The Weapons of Death (1981)

Prekvapujúco svižné akčné céčko zo začiatku osemdesiatych rokov. Chatrne vyskladaný (a smrteľne vážne sa tvariaci) dej je len zámienkou pre akciu všakovakého druhu. Divák si tu užije boja s holými rukami, mečom, kópiou, palicami či strelnými zbraňami. Aj keď je niekoľko súbojov zbabraných (smrteľný úder vedený - pod pazuchu), súboje znamenitého Erica Lee s mečom v ruke (hlavne záverečný s Gerardom Okamurom) majú šmrnc. Navyše sa vo filme objavia chuťovky ako motorkársky gang či ázijská čisto ženská úderka, ktoré sledovanie filmu posúvajú do úplne iného levelu, ktorý síce nemá s filmárskym umením nič spoločné, zábavnosť mu uprieť nemožno.

Blood of the Vampire (1958)

Jimmy Sangster, scenárista Hammerovských hitov Curse of Frankenstein (1957) a Dracula (1958) dostal za úlohu skĺbiť úspešné prvky oboch svojich scenárov a tak uzrel svetlo sveta film, ktorý klame telom, okolo krvi sa to totiž točiť bude, ale upíra tu nenájdeme, prím tu totiž hraje Frankensteinovský motív šialeného vedca, ktorý v mene vedy dokáže obetovať kde koho. Aby toho nebolo málo, pridal sa ešte prvok zo Zvoníka od Matky Božej a výsledkom je gotický horor, síce slabší ako jeho súpútnici realizovaný pod krídlami Hammer Films, ale na svoju dobu solídne natočený. Asi najzaujímavejšie sú scény z laboratória, so všetkými vychytávkami. Mimochodom, pred 60 rokmi bolo na tú dobu v HORORE tak nevídane pritvrdené, že film dostal rating X (mládeží neprístupný), pred niekoľkými rokmi vyšiel na DVD ako mládeží od 13 rokov prístupný, žeby aj krváky našich čias čakal o polstoročie podobný osud???

Vraždící bestie (1959)

Je koniec 50 rokov, strach z radiácie sa šíri zemeguľou a vo filmoch už zmutovalo kde čo. A tak sa podnikateľ menom Gordon McLendon, majiteľ rozhlasovej stanice a siete kín v Texase rozhodol zafinancovať vlastný film na túto tému, určený priamo do autokín. Použil populárnu rovnicu: šialený vedec + bláznivý výskum = zmutované monštrum, kde dosadil švédskeho blázna (v USA ich bol asi nedostatok) snažiaceho sa zmenšením vzrastu ľudí o polovicu predísť celosvetovému hladu, ktorý svojou neopatrnosťou dostal do prírody vedľajší produkt svojho výskumu - zmutovaného piskora veľkosti psa. A ten piskor je asi jedným z dvoch dôvodom prečo si film pustiť - skupinku ľudí tu totiž prenasleduje svorka psov s dekami na chrbáte a pripevneným dlhým chvostom, ktoré sú v záberoch zblízka nahradené maňuškami. Tým druhým je spôsob záchrany, ten by nevymyslel ani MacGyuver. Zvyšok je úplne stereotypný, píše sa koniec 50. rokov a tak je jasné, kto pôjde ako prvý, nechýba tu zbabelec sabotujúci snahy skupinky a ani pseudovedecké keci ako keby vystrihnuté z časopisu Zem a vek. A aby som nezabudol, ešte jeden plusový bod, je to milosrdne krátke..

Clowntergeist (2017)

Koulrofóbia, tak to je presný názov hobby, ktorému holduje študentka Emma. Dostala sa do takého štádia, že jej obrázky klaunov vadia aj na obaloch mrazených výrobkov. A tak vcelku logicky, stretnutia s pomaľovanými beštiami vonkoncom nevyhľadáva. Ale ak nemôže Mohamed k hore, príde hora k Mohamedovi. Istý klaun menom Ribcage sa rozhodol, že sa s ňou trošku zblíži. Aby prelomil ľady, vyzdobil jej izbu množstvom krásnych balónikov a na jednom z nich nechal aj milý odkaz - čas kedy dôjde k ich fatálnemu stretnutiu. Nuž čo, očakávaný príchod fešáka menom Pennywise spôsobil, že sa zo všetkých možných i nemožných filmových zákutí vykutáľali zástupy klaunov, ktorí sa rozhodli pobaviť po svojom. Škoda, že podobne ako v tomto prípade to pre diváka nie je žiadna veľká zábava. Kombinácia It a Poltergeist je totálnym amatérskym prešľapom, ktorého najpodarenejšou časťou sú záverečné titulky, a to aj napriek tomu, že sa tu objavili náznaky, že by sa film dal spraviť aj oveľa zaujímavejším spôsobom. BTW ak sa vám páči výzor klauna z plagátu, musím vás sklamať, vo filme na nič také nenarazíte, je v ňom úplne tuctovým šašom...

