Případ číslo 39 (2009)

Kruhom to vlastne všetko začalo. Rodinka sa stará o malé dievčatko, väčšinou s pohladom anjela, z ktorého sa neskôr vyvynie vražiaci satan. Niektoré filmy vyšli (Orphan) ale Case 39 má od toho ďaleko. A to hlavne kvôli nepresvedčivému hereckému umeniu Renée Zellweger (ktorá sa do hororu vôbec nehodí) a prestrelenej stopáži. Ani pár hororových scén a Jodelle Ferland čoby malá mrcha nepomôžu k tomu aby som film odporučil. Pre tých, ktorí majú radi filmy podobného kalibru, rozhodne odporúčam Orphan, ktoré je reálnejšie, kvalitnejšie zahrané a predovšetkým lepšie.

Jánošík - Pravdivá historie (2009)

Pravdivá história ?! Ale vôbec nie. Je to len ďalší film o Jánošíkovi a jeho živote, tentoraz však ešte komornejšie a bez akéhokoľvek príbehu. Juraj Jánošík po tom ako zachránil Tomáša Uhrovčíka, sa pridáva do jeho zbojníckej party a nakoniec aj stáva novým vodcom. Okrem toho že vie válat ženy v snehu a žuť trávu nevie v tomto filme nič iné, alebo sa aspoň k tomu nedostane. Tých pár "akčných" scén v ktorých vystupuje sú buď trapné alebo úplne pre film bezvýznamné. Za najväčší problém tohto filmu nevidím nedoladený dej (scenár sa údajne písal 7 rokov), ani to že Jánošík je tu vykreslený ako kxrevník a chlapík, ktorý si chce niečo dokázať ale to, že Jánošík je pojem minimálne u nás a jeho vykreslenie vo filme je dosť iné. Od divných hereckých výkonov, otrasnú kameru až po scenár. Jediné čo stojí za to je príroda a zvyky dedinčanov, ktoré sme už aj tak v dalších x filmoch videli. Nazáver musím skonštatovať že som trochu sklamaný. Avšak tam kde sa Bátorička kúpala v bylinkách a na svoje "špinavé" skutky si volala čarodejku, tam aspoň Jánošík pôsobí celkom reálne až na tie mrtvé deti a rozrezané pupky aj celkom naivne.

Cesta (2009)

Otec (Viggo Mortensen) sa vydáva so synom cez postapokalyptický svet za nádejou a novým životom. Vo svete, kde je príroda zdevastovaná a posledné stromy umierajú, zvieratá sú dávno vyhynuté a z preživších sa stali buď pitliaci a gangy alebo krmivo, to nieje vôbec ľahké. Film postupne ponúka pár flashabackov, v ktorých sa spoznávame so životom muža pred apokalypsou ale aj počas nej, okrem jeho ženy tu dostáva priestor aj samotný syn. Film nieje akčný, ale sledovať boj o prežitie je dosť depresívny na to, aby zaujal. Nič viac však od toho nečakajte. Bez hereckého výkonu Mortensena a presvedčivého zobrazenia postapokalyptického sveta by film obstál na B. Celkovo sa ale jedná o príjemne depresívny počin, ktorý sa snaží zachytitť skutočné jednanie ľudí v krajnej situáci, a je len na vás či sa prispôsobíte a predstavíte si sami seba v danej situáci alebo odídete z kina od nudy.

Otčím (2009)

Zvláštny chlap hľadá novú rodinu, tú nájde a všetci sú šťastní a veselí. Teda až na Michaela (Penn Badgley), ktorému akosi "otčím" nevonia a po tom, ako sa v susedstve stane divná vražda a naviac jemu zmizne pravý otec, sa rozhodne ho preklepnúť. Postupne sa vynárajú nové skutočnosti a ale ešte viac mŕtvol. Dej sa na nič nehrá, od začiatku je pevne daný a my vieme ako to celé skončí. Oproti Disturbii je film nuda a nuda, ktorá sa síce zo začiatku hrá na niečo väčšie, ale nakoniec dostaneme len priemerný základ a nič viac.

Orphan (2009)

Po strate nenarodeného dietaťa sa idilická rodinka rozhodne pre adopciu. Zo začiatku vyzerá všetko ok, ich malá Esther pekne maluje, je poslušná a hrá rad na klavíri. Postupne sa však odkrívajú fakty, ktoré by mohli Esther skompromitovať a z anjela sa stáva dieťa zabiják. Film má celkom dlhý rozjazd a priemerné herecké výkony až na samotnú Esther. Niektoré akože "lakacie" scény vôbec nevystrašili, tak ako mali a celkovo sa jedná skôr o thriller ako horor. Viac mrtvol by nezaškodilo a tiež menej kliše záležitostí (manžel čo verí radšej malému sirotku, ktoré pozná pár dní ako svojej vlastnej manželke, decká, ktoré celú dobu taja, že ich sestra je vrah..atd..) ale aj tak sa jedná o príjemnú záležitosť, ktorá svojou pointou zabije všetky predstavy o konci, aké ste mohli mať.

