Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Těžko asi napsat něco nového nebo něco navíc. Pulp Fiction je legenda, která stanovila vesměs vlastní žánr filmů. Počet hlášek, které se staly naprosto legendárními je snad nepočítaně. Stejně tak scény a momenty, které dávno přerostly filmový svět a žijí si dál vlastním životem (Travolta jako meme, ať už se rozhlížející, nebo tancující...). Dialogy, jako ty o čtvrtlibráku v Evropě jsou tak zlidovělé, že se používají při mnoha scénkách a parodiích, stejně tak, jako citace Ezechiela z Bible. Tímhle filmem se Tarantino zřejmě navždy zapsal do filmové historie. Stejně tak pro mnoho herců znamenal vrchol jejich kariér.

Pohlreichův souboj restaurací (2023) (pořad)

Vlastně takový Ano, šéfe! naruby. Jenže ono koukat na to, jak je všechno dobrý a vlastně bezchybný není taková zábava jako koukat se, jak se borci topí v gastro bahně a pálí jeden smažák za druhým a snaží se otrávit své hosty. Ne, že by tenhle pořad byl špatný, pro restaruace bude sloužit jako dobrá reklama, jídla jsou tu vesměs krásná a určitě i velmi dobrá, servis bezchybný, jen asi prostě chceme toho hláškujícího Zdendu, kterýmu budou vypadávat oči z důlků při pohledu na tragické jídeláky.

Kriminálka Vegas - Série 1 (2021) (série)

Už od prvních minut je jasné, že nostalgie má stále silné slovo. Grissom, Sara, Brass, pozdějí i Hodges, všichni se vracejí tam, kam patří, tedy do Las Vegas. Stejně tak zůstává i původní znělka a její známý hudební motiv. Ono čekat od pokračování Kriminálky Las Vegas něco nového by asi nebylo moc platné. Tady se jede ve starých notičkách. Měl jsem strach o novou partu, ale překvapivě i ona se velmi rychle chytne a hlavně Mandeep Dhilon u mě v žebříčku popularity postupně stoupá dost nahoru.

Schmigadoon! - Season 1 (2021) (série)

Musím říct, že z traileru jsem byl velmi natěšený, a těšil se na duchovní pokračování Galavanta, ale jeho kvalit zde zatím nedosahujeme. Schmigadoon si bohužel nechal všechny chytlavé songy hned na první díl - Schmigadoon!, jako bonus k tomu přidal ještě velmi hravé a dobové intro - Intro , ale to je z muzikálního hlediska vše, co si zapamatujete. Z příběhového hlediska je až překvapivé, jak zdlouhavý někdy děj je, a to máme jen 6 epizod... K tomu všemu je vše jednoznačně načrtnuté, a od prvního dílu se dají předem snadno určit všechny zápletky. Ve stylu starých filmů je tu také někdy přehnané moralizovaní (Pochopitelně o trochu jiných věcech, než tehdy...), což je ve výsledku také spíš otravné. (Viděno v roce 2021, překopírován původní komentář z doby, kdy tu seriál nebyl rozdělen na série)

Schmigadoon! - Season 2 (2023) (série)

Už první řada se dle mého zbytečně držela zkrátka a doufal jsem, že pro druhou řadu tvůrci trochu povolí úzdu své fantazie a šílenosti, a pořádně to rozjedou. Bohužel, nestalo se...Tam kde první řada měla aspoň rozotimile kýčovité prostředí a několik chytlavých písní, tak v druhé dostáváme variaci na Chicago muzikály, což je za mě krok zpět a tenhle styl mi moc nesedl. Humor je opět takový hodně přibržděný a oproti první řadě tu nejsou ani moc chytlavé písně. A Jane Krakowski už je chodící mumie, která si není vůbec podobná a je teda škoda co se sebou udělala.

V zajetí kouzel (2015) (seriál)

Přiznávám, vydržel jsem jen polovinu první řady, ale víc se vážně nedalo, Mix Harry Pottera z Wishe a teen drama ala Riverdale. Nevím, kde tvůrci sebrali tak nesympatickou partičku do hlavních rolí, ale opravdu je to jeden herecký zoufalec vedle druhého. Ke sledování mě krom kouzelné tématiky nalákalo taky to, že se napříč sériemi objevují zajímavá jména ve vedlejších rolích, ale i přesto se to prostě nedá vydržet. Když si k tomu přidáte ještě klasický laciný televizní vizuál, tak to není za mě koukatelné pro nikoho, kdo je starší 15 let a viděl více jak jedno fantasy.

