Pupendo (2003)

Nevím úplně, čím to je, ale Pupendo mi v rámci adaptací Šabachových knih nikdy úplně nesedlo. Možná je to některými repetitivními prvky, které se přenášejí z adaptace Pelíšků (Dušek ta samá role, dětské role taky vesměs nastaveny stejně...). Je zajímavý vidět, jak viditelně vypitej Polívka za těch pár let od Pelíšků sešel...Ten hlavní nosnej příběh, to je asi to, co mi u Pupenda tak nesedí. Přitom vybrané fóry a scény jsou legendární a zlidovělé, což ani nepopírám a směju se u nich taky. Jen to není ten nonstop příval smíchu a zábavy, jako právě u Pelíšků. "Repráky here, kazeťák here, kabely here"

V karavanu po Maďarsku (2023) (seriál)

Moje oblíbená sexice Vica vyráží skrz svou domonitu do boje s lámanou češtinou, chystajíc se zřejmě na státní maturitu a dostávajíc tak do úst nejtěžší možná slovní spojení, které by dělali problém i rodilým mluvčím. Maďarsko příliš neznám, co se osobní zkušenosti týče, tak jsem se chytal pouze v posledním, Budapešťském díle, jinak pro mne všechno nové věci. Musím říct, že Maďarsko tedy nabízí nejen krásné ženy, ale i krásnou přírodu. Po zkouknutí série bych určitě návštěvu Maďarska zvážil.

Invalida (2023)

Invalida se do toho určitě nebojí opřít naplno, a to jak film, tak i samotná hlavní postava. Retro filmů a seriálů na nás tvůrci chrlí spoustu, ale Invalida by se vesměs mohl odehrávat i kdykoliv jindy. Ono to na Slovensku v současnosti ani moc jinak stejně nevypadá...Tvůrci tu doslova odpalují jeden kanón šílených a nepravděpodobných scén za druhým a všechno směřuje k jednomu z nejulítlejších finále v poslední době, kdy se Godla převlíká do značkové uniformy nacistů, invalida ujíždí na motorovém vozíku a známý hypochondr Sáva Popovič rozdává jednu ránu za druhou. Celá struktura nebo námět filmu není v rámci celosvětové produce něco až tak originálního, ale v našich končinách to půsoví velmi svěže a neotřepaně. Tvůrci zkušeně manipulují s dobovými reáliemi a atmosférou a zároveň dokážou vybalancovat to, aby se neutopil v přehršlu narážek (Kdo ti to tu nechal? - Zdena. - Zdena Studénková? - Moje žena - Ty bydlíš se Zdenou Studénkovou?) či obrovském množství cameo rolí, počínaje všemožnými rapery, přes do epilogu vměstnících se několika současných hereckých zvučných jmen až po dobové hudební vsuvky. Invalida se snadno mohl zvrtnout v něchtěnou parodii na sama sebe, ale je vidět, že šikovný tvůrci dokáže poskládat jednotlivé kostky tak, aby z nich mohl postavit celý hrad.

Most Dangerous Game - Season 1 (2020) (série)

Jednoduše načrtnutý koncept, kde je od začátku jasné o co jde, a všemožné zvraty v závěru jsou tak podle mého spíše na škodu, a ubližují tak na přímočarosti této povedené akční jízdy. Lovci vs lovený postupně vytváření pasti, fígle, jak na sebe vyzrát, a v rámci krátkého formátu tak většina dílů (první cca tři jsou nutné zlo v podobě seznamování s postavami a okolnostmi) tak pěkně odsejpá a skoro v každém se stane něco zajímavého. Lovci jsou pochopitelně dosti karikaturní a škatulkoidní, ale v rámci žánru to vůbec nevadí. (Viděno v roce 2021, k první řadě přesunut původní komentář z komplet seriálu)

Volha - MAESTRO (2023) (epizoda)

Tak tenhle díl je vesměs klasická Pachlova parodie. Vlastně i ten dramatický závěr docela schodil do koše. Božský Kája potěšil, konečně za něco reálného - dobového. V druhé půlce to začíná docela chávat, Standa už párkrát i přepně do módu, že mu začne i něco docházet, ale v jádru je to furt úplnej dement, i-když už snesitelnější, než třeba v prvním díle. No když pak skočíme v čase, tak stačí namaskovat mladšího z Hádků tak, aby vypadal jako starší z Hádků a máme časový přesun obstarán :) Jinak si nejsem jistej, jestli je správný, když nejsympatičtější postavy jsou STBáci a zarytí komunisti a ty jakože lepší a dobří jsou mnohdy nesnesitelný.

Most Dangerous Game - New York (2023) (série)

Jak poznamenal dannyy, tak druhá řada je v podstatě stejná, jako ta první. Mnoho změn se vyjma změny představitele hlavní role neudálo. Vesměs nemá moc smysl se zabývat nějakou "mytologií" a fungováním kriminálního světa, protože je vesměs věc absolutně děravá. Mnohem lepší je nechat se unášet jednotlivou akcí a nechat se překvapovat způsoby, kterými jednotlivý lovci zabíjejí své oběti a co vše tak mají připraveno v zásobě.

