Naušika z Větrného údolí (1984)

Nápaditý příběh, který má spád, režisér je navíc romantik a snílek s hlavu plnou nápadů a pozitivizmu. Pro mně jeden z nejlepších postkatastrofických filmů všech dob. 85%.

The Quiet Earth (1985)

Na to, že jde o malou novozélandskou kinematografii a rok 1985 překvapivě velkorysý rozpočet, na druhé straně se ale hodně ušetřilo na hercích. Zajímavé SF odkazující na záhadný Experiment Philadelphia. 70%.

Zločiny podle Mary Higgins Clark: Tak si vzpomeň (2004) (TV film)

Spotřební zboží, dosti opotřebované. Lisa mi připomíná dvě mé tetičky a jednu bláznivou notářku - ty všechny se naprosto nepatřičně dovedou vesele smát i při nejtragičtějších událostech (u nás se většinou jedná o pohřby, v Milfordu jsou to vraždy). 30%.

Největší tankové bitvy (2010) (seriál)

Opakování - matka moudrosti. Tady ale ta matka moudrosti leze pěkně na nervy. 50%.

Půlnoc v Paříži (2011)

To nejatraktivnější z města na Seině (La Defence promine) - ať už přes žlutý filtr slunce nebo modrý deště a noci - krásná pobídka pro ty, kteří tam ještě nebyli a nostalgická připomínka pro zasvěcené. Jednoduchý předmanželský příběh O. Wilsona a R. McAdams se příjemně pomalu rozvíjí a nabaluje na sebe kouzla a postavy Paříže současné i minulé s magickým přechodem do legendárních dvacátých let Ztracené generace se všemi uměleckými osobnostmi, o kterých píše Hemingway v Pohyblivém svátku. K tomu typický Allenovský (i pro laika dobře stravitelný) jazz a humor a je tu jeden z nejpohodovějších filmů, co jsem kdy viděl. 95%.

Welkeom tu Dongmakgol (2005)

Korejský nacionalismus v příjemně idealizované formě. Jak by to bylo krásné, kdyby se sever a jih spojil... a zase bojoval... ale proti komu? Krásná, vtipná a dojemná podívaná s účelově mírně pokroucenou realitou. 80%.

Sama doma (1998) (pořad)

Zíral jsem s údivem. Pokud tento pořad ženy opravdu zajímá, pak jejich boj za emancipaci nebyl statečný boj za emancipaci, ale nenápadný a vítězný boj za nadvládu. 10%.

Lekce neslušného chování (2008)

Kdo by neměl rád Anglické venkovské sídlo mezi světovými válkami, ve kterém se schyluje k další válce: tentokrát mezi dokonalou paní domu K. S. Thomas a krásnou vetřelkyní J. Biel? Vynalézavá kamera sleduje příjemný mix komických i dramatických situací a mírný problém vidím jen ve scénáři, kromě několika nepravděpodobností hlavně v pointě, která je jasná už po úvodních dvaceti minutách. 70%.

Vyměřený čas (2011)

Výborný nápad proměnil Niccol a jeho dav pětadvacetiletých modelů a modelek v prkenný neživotný svět loutek. 50%.

Cesta na Měsíc (1902)

Kouzelné, úsměvné, hravé. Mumraj kongresu, výzbroj výzkumníků, poskakující a vybuchující Měsíčňané: s úžasem jsem sledoval tu hromadu nápadů a komiky pocházející z tak vzdálené minulosti. 100%. (Scorsese a jeho Hugo mě posrčili k tomu, abych se na Meliesova dílka podíval).