Stáhni mě do pekla (2009)

Sam Raimi musel mať poriadne fekalistické detstvo. Nasvedčujú tomu jeho bijáky z 80-tich rokov, kde sa nevyhnete scénam typu upadnuté ucho do omáčky, rozskanie desiatok ľudí záhradným kosákom a pod. A o necelých 20 rokov sa pavúči režísér rozhodol znovu niekoho napnúť a vystrašiť v jednom. To sa mu šak až tak úplne nepodarilo a vznikla z toho preplácanina, ktorá sa chvílu hrá na horor a chvílu na paródiu čo nemôže mať nič oné, len rozporuplný výsledok. Tieto dva aspekty majú skrátka k sebe tak blízko asi ako porno zo 70.tich rokov a prvá séria Teletubies. Nie vážne. Na Raimiho dosť slabý výkon až na pár wtf scén (hovoriaci kozel, prenasledujúci démon, sexy cigánka a jej manéver menenia zubnej protézy..) je to pekná nuda ! Možno je to moc subjektívne, ale príde mi to ako výsmech hororovej kultúre. Nikdy ma tieto Samove prd´n´kill moc nebrali. Ale tá cigánka bola vážne sexy to sa musí nechať.

Frozen (2010)

Viac menej one man show o troch ľuďoch v prostredí lyžiarskeho zjazdu, kde sa na skupinku, ktorá sa práve vydáva na posledný zjazd, zabudne a oni sa ocitnú sami uprostred noci uviaznutí na vleku vo výške niekoľko metrov. Okrem toho sa blíži snehová búrka a všade je zima. Aby toho nebolo málo, blíži sa k ním parta veľmi hladových vlkov, ktorí ich nespustia z očí. Frozen je béčko ktoré však miestami pôsobí dosť ačkovo a jediné čo to všetko kazí je veľký počet nelogickostí (skok z niekoľkých desiatok metrov, vlci útočiaci vo dne i v noci,povolené šrobiky..). Aj tak sa však jedná o celkom napínavú záležitosť, pri ktorej si minimálne 2x poviete ako vám je dobre, v teple domova. Hlavná parta je zo začiatku mierne nesympatická, postupne sa však nedá s nimi nesúcitiť. Niečo také by sa predsa mohlo stať každému (alebo nie ?). No asi ani nie, a keby aj ano určite by som si zobral so sebou mobil. Ku koncu je to už trochu naťahované a diváka to prestáva držať v napätí tak ako prvá polovica, no znovu sa to trochu pohne. Koniec je však bez soli a cukru, presne tak ako si ho 90p divákov predstaví. Škoda. Nebyť tých chýb a trochu dlhej stopáže s divným koncom, mohlo sa jednať o kandidáta na béčko roku. V tomto prípade to môže dostať maximálne nálepku béčko mesiaca.

Rallye smrti 2 (2010)

Nestáva sa často, aby sa béčková záležitosť priblížila nejakému bijáku. Death Race 2 sa to podarilo na plnej čiare. A to aj bez Stathama či výššími nákladmi. Príbeh nieje vôbec nudný, naopak, hneď v prvých minútach ponúka kvalitnú akciu v podobne naháňačky s fízlami to však nedopadne pre hlavného hrdinu Luka najlepšie a ocitne sa v base. Tam sa medzitým začínajú smrtonostné sútaže na život a na smrť, aby sa jednej televízie zlepšily ratingy. Tie sú však stále nízke a tak hlavnú mrchu reportérku napadne nový nápad. Death Race. Spinoff ako sa patrí, kde sa dozvieme všetky okolnosti vzniku slávnej tv show. Okrem prekvapia aj niektorí herci ako napr. Trejo (machete). Len škoda že okolo závodov sa to začalo točit až v polovici filmu, avšak aj tak je to film, kde sa stále niečo deje a tak mu odpustíte pár nelogickostí, či menšie efekty. Jediné čo trochu zamrzí, že posledná štvrťhodina, ktorá musí jasne nadviazať na prvý film a teda koniec môže byť pre niekoho ľahko nestráviteľný.

