Abraham Lincoln: Lovec upírů (2012)

Sem tam nějaká ta historická událost pro uvěřitlenost, jinak bezúčelné bitky zabalené do směšně závažného obalu. Kdyby Bekmambetov zahrál spíše na strunu guilty pleasure, mohlo to dopadnout jako Jeníček a Mařenka. 4/10

A co teď? (2011)

Snímek vykresluje poetický, místy ale děsivě skutečný portrét zapadlé vesničky ležící v zemi, kde se již řadu let občané vraždí pouze kvůli odlišnému vyznání. Autorka tragikomicky konfrontuje módní náboženskou segregaci s lidským rozměrem věci skrze optiku ubohých žen, které musí po skončení bojů své druhy pochovávat. Na pacifistickou strunu zahraje v okamžiku, kdy rozličným ženštinám dojde trpělivost, spolčí se s místními duchovními a typickými ženskými zbraněmi násilnosti ukončí. S trochou nadsázky Slunce, seno a granátomet. 9/10 [KVIFF 2015]

Aferim! (2015)

Výpravný film o rumunských cikánech plný rumunských pořekadel, rumunské hudby a neustálého rumunského klábosení. Jen těžko by mohl být ještě rumunštější! Ačkoli nejsem žádný expert přes místní dějiny, myslím, že rumunský národ i jeho tradice byly vyobrazeny věrně a bez předsudků. I přes téměř dvouhodinovou stopáž jsem se nenudil. 7/10 [KVIFF 2015]

Alexander Veliký (2004)

Až na umělou maminku Angelinu Jolie to dopadlo nad má očekávání. Ano, i zde začínáme a končíme horentními bitvami s krví cákající daleko za kameru, Olivera Stona ale na tomto námětu zřejmě zaujalo něco jiného. Většinu času se totiž věnuje Alexandrově životu a důležitým vlivům na jeho osobnost. Tím otevírá divákovi okno do starověké palácové politiky, intrik proti králi, mocenských bojů a spiknutí. V důsledku z filmu odcházíte s mnohem praktičtější představou, jak se za Alexandra vládlo, než z hodin dějepisu. Přesto si ale nemohu odpustit faktické připomínky k tomu, jak si Američan představuje starověk. K délce se nebudu vyjadřovat, neboť jsem vědomě šel na tu delší verzi. Vím ale, že 3 hodiny jsou dlouho a ta zkrácená zas mohla přestat dávat smysl. Hopkinsův epilog je navíc extrémně patetický. 7/4 [KVIFF 2013] [The Ultimate Cut]

Alpy (2011)

Nic komerčního, tohle je pravá filmařská ujetina. Celkem mě překvapilo, že tohoto počinu jsou schopni zrovna Řekové. Nicméně, musím předestřít, že tento film skýtá pro diváky i mnoho dalších překvapení. Kdo je tedy vyhledává a rád se nechává vykolejit, je zde na správném místě. Já se přiznám, že jako konzervativnější člověk jsem byl poněkud zaskočen. Tři hvězdičky za originální nápad (za zbytek dvě). [KVIFF 2012]

Americký prezident (1995)

Obyčejně sice romantiku nevyhledávám, herecky mě ale tento film zaujal. Duet Michaela Douglase s Annette Bening byl přinejmenším působivý, zvláště pak v kombinaci s politickými intrikami opepřenými přijemně neobratným humorem. S těchto motivů skládá Reiner mozaiku, která ačkoli ctí pravidla klasické hollywoodské romance, zároveň působí nesmírně civilně a nevyrumělkovaně. Snímek se také může chlubit jemně přepísknutou infuzí pravého amerického vlastenectví a typickým prezidentským sociálním moralismem. Výprava dokonalá, interiéry se povedly. 7/10

Ant-Man (2015)

Debut mravenčího muže na stříbrném plátně nedopadl tak špatně, jak jsem původně očekával. Je znát, že od prvních komiksových adaptací Marvel urazil dlouhou cestu a naučil se filmy vhodně vylehčovat situačním humorem. Výsledkem této evoluce je schopnost zabalit kdejakou předlohu do celovečerního hávu a úspěšně s ní rozptýlit znuděné obecenstvo v okurkové sezóně. Ant-Man tedy není dokonalý, rozhodně však také neurazí. Díky zbytkům legendárního herce Michaela Douglase a talentovanému Paulu Ruddovi v titulní roli si může chvílemi hrát na rodinnou komedii, ve dvou třetinách zrychlit tempo a závěrem nabídnout čistě akční rozuzlení. Skalní fanoušci samozřejmě také ocení různé drobné návaznosti a způsob, kterým se snímek vztahuje ke zbytku komiksového světa. 7/10

Apokalypsa v Hollywoodu (2013)

Navzdory nízkým očekáváním jsem se celkem dobře bavil. Film je sice plný debilních vtípků, americké stupidity, násilného zjednodušování a hollywoodské komerce. Na druhou stranu je na něm ale také vidět, že se při natáčení bavili i sami tvůrci. Proto je mnohem zajímavější sledovat různá camea a narážky na jiné filmy, než se zajímat o samotný příběh, postrádající jakoukoli originalitu, koncepci i téma. 5/10

Apollo 13 (1995)

Naprosto bezkonkurenční snímek, kterému nemám co vytknout. Nechybí špičková herecká sestava, realistické efekty, dobrá kamera ani příjemná hudba od Jamese Hornera. Zápletka je správně uchopena a vyvážena co do autenticity i zábavnosti. Toto se zkrátka povedlo. 10/10

Armageddon (1998)

Zajímavé sci-fi s tématikou konce světa a sebeobětování. Celý vznešený motiv záchrany světa navíc korunuje Bruce Willis, který z toho dělá trošku kovbojku ve stylu Die Hard....