Kozí příběh - Pověsti staré Prahy

• Slovensko Kozí príbeh - Povesti starej Prahy (více)
všechny plakáty

Veselý příběh vypráví o Kubovi a jeho neustále žvanící Koze, kteří přivážejí vejce na stavbu Karlova mostu. Láska k městské dívce Máce zavede Kubu až k práci na legendárním Staroměstském orloji. Celý příběh je protkán tajemným osudem chudého studenta Matěje z Faustova domu a dalšími pověstmi a strašidly středověké Prahy. Kromě skvělých hereckých výkonů Jiřího Lábuse a Matěje Hádka si "Kozí příběh" - první český 3D animovaný film - vydobyl pověst filmu se zvláštním a svébytným výtvarným pojetím, které si získalo přízeň i u zahraničních diváků. Film byl nominován nza výtvarný počin i na prestižní filmovou cenu "Český lev". (oficiální text distributora)

Psema

Jak už tu někdo podotkl - strohá animace z období "sto let za opicema" je v případě Kozího příběhu tím nejmenším problémem. Mnohem víc mi scházely opravdu vydařené vtipy, jakákoliv dějová kostra a alespoň jeden moment překvapení. Film vypadá jako kdyby na něm Tománek makal na zaprášené 486ce, všudypřítomné kozy (nejde jen o Lábusovu otravnou variaci na shrekovského Oslíka) mi vnukly myšlenku, že si pan režisér kompenzuje pár nenaplněných snů z dětství a atmosféra? Ta by fungovala v případě, kdyby se každých deset minut neměnil feeling filmu podle toho, jak se to hodí "paní náhodě". Doporučuji přibalit s sebou při cestě do kina pár plechovek piva a možná se budete bavit. Pokud se ale chystáte prožít Pověsti staré Prahy s hrdlem na suchu, raději zkuste vymyslet zábavnější (či alespoň) koukatelnější alternativu. Pusťte si třeba Macha a Šebestovou. ()

Hellboy

První veřejné promítání definitivně dokončeného filmu. Kozí příběh bych shrnul tak, že jsem se skutečně dost nudil a nebavil. Nejproblematičtější je scénář, který považuji u filmů za obvykle nejpodstatnější část. A právě scénář všem snahám o povedený film podráží nohy. Animace, která je pochopitelně u animovaného filmu středem zájmu většiny diváků. Nesrovnával bych jí s ničím z americké produkce, na to je příliš jiná. ()

rikitiki odpad!