Zlatý podraz (2018)

To, že je film o basketbalu je jeho největší výhodou ale zároveň i takovou berličkou. Tvůrci viditelně chtějí spíše ukazovat to, jak se mění nálada napříč dobou a jak se mění povaha a skutky v rámci toho, jak se mění politické ideologie. Díky tomu tak celý basketbalový tým působí spíš jen jako taková šachová figurka, s kterou se posouvá od něčeho k něčemu, abychom tu měli nějaký nosný děj a postavy, kolem kterých se točí děj. Když jsme na palubovce, tak jede film opravdu na maximum, když mimo ní, tak to začíná drhnout. Atmosféře velmi pomáhá také na naše poměry poměrně specifický a originální hudební styl Jakuba Kudláče, který si poté přenáši i do dalších filmů, ke kterým skládal hudbu.

Šest dní, sedm nocí (1998)

Hodně, hodně, hodně....Hodně dobrá žánrovka, kdy Ford vytahuje svou romantickou odlechčenou verzi Indyho a Anne Heche se svými malými prsy jednu ze svých dvou filmových rolí, které jí zajistili slávu. Přitom zápletka naprostá klasika. Dva nekompatibilní lidé spolu uvíznou na ostrově a dají se dohromady...No může být něco více neoriginálního? No asi ne, ale ono to tady funguje. Nejdůležitější pochopitelně je, že to funguje v rámci žánru a je tu spousta nezapomenutelných scének a hlášek (To jsou plavky, hlupáčku - Já myslel, že jsou to pásky přes oči). Plus se k hlavní dvojici podařilo sehnat i několik zajímavých jmen do vedlejších rolí, ať už byli trendy díky svým jiným rolím (Schwimmer) nebo o nich v té době ještě nikdo neslyšel a proslavili se později (Morrison, Trejo...).

Carnival Row (2019) (seriál)

Carnival Row je jednou z největších věcí, která se v posledních letech natáčela u nás. Těžko říct, kde se vlastně stala chyba. Asi už v prapůvodu, u první série, která se hodně táhla a zaostala za svým potenciálem. Pauza mezi další řadou pak vlivem covidu a bůh ví čeho ještě byla neúměrně dlouhá a i to nejspíš přispělo k tomu, že seriál po druhé řady skončil. Ačkoliv to tak na první pohled vypadá, tak seriál není inspirován žádnou knižní sérií a byl tu tak potenciál na vybudování originálního televizního světa. Bohužel, nestalo se...Carnival Row tak zůstane spíš hlavně nevyužitím potenciálem,. z něhož si zapamatujete to, že během natáčení se tu Orlando Bloom proháněl na kole kolem Berounky, chodil na hokej na Kladno a v seriálu pak byla použita čeština jako jeden z jazyků, kterým mluví postavy.

Volha (2023) (seriál)

Tak se celej třesu, abych voe napsal recenzi na tuto sérku šéfe. Standa Pekárek je ultimátní dement, kterých po světě chodí opravdu hafo. Je ale nutné mít takovéto individum jako hlavní postavu a funguje to? No za mě moc ne. Dobu jsem nezažil, tak nevim, jestli to takhle opravdu chodilo, jestli to, tak to byla bída. Opět je ale otázka, jestli to funguje i filmařsky? Za mě opět příliš ne. Pachl je zvláštní režisér. Už u druhé série Pachla se uchyloval k tomu, že bruslil na tenkém lede mezi dramatem a parodií na něj. Podobně je to i tady. Karikaturní scény s tragickými vtipy s "chcáním klouzačky" střídá dobové drama s vypořádáním se politických názorů. Hádek se v hlavní roli snaží, postupem času dodá Pekárkovi i nějaký lidský rozměr ale obecně ty postavy jsou napsané tak divně voe. Komunistická parta STBáku je za mě nejlepší dvojka, kdežto zapřísáhli antikomunisti jsou absolutně nesnesitelní. Jestli byl toto tvůrčí záměr, tak nevím no...