Zatím spolu, zatím živi (2010)

Taká klasická oddychová jednohubka.Neurazí - neoslní ale zaručene(aspon chvílami) pobaví.Tom Cruise tu hrá toho sympaťáka celkom fajn a Cameron Diaz mi tu v porovnaní s iními jej filmami ani moc nevadí.Pekné exteriery( hlavne Salzburg v noci alebo ten mini ostrovček)a celkom slušná akcia.Na druhej strane ale trochu zbytočné natahovanie deja(chcelo by to kratšiu stopáž) alebo nepodarení scenár(niektoré dialogy mi prišli naozaj trápne a tipicky stupidno - americké).Vo výsledku (síce nesmelo) ale predsa dávam palec hore pre tento film:)

Muži, kteří nenávidí ženy (2009)

Lepší štart snad táto séria ani mať nemohla.Nyqvista zbožnujem už od čias Together.Je to herec s tvárou sympaťáka,ktorému proste musíte držať palce a ohúrila aj jeho parťáčka,výstredná Noomi Rapace.Takáto nesúroda dvojica sa len tak často na plátne nevydí a preto sa nanich tak dobre pozerá.Možno mi trochu nedochádzali súvislosti(pravdepodobne preto že som nečítal knihu) ale aj tak film samotný je ukážkou vrcholovej europskej kinematografie a mal by slúžiť americkej popcornovej kultúre ako štúdijný material ako sa točia dobré a napínavé detektívky.Dúfam že aj dalšie dve pokračovania na ktoré sa už teším dopadnú rovnako dobre:)

Počátek (2010)

Druhý najlepší Nolanov film zarovno s Dokonalým trikom(jeho Batman ma vôbec nedostal).Perfektný a maximalne vypiplaný snaď vo všetkých atribútoch:Od skvelého hereckého obsadenia(okrem Lea a Marion tu triumfovali aj moji dvaja oblúbenci z mojej súkromnej Top 10 Cillian Murphy a Ellen Page)cez prepracovaný dej,ktorý vtiahne človeka tak že nebude mať ani šancu sa napriek dlhšej stopáži pozrieť na hodinky až po famozný hudobný doprovod Hansa Zimmera.Fimová chuťovka plná snov,myšlienok,výčitok...všetkého toho čo mám vo filme rád....lenže aj tak niekde hlboko v mojej mysli je zasadený zárodok niečoho čo my hovorí že aj napriek tej dokonalosti predsa len nedám plný počet aj keď sám predsebou budem mať voči tomu výčitky.....možno po dalšom vzhliadnutý tam tú 1*možno predsa dorazím:)

Lištičky (2009)

Bolo to síce naše...ale naozaj velmi ťažko strávitelné.Nechápal som tu vela vecí(hlavne čo mali znamenať tie potulujúce sa líšky) a keby ku koncu neprišiel nejaký ten náznak nejakej tej pointy tak by som asi nechápal absolutne nič a klesol by som s hodnotením omnoho nižšie.Chvílami to síce malo náznak tej pravej europskej artovej psychologickej drámy ale ku skutočnému vyjadreniu nejakých tých citových vzťahov,problémov atd. to malo veru poriadne daleko.A tiež my trochu vadilo vykreslenie Sloveniek pracujúcich ako Aupair v zahraničí ako k*riev,ktoré sa chytia hocijakej šance len aby si v zahraničí zaistili lepší život.Bohužial tadialto cesta k znovuzrodeniu Slovenského filmu nevedie!!!

We Shoot with Love (2009)

Janákov kraťas s Mádlom jednoznačne najlepší a zároveň pôsobil namňa aj ako parodia na všelijaké trápne reklamy,ešte aj Bařinov prvý kraťas pôsobil dosť originálne a za zmienku stojí aj kraťas číslo štyri.Čo ma mrzí asi najviac je že kraťasy mladých slovenských tvorcov sú tu akoby do počtu a postrádajú aspon akúkolvek myšlienku!

