Kozí příběh - Pověsti staré Prahy (2008)

Asi to je tím, že jsem četl komentáře ještě před zhlédnutím, ale zas tak černě bych to neviděl. Klady - mě příjemný design, sympatické hlasy (sice někdy i pro více postaviček použili stejného dabéra, čímž to dost ochudili), 3D česká prvotinka. Zápory - ploché pozadí, (ne)humornost, občas nekontinuita záběrů, historické nesmysly a úplný závěr. Když už se rozhodli trošičku "potemnit" celý film, mohli nechat tu kozu pověšenou a toho Matěje si měl ten Mefisto vzít do pekla. Jinak celkem spokojenost. Dávám 2* kvůli tomu, že to je české a dostatečně odlišné od amerických animáků, kterých už mám plné zuby. No a pro děti to vážně není.

Agent 117 (2006)

Dám tomu 4* a nestydím se za to. Zpočátku jsem byl trochu zklamán, ale pak jsem si uvědomil, že tento film by se měl brát spíše jako trošku odlehčenější bondovka než jako parodie. Na parodii je to málo vtipné. Nejvíc oceňuji hlavního protagonistu, půvab žen a styl natočení. Dýchla na mě atmosféra poctivých padesátých let.

Gran Torino (2008)

Už dlouho jsem neviděl film, který by si 5* zasloužil víc. Asi nejhezčí a nejsilnější rozloučení, které nám mohl Clint dát (tedy pokud je to jeho poslední role). Ještě dodám: Těšte se na (ne)Eastwoodovský konec.

Osvobození (1969)

Čekal jsem, že si Rusové trochu více pohráli s historií, ale to, co jsem viděl přibližně přesně odpovídá skutečnosti. Prostě megalomanská série filmů nejen o Východní frontě. Má nejoblíbenější část je ta s Ducem (Mussolini).

1612: Kronika smutných časů (2007)

Jelikož jsem už alergický na hollywoodské megafilmy, které si hrají s historií, jak chtějí, hlavně, aby byla nějaká ta hardcore akce, tohle je závan svěžího vzduchu. Je to asi smyšlené dobrodružství na pozadí historických událostí, místy trošku fantaskní, ale podle mě to k tomu patří (Rusové jsou národem nostalgickým). Místy je to hodně brutální (rozpůlená těla, těla bez hlav a nakonec velmi kvalitně provedený bod mečem přez zuby do mozku a ven). S detaily si podle mě taky celkem vyhráli. Celkově to téma je pro Hollywood jako dělané - pohádka Nevolník málem carem, ale tím, že je to natočeno až tak naturalisticky, se to podle mě řadí k těm lepším "historickým" filmům. Zpracováním mi to připomnělo Ohněm a mečem. Mé hodnocení 4,5*. Už se teším na Tarase Bulbu.

Stará dáma a holubi (1997)

No to je teda nářez! Film o tom, že obezita škodí zdraví i životu, a že není dobré se vydávat za něco čím nejste (protože nikdy nevíte, proč se o to něco tak moc stará:-)). Prostě film zajímavý v každém okamžiku.

Jeden svět nestačí (1999)

Akční, vtipná, milá bondovka s gentlemanským Brosnanem a neodolatelně půvabnou a překrásnou Sophií Marceau. Vlastně (abych byl upřímný), ta 4. hvězdička je za Sophii...

Hlava-22 (1970)

Krásně zrůdný a absurdně smutný film (ne)jen o válce. Některé principy se opakují i v normálním životě.

Poslední legie (2007)

Jednu hvězdičku dávám ze soucitu a za častý (a nechtěný) humor.

Profesionál (1981)

Pro mě nejlepší Belmondo, jaký jsem kdy viděl (a to jsem jich viděl hodně). Nádherný příběh podtrhuje ještě nádhernější hudba mého favorita Morriconeho (Le Vent Le Cri mě skoro vždy rozbrečí). A ten konec...