Resident Evil: Afterlife (2010)

Návrat režiséra skvelej jednotky, Paula W.S. Andersona sluboval že sa po nevydarenej dvojke a o niečo lepšej trojke konečne dočkáme Resident Evila so všetkým čo k tomu patrí. Žial skutočnosť je trochu iná. Napriek tomu že film sa dobre pozerá, scenár je jedno klišé za druhým. Aby toho nebolo málo prvá polovica filmu je viac menej len o hľadaní Arkádie, ktorá sa nakoniec aj tak vyskytne úplne niekde inde. Najhoršie však je to, že zombies tu hrajú len akúsi vedľajšiu koľaj, ano sem tam sa postavia preživším do cesty aby im ukusli pár končatín ale to je asi tak všetko. Celkom slušná poprornovka s tupým scenárom a pre niekoho wtf koncom, ktorý v divákov vyvolá niekoľko rozporuplných pocitov.

Pohřben zaživa (2010)

Buried sa nedá neporovnávať s Boylovým 127 Hodin. Oba filmy sa zaoberajú tým istým - prežiť. Zatiaľ čo 127 hodin ponúka reálny príbeh a musí zaujať kamerou, prírodou a hercom, aby dokázal udržať divákov po celý čas, Buried je klasická dráma, ktorej cieľom je improvizovať a ponúknuť divákovi niečo, čo ho udrží po celý film v napätí. To sa pochovanému Reynoldsovi a režisérovi Cortésovi podarilo a človek sa naozaj ani chvílu nenudí. Lenže na rozdiel od druhého spomínaného snímku, nepôsobí príliš reálne a pár scén spôsobí masívny WTF? efekt, čo je len na škodu. Pri takýchto filmoch ide hlavne o reálne zobrazenie a vcítenie sa do hlavného hrdinu aby ste prežívali všetky tie muky s ním, to sa Buried nepodarilo zatiaľ čo "Aronovi Ralstonovi" ano, tomu som veril každú strasť, smútok či psycho rozpoloženie. Napriek tomu všetkému je Buried kvalitný film, v ktorom si každý nájde niečo a určite nesklame. Problém je že je to klasická jednohubka, ktorú na tretíkrát (hlavne kvôli wtf scénam) nebudete schopný znovu dopozerať do konca.

127 hodin (2010)

Po traileri som čakal niečo viac patetickejšie. Naštastie po maximálne nadcenovanom Milionárovi z chatrče sa Danny Boyle rozhodol priviezť na svet príbeh podľa skutočnej udalosti, tak ako sa naozaj stal. Solidne naturalistický one man show o mužovi, ktorý "takmer" na všetko len kašlal a užíval si života po svojom, počas osudného dna však skončí uväznený pod balvanom a dochádza mu voda, aby toho nebolo málo nikomu nepovedal, kde vlastne ide. Niekoho by to mohlo menej baviť už len preto, že vie (vo väčšine prípadov) ako to celé skončí, napriek tomu však ide o nervy drásajúci film, a hlavne prvá a záverečná čast je dokonale natočená a zahraná a celkovo dúfam že film získa aspon 1 Oskara. Aspon za výkon Jamesa Franca, ktorý tu podáva doposial životný výkon a za kvalitné audiovizuálne prevedenie, ktoré filmu ešte viac dodáva emócie a zlepšuje celkový výsledný zážitok. "There is no powerful force on the earth more, than will to live". Oproti Buried reálnejšie, citovejšie a hlavne lepšie natočené.

