Vyproštění 2 (2023)

V podstatě by asi stačilo překopírovat komentář od jedničky, jelikož dvojka je v podstatě stejná...Ano, teplomilné prostředí se ve větší části vyměnila za východní Evropu, ačkoliv s výraznou podporou digitálního pozadí. Hemsworth jako moderní mlátička pochopitelně obstojí, jeho postava přežije v podstatě jakékoliv zranění. Hlavně v první půlce dokáže akce zabavit (věznice), ale podobně jako jednička, se ke konci začne opakovat (mrakodrap). Každopádně to vypadá, že se z této série může stát další akční klasika současnosti, no, tak uvidíme, co si pro nás připraví další díly.

Fabelmanovi (2022)

Spielberg jinak jak ho známe a přece přesně tak, jak ho známe. Pryč jsou velké osudové scény a revoluční trikové momenty, které divákům vyráželi dech. Steven se vrací ke svým životním kořenům, a servíruje komorní rodinný příběh. Ano, rodina je často typickým prvkem Spielbergových filmů, a možná i díky vlastním životním zážítkům tomu tak je. Fabelmanovi jsou natáčeny s nezvyklým citem, takovým citem, který už dnes filmaři příliš často neukazují, a dost možná za toto citlivé provedení mohou i ony vlastní životní zkušenosti, které Spielberg do filmu přenesl. Do budoucna bych klidně uvítal víc takových filmů, prostě jen tak ze života, s přesným hereckým obsazením a scénářem tzv. od srdce.

Cesta kolem světa za 80 dní (1988)

Mám pocit ,že jsem snad jediný člověk, co vyrůstal na téhle verzi a ne na tom podobném seriálu. Tenhle film jsem v dětství sjížděl opakovaně opravdu mnohokrát. Pro mě je to vstup do světa Julese Verna a jeho knižních dobrodružství.

Kriminálka Vegas - Série 2 (2022) (série)

První řada se nesla na nostalgické vlně a upřednostňovala dlouhodobou linku před epizodními případy. "Šokujícím" souhrou událostí došlo k tomu, že první řada (limitovaná!) byla velmi populární a tak došlo k dalšímu "šokujícímu" zvratu a z minisérie se stal klasický seriál. Druhá řada už je klasickou kriminálkou, tak jak jí známe. Jelikož po první řadě došlo k velkému exodu postav, tak tvůrci museli šáhnout po návratu Catherine, která už sice vizuálně jen z daleka připomíná své staré já (plastiky) a její návrat je spíš něco ve stylu Carterové v SGA, kdy s ní tvůrci házejí od jednoho ke druhému, prostě, aby tam měli nějaké pojítko s původním seriálem, ale i tak to dokáže potěšit, vidět nějakou starou známou tvář. Ale i nové tváře samy o sobě by to dokázali utáhnout. Já jsem zatím spokojen. P.S.: Je škoda, že na Nově rezignovali v rámci dabingu na propojení s původním seriálem, a když se pro druhou řadu změnili tvůrci dabingu, tak nedodrželi zažitá spojení z původního seriálu.

Merlin - Season 2 (2009) (série)

Druhá řada mi přišla, že je v podstatě znova první řadou...Opět ve většině dílů rozestavujeme postavy po šachovnici a budujeme charaktery. Každopádně, o něco lepší mi druhá řada než prvni přišla. A to díky závěrečným třema dílům, kdy to vypadá, že se konečně začíná rozjíždět nějaká hlavní linka. Jestli to bude pokračovat v tomto stylu a tempu, jako v závěru, tak budu do dalších řad velmi spokojen.

Hvězdná brána: Hluboký vesmír (2009) (seriál)

Jako by to bylo včera, kdy se SGU stalo mým prvním seriálem, který jsem začal sledovat řeknemě "alternativním" způsobem, tedy bez čekání na jeho vysílání v TV. Měli jsme v té době za sebou dva klasické SG seriály a pár filmů k tomu. Fungovalo by totéž i po třetí? No těžko říct, ale myslím, že tvůrci udělali dobrý myšlenkový posun a chtěli na to jít jinak. Viditelně se inspirovali v té době měga popularními Ztraceni a udělali takovou variaci v podobě uzavřené skupiny na vesmírné lodi. Ano, v první sérii se tvůrci v novém stylu hledali a bylo vidět, že je to pro ně něco nové. Obzvlášť po natřískáném úvodním trojdíle bylo očekávání veliké a trochu ho zchladili díly s návraty na Zem, které patří dozajista k tomu nejhoršímu z SG spektra. Stejně tak museli trochu umělě manipulovat s využitím některých postav, které se po pár dílech ukázali jako zbytečné (Chloe). Je paradox, že v druhé půlce druhé řady, kdy už bylo rozhodnuto o osudu seriálu, začala jít kvalitu opravdu strmě nahoru a tyhle díly jsou skoro bez vyjímky špičkové. Je škoda, že svět SG (zatím) končí takto, bez pořádného uzavření. Já myslím, že SG jako takové i SGU by si pořádný konec zasloužili.

