Do naha! - Když upadneš, vstaň (2023) (epizoda)

Jojo, přesně takovýhle jsem to finále po předchozích dílech očekával. Přesně jak to má být. Trochu odlechčené, trochu melancholické, trochu edukativní.  Taky je tu přesně trefený ten narativ postav z filmu, kdy to tu všechno důstojně zakončuje jejich příběhy a i ten charakterový posun za 25 let. Závěrečná montáž už je pak samotným vrcholem dílu a nostalgickou vsuvkou, která funguje jako propojení mezi mladou a starší generací.

Do naha! - Nikoho neopustíme (2023) (epizoda)

Zatím asi nejslabší díl, kdy poprvé mi byli dost protivné dětské postavy, kdy jejich chování bylo na facku a ještě ke všemu je skrzě ne prezentováno klasické moderní filmové poselství o toleranci všeho možného...Šel bych klidně i s hodnocením níže, ale smutný, i-když očekávaný závěr zo přecijen posunul nahoru. Poslední tři díly mi přišli pořád jako taková připrava na finále, tak doufám, že bude stát za to a bude to pořádně rozloučení s touhle partou.

Cesta kolem světa za 80 dní - Série 1 (2021) (série)

Stačí pár minut a je jasno, že tohle má s předlohou společné jen název, hlavní námět a některé postavy. Po pár minutách je taky jasné, že tady se budou primárně řešit věci jako práva černochů, silné ženy a další současné módní věci...Řekl bych, že takhle si to Verne asi moc nepředstavoval. Fajnová výprava a síla předlohy to tahají z úplného bahna, ale jinak se tahle série ničím neliší od současných moderních seriálů, tlačící na vlnu hyperkorekce a rádoby edukace. Docela s obavou vyhlížím další řadu, kdy se nabízí velké zprznění dalšího Verneova díla.

Na nože (2023) (pořad)

Dal jsem čtyři díly a dost. Zajímavé, že se z tohoto stal na Slovensku hit. Spíš bych jim doporučil nakoukat naši verzi, která je o mnoho lepší. Taky si z ní to nejlepší kuchař Martin Novák vzal, od Zdendy okoukal co šlo, a přenesl do této verze jeho gresta a grimasy. Jinak to ale s naším konceptem nemá skoro nic společného. Úplně vypadli ty nejlepší části, jako zátěžový test, dávání hvězd, a hlavně závěrečný návrat po měsíci, který měl ukázat, jak se restaurace posunula. Z nějakého důvodu je tu místo toho titulková prezentace, kterou si mohl restauratér komplet vycucat z prstu...Absolutně nicneukazující a vesměs je tak vše předtím vlastně zbytečné, když nevidíme, kam se restaurace posune. Další věcí je přepálená stopáž, 75 minut je prostě moc. Zvlášť, když se polovinu dílů řeší rodinné problémy lidí v restauraci.

Instalatéři z Bílého domu - Nepij whisky ve Watergate (2023) (epizoda)

Začíná to bejt vážně divný. Kdyby to točilo jako rovnou přiznanou parodii, a ještě víc šlápli na plny v tomto směru, tak by to asi mohla bejt dobrá sranda. Ale takhle je to vlastně taková nadsázka, na jejiž pozadí se odehrávají reálné události, které ale zas vůbec vtipné nejsou, ani nijak odlechčeněji podané.

