Boss Nigger (1975)

Nerozumiem tunajším nízkym hodnoteniam. Videl som už požehnane blaxpoitation a Boss Nigger je dozaista jeden z najlepších kúskov. Fred Williamson je úplný macher,  D'Urville Martin mu skvelo sekunduje, akcia je vynikajúca a príbeh je výborne vyskladaný. Dialógy sú pravdaže plné rasistických hlášok, ale na rozdiel od Mandinga je to síce rovnako vtipné ale menej exploatačné v zmysle, že sa to vyžíva v rasizme. Boss Nigger je naopak pomerne pokrokársky film, podobne ako Coffy, kedy plne emancipuje hrdinu. Boss je tu totižto skutočný "boss" počas celého filmu a nielen počas klimaxu ako v prípade Mandinga.

The Black Gestapo (1975)

Exploatačný trash, ktorý poskytuje všetko, čo názov sľubuje a to vrátane úvodných titulkov s Hitlerom, esesáckych uniforiem, či černošských bojovníkov vykrikujúcich "sieg heil" so vztýčenou pravicou a zavretou päsťou. A k tomu požehnane veľa nahotiniek.

Hit Man (1972)

Neokrôchaná vykrádačka Get Carter ale zároveň aj zabudnutý klenot žánru blaxpoitation. Síce Hit Man ide pomerne presne podľa vzorca predlohy, dáva tomu svoj neopakovateľný štýl. Je tu kopec násilia, sexu, krásnych nahých žien, štýlových afro účesov, úderných dialógov plných nadávok a 70s černošského slangu, v pozadí hrá funk/jazz a všetko od kostýmov, cez tapety až po autá je krásne farebné. A Pam Grier tu síce nevrieska a ani nezabíja, ale hrá pornoherečku a náramne jej to sekne. Jedno z najlepších blaxpoitation. 8+/10.

Original Gangstas (1996)

Na papieri to muselo vyzerať skvelo. Ťažko si predstaviť lepší legacy film pre blaxpoitation ako návrat tých najväčších hviezd žánru v príbehu o tom, ako sa musia postaviť mladej rapperskej generácii. Na začiatku to je aj celkom zábava, keď do mesta prichádza Fred Williamson za zvukov funky, lenže po chvíľke entuziazmu sa naplno ukáže remeselná bieda Larryho Cohena. V poslednej tretine sa strieľa jedna radosť, ale jednak všetka akcia je mizerne nakrútená, po druhé scenár je strašná bieda (kde sú ostré dialógy Truck Turner či vygradovaný príbeh Coffy?) a po tretie Pam Grier tu má ledva jednu akčnú scénu, je oblečená v teplákoch a ešte jej nejaký spratok otrepe hlavu o smetiak? Fuck off!

To nic, drahá (2022)

Obstojná žánrovka so sympatickým castingom (trio Pugh/Styles/Pine vyzerajú ako hviezdy z dobového filmu) ale s deravým scenárom. Prvé dve tretiny a najmä dlhočizná expozícia majú minimum zaujímavých dialógov alebo scén a celý príbeh poháňajú deus-ex-machina zvraty (wtf bolo to lietadlo?). Nosný zvrat síce extra originalitu nepobral, ale nič svetoborné som ani nečakal, dobré remeslo to stále vie vynahradiť. A Olivia Wilde je dobrý remeselník (kamera, kostýmy, či podivná hudba), aj preto je tretí akt násobne zaujímavejší, až je škoda, že ten zvrat neprišiel skôr (možno v tretine, najneskôr polovici) a príbeh nepokračoval ďalej.

Bavlna v Harlemu (1970)

Pestrofarebné proto-blaxpoitation, ktoré ešte nemá všetky žánrové trademarky (napr. funky hudba tu chýba), ale je to celkom zábavné a náramne sexy (Judy Pace a jej sexy zvádzanie policajta je vrcholom filmu).

Prácička v Itálii (1969)

Hlavne v prvej polhodinke štýlový mix Jamesa Bonda a Dannyho jedenástky dopláca na príliš ľahkovážny scenár so slabou zápletkou a nevýraznými postavami. Heist bol síce v plienkach, ale taká Asfaltová džungľa alebo Rififi boli pôsobivejšie aspoň v samotnom heiste. Ten je tu síce dlhý ale aj vďaka absencii hudby nevýrazný.

Lékořicová Pizza (2021)

7/10 Príjemné retro s dobrou atmosférou Californie 70tych rokov a sympatickým castingom, ale aj s pomerne nesústredeným scenárom, ktorý sa v druhej polovici rozpadáva.

X (2022)

Nie je to také autentické retro ako The House of the Devil, ale aj tak je Ti West späť vo forme! X umne kombinuje retro komédiu o nakrúcaní porna s klasickým 70s hixploitation, má to výborný vizuál a strih, dobrý soundtrack a sympatický casting (Martin Henderson dáva taký texaský prízvuk, že by sa za neho nehanbil ani Matthew MacCounaughey). To zamaskovanie Mii Goth je trochu overkill (stará herečka by bola desivejšia), ale beriem to všetkými desiatimi, lebo tým pádom je ustlané pre luxusnú trilógiu o sláve a šialenstve v hlavnej role s maniakálnou Miou.

Predátor: Kořist (2022)

Kamera a lokácie sú fakt fantastické, ale inak to pôsobí dojmom video-pokračovania z 80tych a 90tych rokov, kedy tvorcovia už neboli schopní zaplatiť pôvodných hercov, tak ústredného potvoráka presunuli do iného prostredia. Radšej by som si pozrel autentický indiánsky horor (a prosím už pekne bez kolonialistov, tí Francúzi boli strašní) alebo čistokrvného sci-fi Predátora. Prey je ďalšie pokračovanie Predátora, ktoré to zase raz skúsilo inak ako predošlí tvorcovia a opäť to skončilo ako mierne nadpriemerná ale rýchlo zabudnuteľná žánrovka.