Child Eater (2016)

Prekvapujúco svižne (za babku) natočený film o monštru, ktorým sa strašia neposlušné malé deti. Problémom je, že tie príbehy nie sú ďaleko od pravdy, ba čo horšie, sú úplne pravdivé, ako sa o tom presvedčí aj mladá Helen, stojaca pred na prvý pohľad jednoduchou úlohou - stráviť jednú noc v osamelom dome na okraji lesa, jej úlohou je dozrieť na paranoidného krpca, ktorý si myslí, že ho niekto z lesa sleduje. Film sa tak vydáva po línii, ktorú pred nim vyšľapali filmy ako Jeepers Creepers, The Gate, Troll, Monster in the Closet či The Babadook. Hlavnou atrakciou filmu je samotné strašidlo - slepý, po zraku a očiach bažiaci vrah vyzerá ako upgrade Riddicka či zombie Johna Lennona, proti ktorému stojí vcelku sympatická dvojica - malý chlapec a jeho opatrovateľka. Aj keď je film plný dôverne známych detailov - malé mestečko, osamelý dom, stará legenda, silná mladá žena, polosirota ohrozovaná nadprirodzenými silami, prekvapujúco sa nezvrhol na defilé nudných klišé. Najväčším kladom je znepokojujúca temná atmosféra (väčšina sa odohrá počas jedinej noci), ktorá v poslednú polhodinku eruptuje do krvavého finále. Aj keď mi miestami vadil strih a logika, film rozhodne stojí za zhliadnutie.

Bite (2015)

Z dovolenky sa dá dotiahnuť hocičo, exoticky predmet, trváce spomienky, u menej šťastných opaľujúcich sa dám aj darček s deväťmesačnou expiráciu a sem tam aj nejaký ten štípanec. Ak je to mucha tse-tse či komár roznášajúci maláriu, črtá sa vážnejší problém. Ale čo v prípade, ak je to nejaký chrobáčik a to bodnutie je takmer neviditeľné? Nuž Casey to odbije komentom "It’s just a little bite", v problematike zbehlý divák by už o možných komplikáciach vedel rozprávať. A aj Chad Archibald, ten dokázal celkom solídne skĺbiť paranoju z nadchádzajúcej svadby, antipatiu voči tej "pravej" svokrušky, priateľstvo na život a na smrť a prapodivnú metamorfózu, ktorá by mohla byť spôsobená tehotenstvom. Výsledkom je (hlavne v druhej polovici filmu) znepokojujúca cesta do hlbín pekla, trochu inšpirovaná Muchou, trochu Contracted a veľmi veľa Cronenbergom a jeho víziou sveta. Remeselne zvládnutá rutina postupne mení čistý apartmán na jednú obrovskú špinavú hmyziu pevnosť, v ktorej sa sem tam krátkodobo a dobrovoľne ocitne nejaký ten návštevník (asi najväčšia slabina filmu, 10 z 9 nešťastníkov by to hneď pri prvom pohľade na ten bordel vzali nohy na plecia a už by ich nebolo). Aj keď som sa spočiatku bál, že pôjde o moje neobľúbené found footage, po dovolenke v Kostarike to našťastie naskočilo na tú správnu koľaj a mne bolo dopriate na konci filmu skonštatovať, že v mojom dome je parádny poriadok, svokra to má našťastie dávno za sebou a ja sa zberám do Mexika a žiadnej Kostariky, čo viac si priať, veď čo sa už na takej dovolenke môže stať...

Tomb Invader: Poklad čínského císaře (2018) (TV film)

Aj keď názov evokuje, že pôjde o vykradačku série Tomb Rider, od prvej chvíle je jasné, že sprznená bude iná séria. Už samotné meno archeologičky - Alabama Channing hovorí zrozumiteľne že si tvorcovia vzali na paškál chudáka Indiana Jonesa a jeho dobrodružstvá. Ak by bol celý film naplnený rôznymi bizarnými pascami, útekmi na poslednú chvíľu a logickými hádankami, zavrel by som nad tou prílišnou podobou jedno oko. Ale okrem obstojného začiatku a konca je tu len okolo 70 minút nudného tárania, ktoré ma len utvrdilo v presvedčení, že azylácky mockbuster je dobrý len na jednu vec - po jeho zhliadnutí ma divák tendenciu ctiť si originál...