Indiana Jones a Království křišťálové lebky (2008)

Dlouhá, hodně dlouhá, možná až moc dlouhá byla pauza mezi třetím a čtvrtým dílem. Za tu dobu se celý filmový průmysl posunul značně dopředu a nový styl už prostě pro Indyho už tak není a jakoby už sem tolik nepasuje, jako do 80. let. Čtvrtý film je vesměs ve své podstatě podobný jako původní trilogie. Stále tu máme hledání za určitým "pokladem" a snahu ochránit ho před padouchy. Mnoha divákům vadí přepálené finále, kdy se na scénu dostávají bytostí z jiných dimenzí a už to dalece přesahuje nějaké klasické mytologické prvky z lidské historie. Je fakt, že dokud se film drží při zemi, tak je to vlastně fajn, ale když se pouští do velkých akcí, tak se objevuje jeho největší problém a to vizuální stránka, která je prostě ošklivá. Čtvrtý Indy je prostě ošklivý film, který vyměnil nápadité prostředí z prvního či druhého dílu za zelené plátno. Závěrečná scéna mohla být dost fajnovým uzavřením celé série, ale vypadá to, že nás dost možná čeká ještě pořádné zklamání...

Starsky & Hutch (2004)

Frat Pack vytahuje další svou stylizovanou komedii, tentokrát jako poctu sedmdesátkovým krimi a pochopitelně jsou u toho všichni jeho významní členové, jako Ben Stiller, Owen Wilson či Vince Vaughn. A také určitě jedno z nejlepších cameo Willa Ferrella jakožto fandy "draků." Extravagantní stylizace je právě onou nejsilnější stránkou filmu, kdy všemožné narážky, převleky, obleky jsou právě to, co nejvíce pobaví. Krom toho je to klasický Frat Pack, kdy každý jede v takovém party kamarádském módu a celé to vypadá, že parta kámošů dala dohromady scénář a pořádně se vyblbly na place.

Iveta - Série 2 (2023) (série)

Oproti první řadě je tu posun v kvalitě směrem dolu, ale je taky otázka, jestli 1. řada prostě nenastavila laťku až tak vysoko. Každopádně ale vidím určitý problém v tom, že celá série by potřebovala znatelně větší počet dílů, protože takto se spousta věcí musí řešit hodně zkratkovitě a poměrně nepřehledně se skáče zběsilou rychlostí v čase (celá řada obsáhně tak 10 let Ivetina života). Plus to teda vypadá, že takovým hlavním motivem osudové lásky celé série má být Sepeši, jelikož ve druhé řadě se pravidelně objevují Ivetiny vzpomínky na události z první řady a když jí začně ve větším hrabat, tak se jí různě zjevuje Sepeši jako halucinace. Takže bych se ani nedivil tomu, kdyby to v závěru naroubovali tak, že Iveta šla pod vlak, aby byla "s Petrem". Je škoda, že tu tvůrci neměli víc prostoru ukázat pozadí Ivetina života a vztahu se Štaidlem, který dostává většinu prostoru, protože třeba první díl skvěle nastiňuje změny po roce 1989 jako nástup bulváru, privatizaci showbyznysu atp. Pochopitelně tu pořád funguje ten kontrast Ivety vůči jejímu okolí. Teď už vlastně v dvojí podobě, vůči snobovi Štaidlovi ale už i vůči vlastní rodině, která se jí vzdaluje. Fialová i Brzobohatý stále perfektní. Díky maskérům Brzobohatý v podstatě k nerozeznání od originálu. Stejně tak bylo z tvůrčího hlediska super, že onen "první únos" Ivety byl zobrazen vlastně z obou stran, co jsem si zjistil, tak je okolo toho vlastně pořád spousta nejasností a nikdy se vlastně úplně nezjistilo, jak to celé bylo.  P.S.: Vsuvka s nyní už exvojákem a jeho nyní už manželkou a matkou jeho dítěte pokračuje i v druhé řadě a stále pochopitelně nedává vůbec žádný smysl.

Červené pásky - Episode 4 (2020) (epizoda)

Trochu mě štve, že jak má seriál v hlavních rolích děti, tak to pak vypadá tak, že dětské postavy jsou ty nejchytřejší na světě a všichni okolní dospělí jsou buď neschopný nebo naprostý hovada. Uvidíme, co se vyklube z té hlavní doktorky, které pacienti nemůžou přijít na jméno.