Závrať (2009)

Milion x ohraná tá istá téma len pokaždé s inými hercami a jedným preživším na záver. Vertige spĺňa všetko toto a ponúka aj viac. Tam kde Pach krve (hlavne dvojka) stroskotal na trapných kliše situáciach sa Vertige tvári rozumnejšie a servíruje nám poctivú dávku napätia a strachu. Zatiaľ čo prvá polovica je viac menej ukážka krásy balkanskej vrchoviny, druhá polovica prináša klasický slasher horor, kde sa parta mladých snaží zachrániť, no nie všetkým sa to podarí. Po všetkých tých Wrong Turnoch, príjemné prekvapenie, ktoré sa na nič nehrá a svoj účel spĺňa brilantne. Rozhodne jeden z najlepších hororov súčastnosti, minimálne.

Posel (2009)

Will (Ben Foster) a Tony (Woody Harrelson) majú job, ktorý by asi barz kto nechcel. Oznámiť rodine smrť bližného z vojny. Nie vždy to je ľahké a nie vždy to dopadne najlepšie. Príjemné prekvapenie, ktoré ťaží najmä z dobrých hereckých výkonov a slúšného scenára obohateného o reálne skúsenosti danej profesie.

Zombieland (2009)

Je to mutant, ktorý si nevie jasne vybrať smer. Chvýľu to je komédia, chvýľu horor a chvýľu teenage romantika, čo by nemuselo chutiť úplne všetkým. Úvodných 10 minút patrí medzi to najlepšie z celého filmu a pravidlá prežitia sú toho len dôkazom. Celé to je vlastne len o skupinke preživších, ktorí stretnú druhých preživších a spolu sa vyberajú do zábavného parku v LA, kde sa údajne nenachádzajú žiadne zombie..Pochybujete? Máte prečo..každý asi tuší že to bude nakoniec úplne inak. Herecké výkony sú dobré, Woody H. potešil., Abigail tiež, ale stále mi tam niečo chýbalo..prvá vec - málo deja.. Polovica filmu sa sústreduje na nejakú cestu po dialnici, druhá polovica je pestrejšia..hrdinovia stihnú navštíviť preživšieho Billa "Fuck" Murraya, v tejto pasáži to zkĺzne do nekompromisnej nudy a hoci koniec to trochu zachráni, nie toľko aby som filmu pridal aj tie posledné hviezdičky.. Ak bude dvojka, dúfam že bude obsahovať viac zombies, viac komédie a hlavne viac deja.

Twilight sága: Nový měsíc (2009)

Neviem čo je horšie. Či fakt, že herecké výkony a príbeh sú na tom ešte horšie ako v Twilighte, alebo to, že film úspešne obsadil rebríčky a prekonal filmy ako Temný rytier a podobne. Poďme od začiatku. Bella rieši svoju starobu, bojí sa že by ju jej Edward na staré kolená opustil a preto ho presvieča aby ju premenil na jednu z nich. Ten nesúhlasí a všetko sa ešte zhorší vo chvýli, keď Jasper (Edwardov brat ?!?) sa pokúsi napadnúť Bellu. Cullenovci odchádzajú a mne na hodinách ukazuje niečo cez pol hodiny ukrutnej nudy plnej sterotypného pátosu, potom prichádza na rad "časť" kde si Bella uvedomuje že hoci nemôže bez Edwarda byť, mala by si nájsť ďalšiu zábavku. Tú najde v naj kamošovi Jackobovi (Taylor Lautner) ktorý celé dni maká na svojom tele pri kácaní dreva a ešte má čas aj na Bellu. Po dlhších telenovelových scénkach sa zlbižujú..no ejha..prichádza Edwardova rodina oznámiť Belle, že Edward je v smrťelnom nebezpečí..a to je asi tak všetko..plus pár rádoby napínavých scén z Talinska, ktoré to ešte viac pochovávajú. Dvojka je blbšia vo všetkých smeroch a keď si k tomu pridáme otrasné herecké výkony (hlavne Lautner, ktorý si zrejme pomýlil modeling s filmom), totálne klišé kecy sprevádzané tými najotrasnejšími scénami aké mohli vzniknúť, mohlo vzniknúť iba niečo tak odporné ako Nový mesiac. Film, ktorý sa stopercentne oplatí nepozrieť.

Paranormal Activity (2007)

Hodnotiť tento film nieje vôbec ľahké. Na jednej strane je to horor, ktorý plní svoju podstatu - vystrašiť a pritom spĺňa všetky podmienky pre vytvorenie kvalitnej hororovej atmosféry (poltergeist v dome, psychadelické zvuky uprostred noci, mladý pár postupne šalie, slušná gradácia deja a hlavne zaujímavú "pointu") ale na strane druhej je to len ďalší "akože" pravdivý príbeh, kde sa neberie kvalita až tak do úvahy, výsledkom sú nelogické situácie nelogicky založených ľudí (vyhánač duchov, ktorý sa bojí démona WTF?!). Nieje to až také zlé ako to všade zhadzujú, dokonca lepšie ako samotný toľko ospevovaný Blair Witch, avšak na "najstrašidelnejší film" všetkých čias to je sakra málo. Možno by som aj tvorcom dal za pravdu, keby som si film vychutnal v 3D kine, ale aj tak sa mi zdá celý ten marketing až príliš smradlavý aby to bola pravda. Koniec bol rovnako prekvapivý ako šokujúci a vlastne skončilo to tak, ako asi aj všetci mysleli že to skončí. Každopádne som si to pustil o pol noci a musím povedať dávno, som sa tak pomaly nenadychoval a to je čo povedať. Jednoznačne minimálne film mesiaca, možno roka..nie však najstrašidelnejší.