Tak vzdálené (2014)

Holčičí emo-nuda poamericku. Film zprvu zaujme originální vizuální kompozicí, kamera se však úplně zkazí, když se nastálo přesuneme do třídy jakési americké střední školy. Jádrem pudla je neuvěřitelně nudný dialog o vztazích mezi sborem čítajícím zhruba dvacetkrát Avril Lavigne a dirigentkou, která podle výrazu v obličeji během filmu málem prodělala menopauzu. Pointa příběhu je přitom zcela všední a předvídatelná, a tak se film od ní musí snažit odvádět pozornost všemi dostupnými prostředky, zejména scénami, které jsou evidentně nadbytečné a slouží pouze jako časová výplň. 3/10 [KVIFF 2015]

Sbírka vůní (2013)

Audiovizuálně intenzivní snímek vlastním způsobem vypráví o chudobě a lásce k rodičům. Na počátku sice diváka zmate poněkud nesystematickou metodou expozice, poté však velmi přímočaře směřuje k závěru, který má zbytečně brutální tón. Bohužel jsem si nevšiml ničeho originálního. 4/10 [KVIFF 2015]

Kámoš (2014)

Úsměvná povídka o dvou stárnoucích kamarádech, které jednoho dne rozdělí žena. Film nám nejprve vymaluje téměř homosexuální svazek dvou osamělých staříků, z nichž následně udělá dokonalé osly ve společnosti něžného pohlaví. Závěr však podle mého názoru přišel příliš brzy, čímž snímek ochudil o hlavní pointu. 7/10 [KVIFF 2015]

Kanec kastrát (2014)

Tradiční zápletka, netradiční rozuzlení. Krásný zpěv doprovází neuvěřitelně zvrácený vidlácký příběh o zamilovaném eunuchovi. I přes skvělý scénář a slušnou režii by mě více potěšilo, kdyby film býval více pracoval s náznaky a nemusel nutně zobrazovat úplně všechno. 6/10 [KVIFF 2015]

Zasněžené stezky (2015)

Drama o odvykání lze natočit více způsoby. Tento snímek šel cestou subtilního výraziva, vybledlé kamery a mysteriózního scénáře, který se v příhodných chvílích opírá o prolínání halucinací s realitou. Pozoruhodná je také chemie mezi ústředními postavami a jejich herecké výkony obecně. Nelíbilo se mi snad jen, že závěr byl natolik podivný, že jeho interpretace zůstává otevřena veřejnosti. 7/10 [KVIFF 2015]

Filmový dobrodruh Karel Zeman (2015)

Dokument věrně přibližuje život i dílo legendárního filmaře a animátora prostřednictvím rozhovorů s jeho nejbližšími, ukázek jeho tvorby, historických záběrů z natáčení a soudobou demonstrací technik trikového filmu. Pozitivisticky tónované vyprávění mi celkově přišlo lehké, laskavé a jen místy až příliš čecháčkovské. 8/10 [KVIFF 2015]

Úžasný Boccaccio (2015)

Vím, že Dekameronů už tu je hodně, toto však byl můj první a nemohu říci, že by se mi úplně nelíbil. Film sice režií a střihem vykazuje prvky silného amatérismu a hudební doprovod v určitých momentech působí velmi uboze, dobře zvládnutá dynamika filmu a ucházející herecké výkony však od těchto nedostatků lehce odpoutají pozornost. Jediná zbývající věc, která mě tedy vysloveně bije do očí, je výprava spolu s kostýmy, které spíše navozují dojem, že renesanční Florencie byla krásně čistá a barevná, ačkoli realita musela být často mnohem vybledlejší a umazanější. 5/10 [KVIFF 2015]

Prach (2015)

Tento film mě totálně minul. Krásná výtvarná kamera sice měla něco do sebe, jinak to ale byl děs a nuda. Žádná pointa, jenom ubulené zírání do prázdna a do přírody za zvuku cvrčků a osiky. Postav bylo zbytečně mnoho, a tak jejich charaktery nebyly příliš propracované a při interakci působily velmi mělce. Dialog mezi nimi navíc často úplně chyběl a když už se výjimečně dostavil, působil zcela nuceně a prostoduše. Z této rétoriky, která byla rozličnou přírodní výplní nastavena na nesnesitelných devadesát minut, jsem málem umřel nudou ještě dříve než chorý otec na plátně. 2/10 [KVIFF 2015]

Proradní (2015)

Přepálený historický hnus. Očekával bych, že snímek pojednávající o temném období korejských dějin, které někteří zamlčují a jiní srovnávají s holocaustem, bude k dějinnému materiálu přistupovat s větší pokorou. Místo toho si však režisér náramně libuje v doslovném zobrazování krveprolití a podobně jako pomatený tyran, o kterém sám vypráví, chaoticky přeskakuje mezi jatky a pornem. Spolu se zbytečně energickým střihem, přesycenou kamerou, uřvanými dialogy a šílenou rétorikou mě tato zvrácená velkoformátová podívaná příliš nenadchla. Byly by bývaly stačily jen náznaky. 4/10 [KVIFF 2015]

Aferim! (2015)

Výpravný film o rumunských cikánech plný rumunských pořekadel, rumunské hudby a neustálého rumunského klábosení. Jen těžko by mohl být ještě rumunštější! Ačkoli nejsem žádný expert přes místní dějiny, myslím, že rumunský národ i jeho tradice byly vyobrazeny věrně a bez předsudků. I přes téměř dvouhodinovou stopáž jsem se nenudil. 7/10 [KVIFF 2015]