Počátek (2010)

Od Počiatku zrejme každý čakal niečo iné a výsledok to len potvrdzuje. Príbeh sa dal urobiť na sto spôsobov a Nolan si vybral ten menej fantastický, no napriek tomu sa mu podaril natočiť kvalitný blockbuster, ktorý netrpí klišé ani nedostatkom akcie i keď koniec je naozaj zdĺhavý. Herecké podanie DiCapria, Levitta a Ellen Page viac než nadpriemerné a hudby v podaní majstra soundtrackov, Hanza ZImmera opäť megalomanská. To všetko však mierne zráža fakt, že to mohlo byť aj lepšie. Každopádne pre Nolana ďalší schod do neba.

Predátoři (2010)

Parta najdrsnejších vrahov sa ocitne v tajomnej džungli, zatial čo sa snažia medzi sebou nepovraždit a príst na dôvod prečo tam sú, ich z džungle pozorujú dva druhy predátorov, ktoré sa medzi sebou nemajú príliš v láske ale oboje majú jednu vec spoločné - lovenie ľudí. A tak sa začína kolotoč udalostí (podobný tomu z Predator) v ktorom všetkým pôjde o prežitie. Ako si už každý domyslí, nie všetci to prežijú ak vôbec niekto. Scenár netrpí žiadnymi bolesťami, jediné čo môže mierne zaskočiť je smrť prvého vraha (kto by to bol čakal) a trochu zbytočná účasť Morpheusa, ktorý tam bol len od toho aby sa naši preživší dozvedeli niečo viac o predátoroch. Celkovo sú ale ostatné postavy celkom dobre vybraté a všetci až na hlavného Ramba, čoby profesionálneho vojaka, Royceho, ktorý by si ostatných mohol kludne strčiť do vačku. Po rozporuplnom AVP a ešte rozporuplnejšom AVP 2 prichádza pokračovanie predátorov tak ako si ich každý prial. Okrem celkom nadpriemerného scenára sa dozvieme znovu niečo viac o mytológí a objavíme ich mazlíčkov. Koniec trochu zamrzí a tiež fakt, že jedna postava tak trochu kamarádi s predátormi a tak trochu im dohadzuje korysť. Film, na ktorý sa oplatilo čakať, síce to Arneyho zo stoličky nepostaví ale to ani neni treba.

Robin Hood (2010)

Najťažšie sa hodnotia tie filmy, o ktorích ste boli až do prvého pozretia presvedčení, že pomocou výborného režiséra sa nedá natočiť zlý film, potom ale príde mierne sklamanie a pocit že sa z toho dalo vycucať viac. Ridley Scott a Russell Crowe sa snád pre seba narodili. Vyšlo im to v Gladiátorovi, Americkom Gangstrovi a nielen to. Ale raz musel prísť film, ktorý nebude tak úplne zlý ale ani dobrý. Robin Hood je skrátka len prequelom k legende o zbojníkovi a napriek tomu že tu máme epické boje, velkú lásku, rozmanité lokácie a opäť bravúrnych hercov (Russell stáre nezostárol) sa neubránite pocitu že sa pozeráte na niečo lacné, nudné a druhý krát to už ani nebudete chcieť vidieť. Keď prekusnete fakt že to mohlo dopadnúť oveľa lepšie a zabudnete na všetky WTF scény (vylodenie), dostanete celkom pozeratelný film, ktorý ponúka celkom slušnú porciu akcie, nezabudnite si však popcorn, možno práve vďaka nemu ostanete do konca.

Saw 2 (2005)

Takmer také dobré ako jednotka ale začína tu niečo škrýpat. Scenár sa nezaobišiel bez WTF momentov a viac krvi, čo začínalo dávat jasne najavo moto hollywoodskych pokračovaní, viac akcie, viac krvi... Príbeh bol minimálne taký dobrý ako u jednotky. Máme tu skupinu ľudí, ktorí postupne zistujú že ich čaká hra o prežitie a postupne zisťujú súvislosť medzi nimi a prečo sú vlastne v hre. Ale v tomto prípade je koniec bez akejkoľvek šokujúcej pointy.