Feral (2017)

Tri páry viac-menej priateľov (medzi nimi aj jeden lesbický) sa rozhodli povyraziť do hôr, k jazeru. Keďže tam okrem jedného z nich ( aj ten len dávno, pradávno) nikto nikdy nebol, zablúdia a tak sa utáboria, tam, kde ich zastihne súmrak. Tie najprimitívnejšie dialógy na svete preruší až jeden nešťastník, ktorý sa rozhodni ísť si to uľaviť. Keďže je to vo filme, aj na malú potrebu sa chodí minimálne pol kilometra od táboriska. Odrazu niečo zavrčí, skočí a priateľov je razom 5. Nikto nič nepočuje a tak sa ho po čase vydá hľadať jeho priateľka, ktorá sa čuduj sa svete v tej tme vydá správnym smerom a v podstate ho nájde. Nanešťastie aj stvorenie, ktorého apetít nepozná hraníc. To na ňu zaútočí a ona zvrieskne. Samozrejme, má lepšie vyvinuté pľúca a tak ju zvyšok počuje a zachráni. Problémy však ešte len začnú, dievčina je uhryznutá a vyzerá to tak, že aj niečim nakazená...aby som sa zbytočne nerozpisoval, podobne to funguje zvyšných 80 minút. Mark Young sa pokúsil natočiť nízko rozpočtový horor, ktorý by bol trochu iný ako tie ostatné. Žiaľ, výsledkom je x-tý zombie klon, v ktorom je len veľmi málo nového. Titulné monštrum - feral, je zmesou zombíka, upíra a vlkolaka a prvé husle tu hraje lesbický pár, ktorý robí jedno hlúpejšie rozhodnutie ako druhé. Na počudovanie (vďaka milosrdným scenáristom) nezatrepú všetci zúčastnení krpcami za 40 minút, ale bojujú oveľa dlhšie.

Velká čínská zeď (2016)

Niekoľko storočí pred Alfredom Nobelom sa podaril prelomový vynález v ďalekej Číne - zrnkám čierneho prachu tu totiž bola vdýchnutá sila, ktorá dokázala odstrániť akúkoľvek prekážku. Práve tu sa vybrala skupinka žoldnierov z Európy, aby tento "pokrok" dotiahla aj k nám, na západ. Aj napriek takejto zápletke, tu nejde o žiaden pseudohistorický dobrodružný výlet ale o čistokrvnú fantasy, ktorá dupe ako švajčiarske hodinky a má takmer všetko, čo by v nej malo byť - hrdina bez bázne a hany, kolosálny Čínsky múr, obrovské vojsko a ešte väčšia armáda stvorení, ktoré sú z dňa na deň chytrejšie. Veľké prekvapenie, pretože osobne som čakal nejaký paškvil na úrovni Dungeons & Dragons.

13 samurajů (2010)

Japonsko roku 1844 si užíva obdobie pokoja a mieru. Ale na obzore sa rysuje nebezpečenstvo - vysokopostavený mladý zhavranelý lord Naritsugu v sebe objavil sadistické sklony a stáva sa nepriateľom štátu. Nevlastný brat sa rozhodol, že z neho spraví hmlistú spomienku a tak naverboval skupinku ba všetko odhodlaných samurajov, aby si konečne nabrúsila katany a vybavila si to s nim po svojom. Z už aj tak riskantného podniku sa stáva zúfalá misia, keď sa namiesto očakávaných 60 nepriateľov objavia 2 stovky. Začína cigánska ferovka v japonskom prevedení, pri ktorej miestami tuhne krv v žilách. Ospalejší začiatok je nahradený svižným masakrom, kde absentuje akákoľvek hudba, počuť akurát tak kroky, ostré švihy čepelí, duté ozveny pádov nevládnych tiel, sem tam nejaký bojový pokrik a zopár kratučkych dialógov. Okrem bravúrne zvládnutých bojových scén zaujme rocker Goro Inagaki v úlohe skazeného Naritsugu a a Masachika Ichimura ako jeho statočný a múdry ochranca, samuraj Hanbei.