Temný rytíř (2008)

Očekávaný trhák roku se změnil spíše ve zklamání. Christopher Nolan dostává na filmy čím dál víc peněz a místo scénáristické invence, která ho zdobila v začátcích se začíná blížit ke směru "více akce = lepší film". Temný rytíř je již od prvních minut prodchnut klasickým spektrem holywoodských klišé - vždy kladný hrdina vs. dokonalý nepolapitelný padouch, jeden neúplatný polda vs. ostatní úplatní poldové, láska vs. smrt, postavy konají tak, že vždy spadnou do připravené pasti záporného hrdiny atd. Vrcholem absurdity a smutné směšnosti jsou pak momenty z obou lodí. Film zachraňuje temná atmosféra a herecké výkony Christiana Balea a Heathe Ledgera, kteří se největší měrou zasloužili o to, abych film nezařadil mezi propadáky, ale jen mezi průměrné filmy.

Úhel pohledu (2008)

Neskutečná slátanina, při které člověk neví, jestli se má smát nebo brečet. Při sestavení všech úhlů pohledu nakonec vyjde, že je vlastně Forest Whitaker v žabkách rychlejší než agent z ochranky prezidenta řítící se v autě.

Stalo se (2008)

Tak nevím, nízké hodnocení uživatelů nespíš vyplývá z nadměrného očekávání Shyamalanovi novinky. Film totiž rozhodně není tak špatný, jak by z pohledu na zdejší diskuzi mohlo zdát. Výborná kamera a hudba, dávka napětí a hlavně Zooey mi příjemně zpestřily večer v kině. Děj je celkem svižný, nenudí, což se u většiny blockbusterů říct nedá. A stížnosti na závěr? Nechápu. To má snad Shyamalan povinnost skončit svůj film nějakým nečekaným závěrečným dějovým zvratem? Zapomeňme už na Šestý smysl a přijměme fakt, že autor natočil film o události, která se stala během jednoho běžného dne a který není potřeba zakončit závěrečným dramatickým obloukem.

Apokalypsa (2006)

Těžko hodnotitelné, těžko zařaditelné. Možná jsem viděl film, který mění budoucnost kinematografie, možná jsem viděl béčko, které skončí v levných DVD bazarech. Ale orginalitu Richardu Kellymu nikdo odepřít nemůže. Osobně jsem často ztrácel nit, dějová linie vlastně nebyla žádná, ale přesto nemůžu říct, že by mne film nezaujal. Vize monitorovaného světa, kde politické debaty vedou laciné pornohvězdy, nekončící boje mezi neo-marxisty a fašistickou vládou a filosofické téma, co se stane se světem když jedinec potká sebe sama mne dokázaly udržet v napjatém stavu, jak vlastně takový film může skončit. A momenty snažící se vtipnou formou bourat holywodské klišé (kdy Dwayne Johnson v "osudovém" řečnění o budoucnosti světa jen tak mimochodem zmíní, že Krysta Now nejlíp kouří ptáky) mne nutí k obdivu k R. Kellymu, který dokázal natočit film, který je zcela orginální a odpovídá představám režiséra. Nechápu producenta, který mu přispěl byť jediným dolarem, ale je dobře, že tak učinil. Originalitu cením na 4 hvězdy.

Tenkrát v Americe (1984)

Emocionálně vypjaté drama o vzestupu a pádu malé party newyorského podsvětí je vysněným dílem Sergia Leoneho. Dokonalá kamera, hudba (v uších mi zněla ještě hodně dlouho po závěrečných titulcích) a herecké výkony. Plný počet hvězd však ubírá opravdu hodně dlouhá stopáž, která by se dala odpustit v případě, že by měla stejně dokonalý konec jako v Tenkrát na Západě. Zde je však konec tak nějak nemastný-neslaný.

Rodinná pouta (2004) (seriál)

Kdybych se v jednom díle neobjevil jako herec - komparzista, tak je to jasnej odpad :)

Vlákna (1984) (TV film)

Film, který vás zasáhne jako střela přímo do srdce a po kterém budete mít sto chutí ihned vyrazit na protijadernou demonstraci. Bez bombastických efektů ukazuje postapokalyptický svět, ve kterém lidé nežijí, spíš už jen přežívají. Svět po jaderném výbuchu není návratem do středověku, neboť i ve středověku byla určitá kontinuita vývoje civilizace. Po jaderné válce by začala zcela nová etapa lidského druhu. Z filmu krásně vystupuje směšnost jakýchkoliv plánů, komisí, které by měli řídit svět v průběhu konfilktu a následně po něm. Na síle filmu přidávají i krátké statistické informace o vývoji společnosti v průběhu let po jaderném konfliktu. "Peníze ztrácejí smysl, jedinou platnou jednotkou je jídlo".

Den nezávislosti (1996) odpad!

Nejhorší z nejhorších. Jinak se tento "film" snad ani komentovat nedá. Dost se divím, že se tento skvost dostal i za hranice USA, ve kterých ho možná pár retardů volících republikány ocení.

Absurdistán (2006)

Výborná komedie o pro člověka nepříliš lákavé budoucnosti. Některé vtipy jsou, pravda, dost laciné (domy složené do domina, auta padající z nedostavěné dálnice), ale jinak jako celek staví film na neotřelých vtipech včetně posledního, naprosto geniálního, s Chaplinem. Herecké výkony nejsou sice žádný zázrak, ale co byste taky čekali od retardů, že?

Návrat (2005)

Zvláštní film o zvláštních lidech. Plyne pozvolna, bez jakéhokoliv vzrušení, přesto jsem se u něj nenudil. P.S. Svým dětem nejspíš také v budoucnu řeknu, že Vánoce jsou konspirací kapitalisticko-pravicových skupin v čele s Hallmarkem.