Hellraiser: Judgment (2018)

5/10 Prekvapivo celkom ok. Remeselne to pravdaže zodpovedá svojmu nízkemu budgetu (350 tisíc USD), ale Tunnicliffe je zručný trikár, takže je tu najviac scén s cenobytmi a násilím, odkedy sága zmizla z kín do periférie dvd požičovní a video-on-demand. Čo je ale najväčšie pozitívum, konečne príbeh rozvíja mytológiu a nie je to len one-off detektívka o ďalšom zhýralcovi, ktorý nejakým nedopatrením otvoril Lament Configuration. A Paul T. Taylor je prekvapivo solídny Pinhead (čo sa nedá povedať o Pinheadovi v predošlom filme). Hellraiser: Judgement nie je žiaden svetoborný horor, ale v porovnaní s predošlými piatimi dielmi predsa len niečim vyniká. PS: Rebríček série: H2, H1, H3, H4, ... H8, H10, H5, H6, H7, H9

I Was a Teenage Werewolf (1957)

Asi jediná zaujímavá vec na filme je moderné zasadenie "karpatského" mýtu o vlkolakovi do prostredia päťdesiatych rokov - teda obsahuje to nielen nóvum dekády tínedžerov ale aj sci-fi šialeného vedca, A ešte maska je skvelá a to je asi tak všetko. Zvyšok je v štýle lacného béčka do drive-in kín.

One Million B.C. (1940)

Ja teda jednoznačne preferujem "harryhausenovské" stop-motion efekty ako "zväčšené" jašterice a leguány. Mimo toho film veľmi nemá čo ponúknuť, lebo príbeh, ako je v tomto subžánri zvykom, je prostučký a absencia dialógov tomu významne škodí. Teda pardon, Carole Landis je nádherná!

Hellraiser: Revelations (2011)

Bol som pripravený na najhoršie, takže nakoniec ma to zásadne neurazilo, i keď, pravdaže, to, kde skončila kedysi pompézna (pamätáte na Hellbound?) séria Hellraiser, je vskutku šokujúce, lebo, úprimne, tomuto tu som neveril ani len tých deklarovaných 300 tisíc. Kamera prekvapivo nie je až taký grc, ako som čakal, oveľa horšie sú herecké výkony a scenár. Ja už vlastne v týchto posledných dieloch ságy ani veľmi nebadám nejaký súvis s kanónom definovaným v prvých troch-štyroch dieloch. Od prekliatej päťky sú to všetko snové detektívky, kde hocijaký poloretard otvorí Lament Configuration a začnú sa scenáristické orgie wake-up scenes, halucinácií a lacných televíznych filtrov. PS: Rebríček série: H2, H1, H3, H4, ... H8, H10, H5, H6, H7, H9

Dům tisíce mrtvol (2003)

Estetika Roba Zombieho mi zjavne uniká: s výnimkou posledných piatich minút to nemá žiadnu atmosféru sedemdesiatych rokov, je to len, ako je u neho zvykom, dlhý násilný videoklip s lacným osvetlením a frenetickým strihom a miesto filmu to pripomína skôr obskúrne lunaparkové atrakcie, ktorým je venovaný úvod.

V pravé poledne (1952)

Na jednej strane sa mi ten prostučký priamočiary príbeh vo svojej až archetypálnej jednoduchosti páči, na strane druhej spracovanie to veľa naviac nedodáva, a tak výsledok pôsobí až pomaly televíznym dojmom.

Grease XXX: A Parody (2013)

Úplná paráda. Nielenže je to porno paródia Pomády, ale prespievané sú tu aj skladby do porno podoby a to samotnými pornohercami na čele s perfektnou Riley Reid. Klenot žánru.

Texaský masakr motorovou pilou 3D (2013)

Chápem tú fascináciu Texaským masakrom motorovou pílou, veď už ten názov je neskutočný, faktom ale ostáva, že zo siedmych pokračovaní/remakov len jeden diel bol pozerateľný (trojka) a iba jeden komerčne úspešný (remake). Tá snaha dookola nakrúcať výluhy toho istého racionálne nedáva zmysel a iba zvýrazňuje chorú obsesiu Hollywoodu franchisami. Čo dodať k tomuto dielu? Ani veľmi nevidieť, že to malo byť priame pokračovanie jednotky a vracia sa tu aj pôvodný predstaviteľ Leatherfacea, lebo scenár je taká rutina, že z toho až bolí hlava. V podstate na nerozoznanie od ľubovoľného direct-to-dvd hororu za pár stovák tisíc dolárov.

Želvy Ninja (2014)

To bol nápad dať Michaelovi Bayovi a Jonathanovi Liebesmanovi Teenage Mutant Ninja Turtles (len si povedzte nahlas ten názov!), aby to spracovali na relatívne temnú, šedú, špinavú akčnú komédiu. Pre koho toto bolo točené? Príde mi, že tu niekto absolútne nepochopil čaro a estetiku pôvodného seriálu a zároveň to ani nepriblížil násilnej komiksovej predlohe.