Andělé a démoni (2009)

Zavoláme do USA, ať přijede do Vatikánu Tom Hanks udělat pořádek s tím bordelem. Pohodová záležitost ve slušném tempu. Někdy musel člověk vypnout půl mozku, ale jinak to šlo. Myšlenka propojení víry a vědy by stála za hlubší zamyšlení. Úplný závěr se mi líbil. Sice zakomponování vrtulníku byl úlet, ale Ewan McGregor to dohnal zase jinde.

Proroctví (2009)

Hra s čísly + tajemno téměř vždy zaujme, bohužel se objevují milionkrát omšelé motivy (např. mrtvá maminka + opilí tatínek). Dialogy jsou přiblblé a dějová linka scenáristicky pokulhává. Atmosféra se postupně zlepšuje, ale kazí to nesmyslným chováním třeba vedlejší postava. Důležité věci, které se v ději postupně odhalí jsou snadno předvídatelné. Tři pěkné scény to nemohou zachránit. Závěr s nechutně přeslazenými řečmi, kombinovaný s celkovou debilitou - králíčci, pozdrav táty se synem, morální účtování s lidstvem....."chce se mi zvracet"!

Rekviem (2006)

Pomalé a bez náboje.

Krabat: Čarodějův učeň (2008)

Kvalitní evropský temný příběh, který jde jiným směrem ve svém pojetí než ostatní srovnatelné americké snímky. Krásná příroda v kombinaci s realistickým prostředím vytváří správný mix zvědavosti a napětí, které drží pozornost diváka. Neuvidíte jen efektní triky, které zakrývají častokrát vyprázdněnost děje. Hlavní pozornost je směrována na hrdiny příběhu, kteří jsou zajímavější než ty největší kouzla.

Stáhni mě do pekla (2009)

Vybalancovat horor a komedii je velmi obtížné. Matadorovi Raimimu se to skoro celý film dařilo. Ke konci už to bylo trošku přestřelené, ale budiž. Chybělo lépe udělané finále. S Lamii (ducha) se dalo vytřískat víc. Snad zlý duch dostane více prostoru ve druhém díle. Celkově jde o nadprůměrnou a řemeslně dobře zpracovanou podívanou.

Summer (2008)

Smutné vyprávění o lidské bolesti. Klady jsou hudba a Robert Carlyle. Prakticky není co vyčíst, jenže ve druhé polovině to je klidný dojezd do cíle bez emoci - 3,5 * .

Domov aneb Kam směřuje naše cesta (2009)

Ve snímku je shrnuto vše podstatné o ekosystému naší planety a činnosti člověka na ní. Nedozvíme se nic nového, ale vše je pěkně, jednoduše a přímočaře vysvětleno i na názorných příkladech. Jiný ekodokument Nepříjemná pravda jde přece jen více k podstatě problému. Transparentně je vysvětlen princip vody - její koloběh a nenahraditelnost pro lidstvo, bylo to pravdivé. Většinou kamera snímá z ptačí perspektivy. To dodává snímku zvláštní kouzlo. Shlédnutí doporučuji panu Klausovi.

Johnny Mad Dog (2008)

Film o paravojenské jednotce dětských bojovníků v Libérii. Kdo viděl Město Bohů, tak ho těžko rozhodí válečné nechutnosti v Africe. Když pomineme extrémní prostředí ve kterém se nacházejí děti, tak příběh už tak perfektní není. Jsou v něm dva nebo tři zajímavé momenty, ale jinak je to lineární děj s fádními dialogy. Chyběla mi hlubší zápletka.

Nanking! Nanking! (2009)

Vizuálně úžasné. Jde vidět preciznost v každém záběru. Asijská válečná událost je srovnatelná v krutosti třeba se Stalingradem. Nanking stojí vidět už jen s toho důvodu, jak je jinak natočený. Násilí s bezpráví je zobrazeno, to se však odráží ve formě psychologické agónie oběti. Americké heroické eposy, ruské epochální bitvy nebo evropské realistické snímky - každý přináší originální pohled na 2. světovou válku. Na to, že jde o válečnou tématiku, tak je děj lyričtější (i když dějová linka tam je). Co se týče brutality a explicitního násilí, tak to není tak hrozné. Třeba sovětský film Jdi a dívej se je daleko drsnější. Příběh je někdy táhlý a skoro nudný, nedokáže udržet tempo dvě hodiny. Čisté 3 * .

Poslední skotský král (2006)

Vysoce kvalitní podívaná s originálním diktátorem a jeho rádcem v politickém a historickém kontextu Ugandy. Oceňuji závěrečné informace s dobovými záběry. Co mi vadilo byla zbytečná zápletka ve které nechyběla žena. Tento motiv je už hodně profláknutý, ale jinak velmi dobré.