Počátek (2010)

Z mého pohledu představuje Počátek vrchol hned na několik frontách. Předně, je to dle mého nejlepší film Christophera Nolana. Je v něm totiž poznat jeho tvůrčí styl, kdy si hraje s několika liniemi naráz a vzájemně je brilantně doplňuje a postupně spojuje v jeden celek. Na druhé straně tu jsou narozdíl třeba od Tenetu ještě i skvělé charaktery a stejně tak zajímavé jako sledovat děj, je zajímavé i sledovat jejich vývoj. Za třetí, je Počátek film, který dokázal přinést opravdu něco nového, neokoukaného. V podstatě otevřel úplně novou bránu našeho lidského myšlení. Abychom postoupili dál, tak Počátek představuje dle mého i herecký vrchol Leonarda DiCaprio, a za mě si měl svého vytouženého Oscara odnést už zde. No a třetím pánem do party je pak Hans Zimmer, kdy hned několik skladeb z Počátku už dávno překonalo hranice filmu a stalo se absolutní hudební klasikou. Ne nadarmo také Time vždy uzavírá jeho hudební koncerty jako takový bombonek na závěr.

Dokonalý trik (2006)

Díky českému překladu si lze vlastně název vykládat dvěma způsoby. Dokonalý trik jako provedení kouzelníckého čísla, o které ve filmu jde. Ale také dokonalý trik od samotného režiséra na diváky. Ano, Nolan si už zde hraje s diváky a v závěru vytahuje jeden trumf za druhým, kterým vás nenávratně zavrtá do sedačky. Dokonalý trik je příběhově dost možná nejlepší Nolanův film. Ve výsledku je to vlastně malý film, o dvou soupeřících osobách, a právě to je možná na něm to nejvíc kouzelné. Vynikne tu tak mistrovské herectví a také dialogy, které mezi sebou postavy vedou. Jak film graduje, tak vám jednotlivé zvraty opravdu nedají spát a netrpělivě čekáte až do konce, jak to vlastně celé dopadne.

Sever a Jih - 2. kniha (1986) (série)

Tak jak nás celá první řada připravovala na celý konflikt a sledovali jsme příčiny jeho vzniku, tak ve druhé řadě už sledujeme celý její průběh. Neskáče už se tak tolik v čase, sledujeme rozsah cca 4 let od začátku do konce války. Druhá série je mnohem více velkolepější a objektivnější. Už to nejsou jen příběhy jednotlivých postav, ale je to příběh celé Ameriky. Přibylo reálných postav, které jsou všechny naprosto dokonale obsazené. Ne všechno pochopitelně dopadně dobře, taková už je válka, a všichni si tak postupně uvědomují, co muselo být obětováno a co ztratili. Obrovské davové scény, nádherné exteriéry, dobová věrohodnost...Ani druhé řadě vesměs nejde co vytknout.

Bedna - The Big Crunch, Pt. 3 (1994) (epizoda)

Tento trojdíl patřil dle mého zatím jako celek k těm slabším. Obzvlášť asi kvůli tomu, že finální rozuzlení je poměrně jasné už od začátku. Každopádně třetí díl jako samostatný celek nabízí několik zajímavých nápadů a momentek. Hodně se tu pracuje s takovým divadelním stylem. Nejvíce je to patrné při závěrečné scéně v kostele, která vypadá, jako by se celá odehrávala na divadle. Podobně, jako jeden z případů z první řady, tak ani tady nedostaneme úplně jasné vyšetřené celého případu. Ano, pachatelé jsou jasní, ale co jejich trest?? To není chyba tvůrců, že by ignorovali vyvrcholení, ale spíš takové povzdechnutí nad určitou vrstvou společnosti...

Sever a Jih - Epizoda 6 (1986) (epizoda)

Velkolepé zakončení celé ságy, které bych se nebál označit jako jednu z nejlepších věcí zabývající se tématikou Občanské války v USA. První půlka je v podstatě ryze bojového charakteru, kdy dostáváme pohled na rozhodující bitvu oné války. V druhé půlce pak uzavíráme všechny zbývající linky. Vesměs všechny postavy dostanou přesně to, co si zaslouží. Bastardi skončí zle, dobráci dostanou svůj šťastný konec. I přesto se vše nese v takovém melancholickém duchu. Ono v těsně poválečném období je mnohdy těžké se radovat, když si vybavíte, o co vše jste přišli a co vše jste museli obětovat...