Watchmen (2019) (seriál)

Aj keď tomu v strede trochu dochádza dych, je to fascinujúce pokračovanie kultového komiksu, ktoré len nenaťahuje príbeh, ale zásadným spôsobom ho posúva - tak v kontexte času vo svete Watchmen, ako aj v kontexte média, ktoré sa za ostatných 30 rokov významne zmenilo. Seriál búra očakávania, nie je to priblblý fan service, ale náhľad do sveta, ktorý funguje svojimi vlastnými pravidlami a uplynuli v ňom tri dekády. Tá nejednoznačnosť, nepredvídateľnosť až bizarnosť (celá línia s Ozymandiasom) je najväčšou devízou filmu. Až sa človeku nechce veriť, že to písal Lindelof.

Hodní hoši (2019)

Po ženskej verzii Superbad v podobe Booksmart sme dostali aj detskú. Má to niekoľko úplne famóznych scén, ale aj kopec vaty a na rozdiel od Superbad a Booksmart je film postavený na detských hercoch, ktorí nedokážu tak dobre improvizovať, takže na pľaci nebolo možno dotiahnuť medzery v scenári.

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti (2016)

Úprimne ma to bavilo, Eva Green bola úplne majstrovská, Samuel L. Jackson diabolský, deti solídne obsadené a zápletka viac než obstojná (a navyše s niekoľkými scénami s veľkým potenciálom nahnať husiu kožu deťom). Problémom je, že podobne ako vo všetkých Burtonových filmoch za ostatných desať rokov (azda s výnimkou Dark Shadows), to budí dojem, že Burton sa autorsky vyčerpal a robí už len na autopilota a to tak čo sa týka vizuálu ako aj "srdiečka". Kým kedysi boli jeho filmy svojským naratívom, vizuálom i vedením hercov jasne odlíšiteľné, v prípade Slečne Peregrinovej je ťažké na prvý pohľad odlíšiť, či to točil Burton alebo niekto z jeho nespočetných imitátorov.

Grinch (2018)

Veľké prekvapenie. Tá infantilita je vkusná a mnohé z detskejších gagov (najmä so psom Maxom) sú skutočne vtipné. Celé je to úplne majstrovsky nakreslené a vizuálne to maximálne využíva námet vianočného mestečka uprostred zasnežených hôr. A najmä príbeh chvalabohu nekopíruje predošlé verzie, ale berie len hlavnú os. Vidím to na budúcu vianočnú klasiku.

Čarodějovy hodiny (2018)

Solídny námet (tie knižky musia byť super), famózni Cate Blanchet a Jack Black, viac než obstojná výprava (najmä fialový dom Cate Blanchet, ale 50te roky som tomu úplne neveril), ale detská línia je nezvládnutá tak po stránke scenáru ako aj po vedení detských hercov. Owen Vaccaro, ktorý hrá hlavnú rolu, je úplne hrozný.

Toy Story 4: Příběh hraček (2019)

Už je to začína byť celkom recyklát s príbehom len o niečom lepším než, čo by zniesla epizóda seriálu.

Amblin' (1968)

Vynikajúci kraťas skvelo zachycujúci dobovú hippie atmosféru, čomu dopomáhajú skvelé lokácie i hudba. A pravdaže Spielbergov vizuálny talent.

Něco zlého (1972) (TV film)

Triviálny dobový televízny horor, ktorý na rozdiel od Duelu veľmi nenesie rukopis talentu Stevena Spielberga. Len pre kompletizátorov Spielbergovho diela.

Mandalorian (2019) (seriál)

Prvá séria: 7/10 The Baby Yoda Show. Dosť kolísavá kvalita, v najhorších momentoch (Sanctuary) to pripomína moderného Hercula a v najlepších (Redemption) je to epický mix hlášok, akcie, skvelých postáv a mytológie (kiežby Taika Waititi režíroval celú druhú sériu). Zásadným problémom (hlavne v prvej polovici prvej série) je 30 minútový formát, v rámci ktorého je problém vybudovať solídnu zápletku a vyvrcholenie. Naopak jednoznačným vrcholom je "Baby Yoda", ktorý je stelesnená roztomilosť a kradne si pre seba celý seriál. Toto malé zelené ňuňu nemožno nemilovať a nech bude Mandalorian v budúcnosti hocijaká sračka, ak sa tam aspoň na pár sekúnd objaví Baby Yoda, budem to poctivo pozerať. Jon Favreau je génius a Disney mu môže bozkávať nohy. Druhá séria: 8/10 SPOILERY. Druhá séria je oveľa vyrovnanejšia než prvá a poskytuje skvelú televíznu zábavu, pravdou ale je, že ten koncentrovaný fan service na mňa vôbec nefungoval. Skôr naopak. Oživenie Boba Fetta i cameo Luka v závere (ktoré je takmer kópiou záveru Rogue One s Vaderom) pôsobia strašne spiatočnícky a repetitívne. Začínam si myslieť, že kým Gen X neodídu do dôchodku, skutočne dobré Star Wars budú skôr náhodou ako pravidlom (česť výnimkám ako Rian Johnson).

1941 (1979)

Aj majster Štefan sa utkne. Monumentálna konina, že sa až nechce veriť, kto to režíroval, písal, či tu hral... V podstate bez funkčného humoru, afektovaná groteska, kde vynikne jedine skvelá atmosféra štyridsiatych rokov. Kľúčovým problémom je, že kým to je nudné a nevtipné ako iné dobové slapstick komédie, kvôli Spielbergovmu egu to má neznesiteľných 2 a pol hodiny. Suverénne jeho najhorší film.