SILVESTR 2001 (2001) (pořad)

Rozhodně nejhorší z těch Adamcových Silvestrů, aspoň z těch, co jsem viděl, jelikož 2002 není (v době psaní komentu) volně dostupný. Už je tu vidět taková únava materiálu. K Novotnému přibyli ještě zoufale nevtipná Štěpánová, anektodovej Rychlý a tehdy začínající dvojka Gondíků, takže z toho byl spíš takovej Silvestrovskej guláš, ale někdy míň je vlastně víc...

Silvestr 99 (1999) (pořad)

Nikdy jsem nebyl moc na klasické vtipy, a tenhle Silvestr je na nich bohužel dost založen, takže takových těch "kameňáků" tu za večer zazní fakt kupa ale reálně vtipný je tak jeden. K tomu ještě Novotný pořád dokola opakuje, jak on vtipy nikdy nevypráví, přitom při každém svém výstupu nějaký přidá, ačkoliv jeho výstupy jsou tu docela osekané a mnohé prostřihy jsou dělány bez uvedení vystupujícícíh. Co se pochopitelně nesmí opomenout, tak je naprosto neskutečná délka, kdy samotný přenos bez reklam má neuvěřitelných ŠEST HODIN! Vůbec si v dnešní době něco takového nedovedu představit. Jako smekám před dramturgy či produkčními, co to dokázali dát dohromady. Z toho, jak byl přenos laděn, bych řekl, že se točilo různě napřeskáčku, v rámci několika dnů (cenim komparzisty, že to dali...), a pak se to různě sestříhalo.

Sin City - město hříchu (2005)

Já si jen těžko vybavím další filmy, které by mě dokázali vtáhnout díky své stylizaci a specifické atmosféře. Sin City je jako z úplně jiného světa, kde žijou jen kurvy a grázlové. Tři příběhy plné prohnilých charakterů a podmanivých osudových příběhů. Tři příběhy, které jsou každý svým způsobem jiný, ale díky atmosféře a stylizaci v mnohém podobné. Bez čeho by to taky nefungovalo, je obrovské množství hereckých hvězd, které se filmu upsali, byď mnohdy jen na pár minut. Po zhlédnutí máte opravdu pocit, že jste všechny příběhy prožily na vlastní kůži, a že i přes prohnilost města máte chuť se okamžitě přestěhovat, a všechno to zažít na vlastní kůži.

Sisi - Season 1 (2021) (série)

První série je čistě jen o Sisi a Františku Josefu I. a jejich vzájemném vztahu. Prim hraje sex, nevěry, domácí násilí atp. prostě asi vše, co chce současný divák podle tvůrců vidět. Celé je to tak podivně moderně pojaté, všechno je krásné, je to takové pozlátko. Vůbec z toho není cítit nějaká syrovost nebo autenticita té doby. Z historie se nic moc nedozvíte, místo toho dostáváte (skoro) lesbické linky Sisi a také Sisi nechávající se unášet davet, jak na nějakém rockovém koncertě.

Skryté skvosty (2022) (seriál)

Jaroslav Plesl překvapuje, a svým profesorským přednesem a zároveň i přehledem o naši historii a památkách vystupuje ze své herecké zóny a jde s kůži na trh jako skoro opravdový průvodce po našich skrytých skvostech. Upřímně by mě nenapadlo, že zrovna on dokáže ukazovat naše hrady a zámky takovýmto způsobem, a zároveň mu všechny ty znalosti i věřit, ale podařilo se mu to brilantně. Oceňuji i nápad ČT ukázatt zas nějaké další památky, které určitě stojí za návštěvu.

Skyfall (2012)

Jedna z těch Bondovek, která k naprosté dokonalosti nemá daleko, a já osobně jí v pořadí Bondovek řadím na druhé místo hned za Zlaté oko. Film je třeba si rozdělit na dvě poloviny. První polovina, sloužící k tomu, aby si Bond odškrtnul svoje tradiční Bondovské povinnosti, vrcholí výjmečně kvalitně technicky zvládnutou akcí v Šanghaji. Poté se přesuneme více do osobní roviny, nic nového v Bondovské sérii, ale zatím nejlépe zpracované. Vůbec poprvé se tak dostáváme pod kůži i samotné M, a velmi osobní je to tentokrát i pro ni. Velkou výhodou téhle Bondovky je to, že není jen dobrou Bondovkou, ale je prostě i sama o sobě výborným filmem. Od hereckých výkonů, přes scénář, až po akční prvky.

Skymed (2022) (seriál)

Čekal jsem Medicopter 117 a dostal Ordinaci v růžové zahradě...Rovnou říkám, že jsem nevydržel ani celou první řadu. Za první tři díly byla akce asi tak 5 minut. Jinak se většina výjezdů skládá ze záběrů z letadla a celý případ se řeší zpětně pomocí dialogů...No a pak už klasika, nevěry, intriky na pracovišti...Nuda, bída. A to všechno natočené viditelně tak za pět kaček.

S láskou... královny popu (2013) (pořad)

Sestřih každoroční akce, tentokráte konkrétně z roku 2013, který se nejspíše zařadí mezi klasický výběr archívu ČT. Písničky i zpěvačky ok, nic víc, nic míň.

Slavnosti sněženek (1983)

Poetická atmosféra prolínající se celým filmem doslova vybízí k tomu, aby se člověk sebral a ihned odjel do Kerska na šípkovou či na zelíčko. Mistrovské dílo, s geniálně vystihnutou atmosférou a fungováním chatové osady, která je jak melancholicky smutná, tak lidově zábavná. Něco takového se podaří natočit jednou za dlouhý čas.  Jeden z mála příkladů, kdy absentuje jakýkoliv děj, ale vlastně to vůbec nevadí, protože všechno ostatní mluví samo za sebe a děj není vůbec třeba. Pro takovýhle film musí člověk i duševně vyzrát, aby si ho pořádně užil.

Slovania (2020) (seriál)

V mnoha ohledech nepromyšlená věc, která skáče na pomezí fantasy a historickou romancí. Všemožná magie a kouzla jsou tady spíš na obtíž a tak nějak prostě nepasují do celistvého děje. Samotný děj pak nabízí všemožně ohranou písničku s pevně danými černobílými neměnnými a nevyvíjejícími se charaktery. Šíleně špatná sledovanost zabraňuje natočení druhé řady, takže můžeme být rádi za to, že se děj podařilo ukončit v podařeném závěrečném díle, který je také jediným, kde je vidět nějaký rozpočet, protože jinak se děj omezil na dvě hradiště a kromě hlavních postav na pár komparzistů... P.S: Je zajímavé, že u nás při nedokonalosti češtiny slovenské herce hned někdo předabuje, ale na Slovensku nechávají pravidelně mluvit příšernou slovenštinou Marka Vašuta.