Jackass Forever (2022)

Skull & Crutches. To první je už x-krát rozbité, ty druhé mají ošoupané všechny gumové nástavce. Nyní lehce na vlnách nostalgie a ze zesílenými ataky na koule (možná proto, aby si ti stále dětinští pánové dokázali, že je ještě mají). Divák už snad za ty roky ví, do čeho jde, takže házet odpady mi přijde trochu pozérské. Nejdrsnější kousek asi „the marching band“ a to se ani nedostali k těch plechovým vratům, o které se měli rozmáznout..

Polibek (1988)

Přichází teta! Vícedenní návštěva příbuzných často bývá traumatizující, obzvláště když jsou posedlí prokletým talismanem z Belgického Konga. Na tohle nebudou stačit nůžky skrz krk, průstřel hlavy ani křovinořez, který po vzoru Čechovovy pušky trpělivě čeká na svoje využití. Netřeba měnit, co staletí funguje, takže hledejme tu správnou hodnotu Fahrenheita.. Obstojná okultní atmosféra, dobrá castingová volba jménem Joanna Pacula (kdo by řekl, že tahle nevinná nápadnice pana Monka zvládne tolik poloh), v roli drzého cukráře budoucí režisér Shawn Levy a pro milovníky alegorií příležitost hledat souvislosti s rozmachem epidemie AIDS na konci osmdesátých let. Pokud nebudete přehnaně nároční, mezi slabiny zařadíte pomalejší rozjezd, ataky agresivního kocoura trpícího akutní vycpaností a úplně poslední záběr, ve kterém se optimistická hudba světlých zítřků přemění na zlověstnou a… A nic..

Ono (2022)

Doppelgänger ptáče dál doskáče.. Kombinace body horroru a rodinného dramatu, při kterém to první zaujme neopeřeným výtvorem animatronického topmodeláře Gustava Hoegena a to druhé zasazením do prostředí jak z učebnice Soderberghovy chladné sterility. Motiv rodičů upřednostňujících umělý perfekcionalismus často přes sociální sítě před někdy nedokonalými, ale zato pravými city mimo záznam a jejich dětí, které hledají způsob, jak se s tím vypořádat, se tím táhne jako tenká nit a přiznávám se, že jsem očekával mnohem abstraktnější konec, než to, co se z toho vylíhlo..

Životní trefa (2022)

Hustle je jako situace ze závěru zápasu, kdy zbývá pár sekund do konce a mužstvo po time-outu sehraje nacvičenou akci na vítěznou střelu. Divák je tu za bránící tým, který velmi přesně ví, co soupeř zahraje, ale pokud ten signál provedou kvalitní hráči a v odpovídající kvalitě, nejde to ubránit.. Basketové balboaování po Philly, při kterém Sandler ukáže drobné rozdíly mezi skautingem a stalkingem a vy na něm pozorujete, že je jako ryba ve vodě. Navíc je tu jistota, že spousta různých odkazů a tucty současných hráčů a ex-hráčů hrajících sebe, či někoho jiného, získají pozornost fandů NBA. Mě nejvíc potěšila krátká zmínka o asistentovi, co 18 let chystal zásilky pro „Pošťáka“ z Jazz..

Kód Navajo (2002)

Kontrolní otázka: teď by mě zajímalo, jestlipak víte, soudruzi, proč tam nelítaly bílé holubice ve zpomalených záběrech? Nevíte, co? Cha! Podívejte, já vám to řeknu naprosto přesně, soudruzi. Takové peří nevydrží útok plamenometem! Tak teď to víte, ale jako kdybyste to nevěděli. Jinak politická diverze a vojenský soud! V hlavní roli zádumčivá indiánská chůva (mimochodem, jeden z hereckých failů Cage) a její chráněnec, co na Saipanu postupně vykopává válečnou sekeru, aby rozštípal dýmku míru na malinkaté kousíčky. Ač neprošel výcvikem, nejzdatnějším šifrantem je tady nakonec Woo, protože já doteď nepochopil, o čem to mělo být. O předávání informací na pacifickém bojišti navažsko-americkým hantecem to nebylo. Jde snad o lehce patetické drama o přátelství a porozumění uprostřed válečného běsnění? Nebo je to o vnitřních démonech bílého muže a následném vykoupení? Či snad producenty tlačený režisér vytvořil ryze akční film ve stylu Johna Waynea? U té přepálené akce už jen scházel Jean-Claude, co by přijel na motorce s legračním devadesátkovým účesem, rozdal pár kopů na obě bojující strany a v domnění, že je to chřestýš, překousl Cageovi řemen od samopalu M1928A1 Thompson..