Už hrozně dlouho si přeji, aby někdo natočil film podle Starých pověstí pražských. Jsou tak nádherně ponuré! Taky magické. A někdy i psychologické. ------ Mojí oblíbenou je ta o moru a černém kocourovi. Trochu připomíná Poea. Mladý, zajištěný, milující se manželský pár si šťastně žije a mají i věrného majordoma, který se jim o všechno vzorně stará. Život je nádherný, plný krás, postele jsou rozházené a ve spíži je spousta jídla a dobrého vína. Tu náhle propukne mor. Radovánky skončí, ulice jsou plné kár naložených mrtvolami a lidé už jen šeptají. I mladý pár se zklidní a začne myslet na poslední věci. Požádají sluhu: "Kdyby se nám něco stalo, necháme ti dům, ale postarej se o děti." Sluha jim to slíbí. Zanedlouho zazní umíráček i nad tímhle ještě před nedávnem rozezpívaným domem. Ztuhlé a plné skvrn vynášejí mladé manžele na umrlčí káru. Sluha je jde doprovodit na poslední cestě a pak se vrátí domů, kde se k sobě choulí dvě ustrašené děti. ___ V domě už sice nikdo nezpívá, ale pořád je plný bohatství. Krásný nábytek, benátská zrcadla, stříbrné poháry a truhlička se zlaťáky. A jen dvě děti stojí překážkou. Kdo by se v době moru o to staral? Stačí dva hřebíčky zatlučené do malých zlatovlasých hlaviček a majetek, kterému sloužil, mu už teď říká pane. Ze slušnosti šel vyprovodit i dva sourozence, u kterých nikdo nebude zkoumat, jestli jim pod loknami nenahmatá ostrý hřeb. ____ A pak se vracel domů. Do svého domu! Jak si tak pyšně vykračoval morovými ulicemi, najednou zahlédl pohyb. Něco velkého černého se mihlo těsně za ním. Přidal do kroku. Temná šmouha taky a začala se zvětšovat. Černý kocour! Kocour tak velký, že to snad ani nemohla být normální kočka. Sluha začal utíkat. Kočka taky. Přibližovala se, stíhala ho. Pak jeden skok a zachytila se mu drápy na rameni. Zaleskly se tesáky. Hryzla ho do tváře. Začala drásat. Sluha se bránil rukama, ale marně. Černý kocour na něm tancoval a při každém tanečním kroku vykousl jeho tesák nebo vydrápl jeho dráp kus sluhova masa. "Pomozte mi, prosím, pomozte mi, ten černý kocour mě zabije," křičel sluha na netečné, morovou nákazou otupělé lidi kolem sebe. Nikdo mu nepomohl. ____ Sluha se zoufale bránil a přitom se snažil ustupovat. Šel pozpátku, až najednou - ale možná že to ani nepocítil, protože kocour ho stále sekal ze všech sil - se ocitl na nábřeží. Možná jen jemný tlak zábradlí, do kterého se opřel. A při neustálém boji proti černé zhoubě se svítícíma očima přes zábradlí přepadl do Vltavy. Ještě s sebou zmítal, když se nořil pod její hladinu, ale to trvalo jen pár chvil. Pak se přes něj řeka přelila a plynula si dál svým rozvážným tempem. _____ Lidé na nábřeží na chvíli vytržení touhle podívanou z trudomyslnosti morových časů se po sobě udiveně podívali: "Co to křičel?" "Něco o černém kocourovi.." "To je zvláštní, vždyť tu přece žádná kočka není. Jen ten chlápek, co tak divně poskakoval a pak se utopil ve Vltavě." Potřásli hlavou a šli dál v zamyšlení, koho mor dostane příště. ___ Jo, tak tohle v tomhle pokusu nedostanete. Jen příšernou animaci, proticírkevní agitaci jak z padesátých let, jednu neslušně kozatou ženskou, co nosí hřebíky ve výstřihu a zoofilní poměr s kozou. Je to tak trapný, že jsem zvládla jen půlku téhle hrůzy. () (méně) (více)

Pepinec

Nemám ani tak problém s příběhem koz, rád v tom vidím jasnou metaforu. Mou mysl zaměstnávají spíše úvahy nad zdejšími názory, podle nichž si film nezaslouží více než maximálně jednu hvězdičku proto, že neví, komu je vlastně určen. Asi pro ty, kteří se na něj podívají, ne? Já vám tedy nevím... Parta nadšenců se snažila udělat něco pro českou kinematografii, aby si ve světě všimli, že u nás točíme i něco jiného než melancholické válečné serenády nebo zhulené komedie, a ono se to hned hází do koše mezi odpad. Nikomu neberu jeho vkus, ale před Kozím příběhem v televizi běžela Lovecká sezóna, a to by mě vážně zajímalo, čím je dvakrát lepší než toto...? ()

Terva

Ponořil jsem se do příběhu Kuby a jeho ukecaného kozla a čekal jsem co z toho bude. Bohužel, slabota. Koza je nejen ukecaná, ještě je alkoholik a v neposlední řadě se chce z Kubou pářit (Ani nevím jak se tato úchylka jmenuje). A dialog? Praha je Praha, ale chlívek je chlívek.Chlapi, neposílejte mi na stavbu slepce!!! Já tedy slepec nejsem...animace je ubohá, dialog hrozný, příběh pokulhává a jediné co musím pochválit je kamera, která prolétá soukolím orloje, to je povedené, ale jediné co mně zaujalo. ()

• Tvůrci filmu poněkud nezvykle neoperovali s podporou Státního fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie ani žádného jiného českého grantového systému, ale pouze s malou podporou programu MEDIA. Finanční prostředky proto získávali i z podpůrného prodeje triček, knížek či hraček se související tematikou. (JoranProvenzano)
  • Film v českých kinech zhlédlo téměř 350 000 diváků, prodalo se více než 33 000 jeho kopií na DVD a Blu-ray nosičích a byl přeložen do přibližně dvaceti cizích jazyků. (JoranProvenzano)
  • Pro Kozí příběh bylo nahráno přes 21 000 samostatných zvukových efektů a ruchů. (blitzer)

Koza nostra

Koza nostra

13.07.2006

Animovaných filmů není nikdy dost... Ne, znovu. Kvalitních animovaných filmů není nikdy dost a tím spíš, když se jedná o naše animované filmy, ve kterých jde hlavně o příběh, a až na dalším místě o… (více)