Rafťáci (2006)

Film som si pustil ako nostalgickú spomienku na leto 2010,keď sme spolu so snúbenicou boli na dovolenke v Južných Čechách približne v tých miestach,kde sa Rafťáci aj natáčali(Rožmberk,Zlatá Koruna,Dívčí Kámen...).Ale zároveň som sa pri tom spomínaní aj dobre pobavil na product placement ( hlavne jedna zahraničná firma na výrobu sladkostí tu mala dominant) alebo skrytých odkazoch na iné slávne české komedie(Slunce,Seno...,Hoří má panenko).Pohodová oddychovka,ktorá mi urobila radosť:))

Jonah Hex (2010)

Zbesilé tempo,dobrá akcia,čierny humor Josha Brolina a krásna Megan Fox ako jeho Femme Fatale.Na jedno pozretie to bohato stačí ale človek sa pritom nezačne nudiť.A pri súčastných prehnaných minutážach niektorých filmov ocenujem krátku minutáž(80 minút).

Zakázaná zóna (2010)

Mám ztoho filmu velmi zvláštne pocity!Dal by som aj vyššie hodnotenie a to hlavne vďaka tomu skvelému a pochmúrnemu hudobnému doprovodu či pôsobivému koncu ale to pomalé tempo filmu trochu uberá a preto z hviezdičiek uberiem aj ja!Inak ale naozaj vydarená a originálna road movie od ktorej ale nemôžete očakávať digitálne orgie a prestrelky ale skvelou hudbou podfarbené nádherné obrazky zničenej krajiny,ktorou prechádza titulná dvojica.

Dostaň ho tam (2010)

Stoller s Apatowom za chrbtom ma nepresvedčili už svojou predchádzajúcou spoluprácou(Kopačky).Ale rozhodol som sa im dať ešte jednu šancu.Bohužial ale ma nepresvedčili ani teraz.Ich problém spočíva vtom že buď točím čistokrvnú komediu,ktorá trhá bránice alebo potom niečo v dramatickejšej rovine,kde sa nahusto kecá o živote,hodnotách atd.ale zároveň je to nuda jak sviňa.Stoller/Apatow sa to ale zasa ako tomu bolo u Kopačiek rozhodli spojiť a vznikla ztoho síce miestami trochu vtipná komedia(hlavne na začiatku),ktorá sa ale postupne začala prehupovať do nudného moralizovania a všetko priklincoval ten tupý záver,kde sa vyzdvihuje hodnota priatelstva.Námet skvelý,herci v pohode,lenže scénarista a režisér nahovno.Viac vám už natoto divadielko chlapci neskočím.A ozaj vo filme sa vôbec neobjavili niektoré naozaj vtipné scény z traileru(Hill objíma Combsa,Brand stojaci s tenisovou raketou nad spiacim Hillom).

Kajínek (2010)

Ďalší výrazný pokrok súčastnej českej kinematografie,ktorý sa nebojí konkurovať ktorejkolvek inej svetovej a vyspelejšej kinematografii.Čo ma ale na tomto "prekvapení" zarazilo najviac je asi to množstvo chýb a nelogičnosti,ktorých je tu bohužial tolko že sa nedá si ich nevšimnúť.Zato musím strhnúť bohužial * ale inak prevláda takmer absolutná spokojnosť umna!Jákl sa naozaj snažil a veru hanbu si neurobil.Lavronenko ako Kájinek skvelý a jeho postave budete držať palce takmer odzačiatku aj keď neverím že jeho útek z Mírova bol skutočne tak dramatický a akčný ako je popisovaný vo filme rovnako ako niektoré súvislosti,ktoré pôsobili skôr okato a na efekt ako skutočne a dôveryhodne.(Dopísaný dodatok:Dlho sa mi nestalo aby som nad filmom rozmýšlal ešte týžden po vzhliadnutí a tak zvyšujem aj napriek už spomínanému hodnotenie na plný počet).