Vracenky (1990)

Strukturou to připomíná nalezenou hrst kamínků z dětství. Jen pár kousků z kapsy starého kabátu, ze kterých už nikdo nemá šanci sestavit kompletní mozaiku. Jak už to bývá, zůstaly ty naivní a krásné a těch pár těžkých už možná omlel proud času do přijatelných tvarů. To pozadí leninsko-stalinského kultu osobnosti a všeobjímající demagogie pak s odstupem času ukazuje, jak je dětský svět na rozdíl od toho dospělého lépe vybaven proti podobným sračkám obranným mechanismem nevinnosti. Schmidtův film je už dekády opomíjen, ale možná je to i ku prospěchu, protože by se opotřebovala jeho vzácnost.. Apropo, mezi nyní už zakázanými zbraněmi hýžďového ničení jako jsou řemen od kalhot, klepač na koberce či šňůra od žehličky se tady vzhledem k lokaci ani nemohla objevit jedna z těch nejstrašnějších. Gumový šlauch na stáčení slivovice..

Pod kontrolou (2008)

Rašómonský příběh ze zapadlého okresu Nebrasky, ve kterém nejvíce tragických úmrtí způsobuje nepřiměřená rychlost na silnicích. Jak však vtipně pravil agent Fabulózního úřadu pro vyšetřování Hallaway, vyjma tohoto týdne.. Hledat vraždící duo mezi naservírovanými dvojicemi není kvůli mnoha náznakům až takový oříšek, ale u produktu z Lynchova jablka to není zas tak podstatné. Jde o jeho vzhled, když se na něj díváte z různých stran a chuť, když morálnost odjíždí po Lost Highway..

Zvrácená (2021)

Panenko Maria, nechápu, jak někdo může věřit v úspěch hororu pro kina s tak nepřesvědčivými triky, čitelnou zápletkou, několika dull momenty a lekačkami lacinými jak benzín v Kuvajtu? Spoléhat se jen na trojici matadorů Morgan, Sadler, Elwes nestačí a ani ta chvilku planoucí a pak rychle zadušená myšlenka, že na temné síly může platit bezvěrství, to nezachránila. Producenti to asi brali tak, že pochyby vedou k zatracení..

Snadný prachy (2010)

Tradiční příběh mladého ambiciózního muže, který dřív, než nabyl, lehce pozbyl.. Přesvícené záběry, jejich občasné „tříštění“ střihem i ruční kameru jsem ochoten v rámci stylu a snahy o vtahující autenticitu skousnout, ale potřebuji postavy, které vzbuzují něco jiného než lhostejnost. Vyjma srbského Ice Cubea tam nikdo takový nebyl a nutno podotknout, že třeba takový Kinnaman, střídající polohy vyplašeného štěněte a ustaraného účetního mafie, už tehdy narazil na své limity. V tomhle ohledu Pusher zatlačil líp a hned tříkrát..

Ztracené město (2022)

Honba za dementem. Vysmívat se červené knihovně tím, že hlavní sapiosexuální hrdinka podlehne svému prostoduchému protějšku zhruba v okamžiku, kdy mu odstraňuje pijavice ze sexy zadku, je chucpe! Když ji on na konci začne líbat, je to jako by líbal něčí mámu! Který gravitaci obelhávající producent dovolil tohle muchlování s Magic Channingem..? Vtip zemřel po úvodním setkání se čtenáři, romanticko-dobrodružná linie letí obloukem do kontejneru s plastovým odpadem a Radcliffeův záporák by si klidně mohl při televizní přestávce lehnout do košíku mezi koťata. Ztracené město? Spíš čas..