Na Hromnice o den více (1993)

Egoistický Zákopčaník je tak dlouho lapen v časové smyčce, dokud se z něj nestane vnímavý člověk s pozměněným žebříčkem hodnot.. Dnes už dá se říct klasika romantické komedie s brilantním králem obličejové mimiky B.Murrayem, která je vystavěna na důvtipu a chytrém scénáři - především v situacích, kdy Phil už dobře ví, že čas je na jeho straně, přičemž celou dobu tušíte, že tu píseň, co se v ložnici každé ráno rozezní v 6:00, bude moci na konci věnovat ženě po své pravici.. Někde jsem četl, že pár měsíců po natáčení trpěl Murray nočními můrami, v kterých se objevoval svišť v kožené bundě zpívající na pódiu repertoár Cher. Možná to bylo proto, že ho během natáčení 2x kousnul. Ten svišť..

Deník zabijáka (2007)

Chlast, samozřejmě s výjimkou Poslanecké sněmovny, obvykle bývá v zaměstnání přítěží. Například jakmile se místo puškohledem začne nájemný vrah dívat na své oběti skrz dno láhve vodky, je jeho spolehlivost v oboru zásadně narušena. Pokud však vypadá jako Ben Kingsley, v některých scénách má jeho hlava zabarvení Hellboye a hodlá se léčit, aby zase mohl spolehlivě zabíjet, může se z toho vyklubat i lehce romantická komedie se snahou nebýt zase tak úplně povrchní. Ovšem vytrhněme si srdce a položme ho na ruku - bez hitmana Gándhího by nejspíš zůstalo jen hodinu a půl trvající okno známé jako pozůstatek bouřlivých alkoholových seancí..

Kolja (1996)

Tak jako staromládenecký loudil Louka loudí sex, loudí Svěrákovic tandem sladkobolný sentiment. Občas vyloudí úsměv na tváři, jindy jejich nástroj vyluzuje docela kýčovitý tón, ale laskavý divák nakonec polaskán promine. Kalkul? Spíš bych prvně použil nové české slovo "kalkum", protože pouhý kalkul bez umu neznamená nic. A uznejte, že kdo by neuměl, těžko by si přivezl zpoza velké louže zlatého holohlavce v čemodanu..

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o sexu (ale báli jste se zeptat) (1972)

Opravdu všechno? Já jsem se třeba nedozvěděl, proč má dle výzkumů žena za život v průměru méně sexuálních partnerů, než muž, ale jisté podezření mám.. Allen se puritánům asi moc nezavděčil, přičemž úroveň povídek je značně kolísavá - vlastně bych je viděl tak, že v které neúčinkuje sám autor, ta za moc nestojí. Nejvíce bavila italská epizoda se sexem na veřejnosti odkazující na barevný vizuál Bertolucciho a za neoddiskutovatelný vrchol celé satiry považuji vylodění ve Vaginii (tedy doufejme, že tam - pro dobro alespoň jednoho člena výsadku). Konečně vím, po kom nese své jméno Clooneyho postava v seriálu E.R. - ještěže je na chicagskou pohotovost ovcím vstup zakázán..

Čekání na Patrika (1988)

The Way We Were, ale už je to jen k potutelnému smíchu... Libový skanzen hrůzy 80.let a Jirka Pomeje ve vytuněné Škodě 1203 budiž jeho vrátným. Taneční kreace na Tatrmana připomínala v jeho podání chování člověka napadeného včelím rojem..

Nevinná (2008)

Je to zvláštní, remake Tři dny ke svobodě jsem viděl jako první a tak nějak jsem si byl jist, že Russell, ač bez gladiátorského mečíku, nakonec všechno zvládne levou zadní. A teď, navzdory znalosti průběhu a pravděpodobného konce, jsem té trojici fandil jako o život, protože Cavayé přišel s třemi triviálními věcmi, které jsem u Haggise postrádal - přímočarost, živelnost a opravdovost. Vincent Lindon je francouzský Michael Caine. Takový Le Petit..

Intimní tajemství (2007)

Musí mít gynekolog aprobaci na dentistu a naopak? Způsobují kondomy se sladkou příchutí zubní kaz? Mohl by si na daném místě Bill Clinton zkracovat doutníky? Jistě, mohou vás napadnou podobné otázky, ale tady jde přeci o dospívání a v něm nejdřív musí každý poznat vlastní tělo - aby zjistil, co by chtělo.. Tak trochu žánrový protipól Amerického Páje formou neotřelé, jemně černohumorné vody na mlýn těch, co upřednostňují anální styk a tak jako má Thor kladivo, či Catwoman bič, vlastní děvče jménem Dawn Vaginu Dentata - nový superhrdina, potírající, nebo lépe řečeno zkracující zlo a nespravedlnost, budiž zrozen!

Zahulíme, uvidíme (2004)

Chceš-li doma hulit trávu, ledničku měj v plném stavu.. Harold a Kumar se nedrželi tohoto základního pravidla a mají hlad - já však na tyto filmy už dávno ztratil chuť. Nesourodý slepenec gagů, mnohdy špatně vypointovaných, nebo úplně zazděných a mně už zkrátka není 15, abych si tohle pustil do plicních sklípků humoru, ovšem tu kultovnost ve studentských kruzích jointového pozérství dokážu pochopit. Stejně, po třicítce už je budou spíše zajímat jen ty hamburgery a v důchodu se s panem Parkinsonem ke všemu obloukem vrátí. Inu, koloběh života..

Stíny z lesa (2005)

Noc oživlých drvoštěpů aneb zářný příklad toho, že zatímco kůrovec ekologické aktivisty a dřevaře rozděluje, krvelačné zombie je spojují.. Vcelku obstojná atmosféra hlubokých lesů zavražděná dějovou bezradností a kameramanem, kterému i přes tuhou zimu nebyla dopřána deka (na zahřátí). Abych dovršil trilogii filmů sponzorovaných Lesy ČR (zatím Stmívání a todlencto), zůstává mi ke zhlédnutí 3,5 hodiny trvající Opus Magnum Terrence Malicka, jenž pojednává o bývalém premiérovi objímajícím po celou dobu stopáže vzrostlý dub někde na Vysočině (distribuční název: Strom prognostika). Nejsem si však jist, jestli k tomu najdu někdy odvahu..

Predátor X (2010)

Nízký rozpočet, tragikomická technická kvalita, herci střídavě k smíchu a pláči. Tyhle atributy jsou už nezbytným pravidlem filmů, kde se vyskytuje přerostlé a zubaté bůhvíco ze světa fauny, či jako v tomto případě prehistorický dravec, co si pár století dáchnul. Holt zakletý žánr, aneb jsou chvíle, kdy pouhý entuziasmus nestačí.. Lochlyn Munro má stejný osud jako mop uklízečky pánských záchodů na Wilsonově nádraží - taky už vymetl spoustu sraček..