodla o osudu celého konfliktu. Opustilo nás větší množství postav, v emocích se tlačí na pilu, až moc... Rozpočet se zřejmě šetřil pro tuto epizodu, kde poprvé přicházejí na scénu velké davové scény, velmi efektní, chválím. Ale jako celek mi prostě předchozí díly přišli lepší.

Půlnoční slunce - Epizoda 2 (2016) (epizoda)

Tak Stormare byl vážně asi vějička na diváky, aby byl byl nějaký známý xicht na úvod, a teď šel od válu. Příběh se trochu zpomalil, přibývají sice nové mrtvoly, a bizardní způsoby úmrtí se taky kupí, ale nepříjde mi, že by vyšetřovatelé nějak chvátali za vysvětlením.

Chlapec v pruhovaném pyžamu (2008)

Komorní příběh o chlapci a jeho rodině v 2. světové válce. Nečekejte velké davové scény, ani velkolepé bitvy. Dostanete tu ale silný příběh, o dětské zvědavosti a naivnosti. Závěrečná scéna je velkým emočním zakončením se skvělou Hornerovou hudbou.

1864 - Epizoda 6 (2014) (epizoda)

Tak jsme se dočkali dalších výborných válečných scén. Hudební těleso jako psychologický efekt opravdu dokáže zapůsobit, a měl bych z ní stejné pocity, jako Dánové, takže bych se ochotně nabídl k jejich likvidaci. Dojde také na umíráček jedné z vedlejších postav, opravdu chuťovka... Konečně dostávají větší význam také vedlejší ženské linky. Dámy v minulosti se rozhodli zapojit do válečné vřavy, a fetka v současnosti se dozvídá o své minulosti. Trochu překombinované, a nepravděpodobné, ale co už :).

Gentlemani (2019)

Všechny tyhle kriminálky od Ritchieho si zakládají na přepálených charakterech a překombinované zápletce. To co bylo vtipné třeba v Podfucku nebo Rocknrolle se už tady ale začíná podle mě dost opakovat. Jakoby jste už prostě dopředu čekali, co za šílený zvrat zas příjde. Je to chytré, nápadité, ale je to prostě pořád to samé. Mám pocit, že vše co tady je, už jsem viděl ve většině minulých filmů od pana režiséra.

Čtvrtá hvězda - Transformace (2014) (epizoda)

Tady už se jede na 100%. Snaha o zisk 4* začíná. A Ondra Vetchý by chtěl prsa :) :) Výborná scéna s hlasováním. Pokračování vtipu s výtahem (zkuste nadskočit), udělat něco takového v Americe, tak jdou tvůrci snad před soud za zesměšňování.... Ještěže u nás takovéto nekorektní vtipy procházejí.