Tales of the Walking Dead (2022) (seriál)

Antalogická série ze světa Živých, mrtvích trpí naprosto enormním rozptylem kvality jednotlivých dílů. Je tu vidět tvůrčí snaha o to, abychom se podívali na celou situaci trocu jinak, někdy to funguje, někdy ne. Vesměs i chápu tu myšlenku mít každý díl úplně jiný, jenže ne všechny styly prostě fungují.  Máme tu výborné díly, a to první a  čtvrtý. První díl je taková pohodová romantika s velmi dobře napsanými a zahranými charaktery, které si myslím, by klidně většina diváků klidně viděla ráda i dál. Čtvrtý díl pak přináší po dlouhé době konečně jiný pohled na celou situaci a dozvídáme se i spoustu nových a zajímavých věcí. Pak tu máme jeden řekněme průměrný až nadprůměrný díl. Třetí díl pojednává o Alphě, kterou známe z hlavního seriálu a doplňuje její příběh. Škoda, že většina postav v tomto díle se chová naprosto nesnesitelně, jinak je to vesměs takový klasických díl Živý, mrtví se vším, co k tomu patří. No a zbylé tři díly jsou skoro až nekoukatelné. Druhý díl je pokus o komedii, který ale selhává v tom, že není vůbec vtipný a hlavní charaktery jsou nesnesitelné. Pátý a šestý díl jsou nějakou snahou o hororové podání na dva způsoby, kdy ale prostě oba absolutně nezapadají do celého kontextu ostatních seriálů a celého světa a oba jsou naprosto tragicky napsány.

The Mandalorian - Season 3 (2023) (série)

Vypadá to, že většina projektů Star Wars už definitivně přejde do módu, že primárním zaměřením je všemožný merch, který ze značky plyne a k tomu jsou uzpůsobené veškeré projekty. Třetí řada Manda je vesměs primárně pouťovou atrakcí, která ve většině dílů nemá žádný děj, jen ale efektivně vypadá. Když v průběhu třetí řady došlo k oznámení filmu od Filoniho, tak je v současné situaci dle mého jasné, že všechny projekty budou postupně směřovat k tomuto filmu a jen tak po drobkách nastinovat děj směrem k tomuto filmu a postupně propojovat jednotlivé aspekty.

Hvězdná brána: Atlantida (2004) (seriál)

Atlantida je v podstatě klonem původní Hvězdné brány. Přebírá od tím v podstatě veškeré základní principy, co se týče stylu jednotlivých epizod, hlavních antagonistů. ale i složení hlavního týmu. A ono to v podstatě vůbec nevadí, protože to stále funguje. Tím, že se přesouváme do jiné galaxie, tak i recyklované zápletky dostávají takový nový náboj. Plusem pro českého diváka je poté účast Davida Nykla, který v originálním znění procpal do seriálu několik dnes už kultovních českých replik. Zelenka - čeština . Je věčnou škodou, že vlastně všechny tři SG seriály skončily bez úplného zakončení. Ano, původní SGC se dočkalo zakončení v podobě dvou filmů, ale v plánu byl i třetí film. Tady, u Atlantidy, byl v plánu taktéž film, ale bohužel se ho nepodařilo realizovat. Atlantida se asi nestala tím ikonickým seriálem, jako byla původní Hvězdná brána, ale zábava je to stále velmi kvalitní.

Dungeons & Dragons: Čest zlodějů (2023)

Dungeons & Dragons rozhodně není žádné hutné fantasy, ale velmi příjemná akční fantasy-komedie jízda, přibližující se stylově věcem z devadesátek jako jsou Mumie a další, kde se hláškuje ostošest a ani chvilku se nenudíte. Po delší době tak máme fantasy, kde nemusíme řešit, jak moc tvůrci zničili předlohu, jak moc se zabývají tématy, kterými se chtějí zalíbit úplně všem a vlastně nikomu a akorát tak ničí celý děj. Tady prostě tvůrci vsadili na jasné karty, všechno hnali směrem k pouťovým efektním atrakcím a neutuchající akční jízdě, která se za celý film neomrzí. Konečně se také podařilo v rámci fantasy namixovat postavy tak, že se vhodně doplňují, všechny vás baví a každá má svůj prostor a smysl. jJak dnes také člověka dokáže potěšit, že tvůrci se nebáli vyrazit do skutečný exteriérů a nenatáčeli někde ve studiu komplet před volume...Stejně tak potěší narážky na různé prvky z videoher ať už viditelně různá videoherní kouzla či i stylizace příběhu jako takového či deskových her, na kterých je vlastně film založen. "Nechápu lidi, co chodí takhle rovně. Co udělá s tím kamenem? Obejde ho, zarazí se o něj?... Prostě přešel přes něj"